Kétórás vita a távhőárakról - ülésezett a város képviselőtestülete

 Csütörtökön ülésezett Székesfehérvár Közgyűlése. A képviselők döntöttek arról, hogy folytatja a tárgyalásokat az a munkacsoport, amely a távhő árának kérdésében tárgyal a befektetővel. A közgyűlés levélben kéri a megye országgyűlési képviselőit, hogy akadályozzák meg a 2010-es költségvetés elfogadását, amiben jelentős összegeket vonnának el az oktatástól. A közgyűlés előtt Présinger Ádámot, a Videoton és az U20-as labdarúgó válogatott újdonsült világbajnoki bronzérmes játékosát köszöntötték.
2009.10.29. 12:06 |
 Csütörtökön reggel nyolc órától ülésezik Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlése. A képviselők döntöttek arról, hogy folytatja a tárgyalásokat az a munkacsoport, amely a távhő árának kérdésében tárgyal a befektetővel. A közgyűlés levélben kéri a megye országgyűlési képviselőit, hogy akadályozzák meg a 2010-es költségvetés elfogadását, amiben jelentős összegeket vonnának el az oktatástól. A közgyűlés előtt Présinger Ádámot, a Videoton és az U20-as labdarúgó válogatott újdonsült világbajnoki bronzérmes játékosát köszöntötték.

  A közgyűlés Présinger Ádám, a Videoton és az U20-as válogatott játékosának köszöntésével kezdődött abból az alkalomból, hogy a hátvéd tagja volt a világbajnokságon bronzérmet szerzett korosztályos válogatottnak.

  Szigli István napirend előtti felszólalásában beszélt a távhő áfájának kérdéséről, ami Székesfehérvár esetében a lakossági ár növekedését jelentené a befektetői szerződésben meghatározott képlet alapján. Knizse Gyula képviselő a távhővel kapcsolatos napirend előrevételét javasolta, indítványát a képviselők többsége nem támogatta. Brájer Éva képviselő a Vásárhelyi úti lakótelep fűtésével kapcsolatos tárgyalásokról kért tájékoztatót a jegyzőtől.


  Hosszas vita bontakozott ki a képviselők között a Széphő Zrt. beszámolója kapcsán. Fónad Csaba, a Széphő Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a jelenleg érvényes befektetői szerződésben szereplő árképlet miatt az áfacsökkentés 12,4%-os hőár növekedést hozhat, mert 280 millió forinttal növeli meg a Széphő terheit. Arra a kérdésre, hogy lehetnek-e elbocsátások a cégnél, a vezérigazgató elmondta, hogy túl sok egy 5 milliárdos árbevételű vállalatnál az egymilliárdos bérköltség. Az átvilágítások után, decemberig mondják majd meg, hol van szükség átszervezésekre.

  Dr. Cser-Palkovics András, a Polgári Frakció vezetője a beszámoló kapcsán kiemelte, hogy a jelenlegi számítási képlet elfogadhatatlan az embereknek és a Széphő Zrt-nek is. "Ha az önkormányzat tulajdona maradt volna a Fűtőerőmű, akkor most nem kellene módosítani a befektetői megállapodást." - jegyezte meg a frakcióvezető, aki azt javasolta a közgyűlésnek, hogy a munkacsoport folytassa a tárgyalásokat a befektetővel, de ne csak az árképlettel foglalkozzon, hanem a távhőt érintő minden kérdéssel. Warvasovszky Tihamér polgármester megjegyezte, hogy törvényileg az önkormányzat az árhatóság és ez megnyugtató lehet a kérdés szempontjából. Cser-Palkovics András szerint felelősség terheli azokat, akik annak idején meghozták a döntést, hogy magánbefektetőhöz kerüljön a város energiaszolgáltatása. A frakcióvezető azt javasolta, hogy a Széphő Zrt. felügyelőbizottságának elnökét, Radics Józsefet is válasszák be a munkacsoportba, Szigli István helyett pedig - aki nem kívánt részt venni a testület munkájában - Bezzegi Pál vegyen részt a tárgyalásokon. Knizse Gyula arra tett javaslatot, hogy a közgyűlés szavazza meg: áfacsökkentés esetén nem emelik a fűtésdíjat. Égi Tamás, a Pénzügyi Bizottság elnöke szerint évente 600-800 millió forintot vesz ki a város zsebéből a rossz befektetői szerződés. Győrben ugyanaz a rendszer működik mint Fehérváron, ott 1 milliárdot fizet be a város költségvetésébe a befektető, Fehérváron pedig legjobb esetben 120 millió forint befizetést várnak a magánbefektetőtől. A képviselők azt is kérdezték a Széphő Zrt. idén májusban megválasztott vezérigazgatójától, hogy a korábbi években milyen szolgáltatásokat végzett ingyen a cég? Fónad Csaba elmondta, hogy színpadot és faházakat tárolnak a cég telephelyén az önkormányzat részére, ezeket szállítják a városi rendezvények helyszínére kérés esetén. A képviselők végül egyhangúlag elfogadták a Széphő Zrt. beszámolóját és  ugyanakkor döntöttek a munkacsoport összetételéről is, amely a befektetővel tárgyal majd. Új tag lett a testületben Szigli István helyén Bezzegi Pál képviselő és Radics József, a Széphő Zrt. felügyelőbizottsági elnöke.

  Vargha Tamás tanácsnok kezdeményezésére a közgyűlés levélben fordult Fejér megye országgyűlési képviselőihez, hogy próbálják megakadályozni a 2010-es költségvetés elfogadását, amely a takarékosságot meghaladó mértékben csökkenti az oktatásra fordítható összeget: többek között az érettségi normatíva és az alapfokú művészeti oktatás támogatása is jelentősen csökken, nehéz helyzetbe sodorva ezzel az intézményeket és az önkormányzatot.

  A képviselők döntöttek a költségvetési rendelet módosításáról is, a főösszeg 37,5 milliárd forintra növekszik azzal, hogy összesen 780 millió forintot kapnak a városi fenntartású intézmények dologi és egyéb kiadásokra.
 
  Székesfehérvár 1,7 milliárd Ft névértékű kötvénye visszafizetésének lehetőségeiről is tárgyaltak a képviselők. A város év végi pénzügyi helyzetét figyelemmel kísérve a Polgármesteri Hivatal gazdasági szakemberei tájékoztatják majd a Közgyűlés és tesznek javaslatot a visszafizetésre – mondta a napirend tárgyalásánál Égi Tamás a Pénzügyi Bizottság elnöke.
 
 Tárgyaltak az EU-s forrásból megvalósítandó szennyvízcsatorna építéséről is Knizse Gyula gazdasági tanácsnok elmondta, hogy a Nemzet Fejlesztési Ügynökség megbízásából a pályázati anyag összeállít és Brüsszelben vár döntésre az anyag. Bízik abban, hogy még idén megkapják a brüsszeli jóváhagyást a projekt indítására és jövő év elején elindulhat a kivitelezés, így 2012-re lehet készen a munka. Horváth Miklós Csaba arról beszélt, mint a társulási tanács tagja elmondta, hogy „úgy érzi nincs sok beleszólása az ügymenetbe a társulásnak”. Dr. Cser-Palkovics András arról beszélt, hogy a társulás teszi a dolgát és a szennyvízcsatornára váró emberek joggal türelmetlenek. Kiemelte, hogy a szerződéskötési folyamat végén „megakasztották” az ügymenetet és az NFÜ hirtelen egy szakértő céget bíz meg a pályázattal kapcsolatban. Azt javasolta, hogy a tájékoztató elfogadása mellett, annak kiegészítéseként fogadjanak el egy olyan javaslatot, mely arról szól, hogy közvetlenül Brüsszelből érkezzenek információk a csatornaépítés finanszírozásáról. Felvetette annak lehetőségét, hogy közösen szólaljanak fel a város polgármesterével a Parlamentben. Vargha Tamás tanácsnok mint „szekrényből kihullott csontvázként, újabb választási ígéretként” jellemezte a javaslatot. Mint mondta Öreghegy, Ráchegy, Börgönd és Seregélyes lakói is nagyon várják már, hogy megépüljön a csatorna. Knizse Gyula gazdasági tanácsnok elmondta, hogy az NFÜ által megbízott cég jelenleg azt vizsgálja, hogy Seregélyesen helyi tisztító épüljön, vagy az eredeti tervek szerint a fehérvári szennyvíztelepre érkezzen. A tájékoztatót a kiegészítésekkel együtt 30 igennel elfogadták a tájékoztatót.
 
 A képviselők tárgyaltak az önkormányzati kitüntetések, díjak alapításáról és adományozásának rendjéről szóló rendeletet is. Róth Péter önkormányzati képviselő az átadások rendjéről fogalmazott meg módosításokat. Kovács Péter Barnabás a módosítások miértjére kérdezett rá. Rockenbauer Lajos hozzászólásában elmondta, hogy a város polgármestere adja át húsz éve a díjakat. Róth Péter válaszában elmondta, hogy a kitüntetéseknek szélesebb társadalmi elfogadottsága miatt van szükség. Warvasovszky Tihamér polgármester elmondta, hogy bárki, bárhol a Világon városi kitüntetést kap, azt a mindenkori polgármester szokta átadni. A módosítást 16 igen, 14 nem és 1 tartózkodás mellett nem fogadták el a módosítást és a rendelet eredeti módosítását sem fogadták el a képviselők.
 
 Az önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaságok vezető tisztségviselőinek munkaszerződéseinek megismerésére, a vezető tisztségviselők javadalmazására és egységes szabályok kialakítására is javaslatot fogalmaztak meg a városatyák. Dr. Cser-Palkovics András hozzászólásában kiemelte, hogy az önkormányzati intézmények vezetőinek bérét összevetve az önkormányzat gazdasági társaságaival igen nagy aránytalanságok látszanak.
 
  Székesfehérváron Donát úti ingatlanok egy részének eladhatóságáról is tárgyaltak. A napirend kapcsán felmerült a Lidl telekvásárlási ügye. Elhangzott, hogy a városnak ezen a részén semmilyen gazdasági tevékenység céljából nem lehet építkezni, így nagyobb bolt sem nyílhat a területen.
 
  A Mészöly Géza út 187/2 helyrajzi számú ingatlan eladására is javaslatot tettek. (Az uszoda melletti építkezésről van szó. A vállalkozó bankhitelből folytatná az építkezést, de ehhez tulajdonába kell, hogy kerüljön az épület.) Gál Péter Pál a bizottsági elnök elmondta, hogy 25 ezer forintos négyzetméterenkénti áron értékesítené a területet a város. Kovács Péter Barnabás hozzászólásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a Városi Strand esetleges bővítése kapcsán szükség lehet a területre, amiért összesen 18 millió Forintot kapna város. Dr. Cser-Palkovics András képviselő hozzászólásában elmondta, hogy döntsön akkor arról a közgyűlés, hogy nem értékesíti. Brájer Éva képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy egy korábbi döntés miatt állt elő a jelen helyzet, mely a strand szomszédságában félbeszakadt építkezést eredményezte. Knizse Gyula tanácsnok elmondta, hogy azért támogatja az eladást, mert egy korábbi döntés áldatlan állapotot eredményezett és a vállalkozó önerőből nem tudná befejezni az épületet és hosszú „évekig nézhetnénk még egy félkész házat a belvárosban.” Égi Tamás javaslata szerint a következő Közgyűlésre részletes egyeztetés után kell visszahozni az eladásról szóló javaslatot. A terület eladásáról végül nem döntöttek a képviselők.

Frakcióvélemények a délelőtti ülésről:
 
  Knizse Gyula az MSZP frakcióvezető-helyettese elmondta, hogy „eredményes napirendeken vagyunk túl”. A távfűtési vitával kapcsolatban kiemelte, hogy az áfacsökkentés hatására nem kívánnak semmilyen körülmények között árat emelni. Örömét fejezte ki, hogy a polgári oldal is elfogadta a javaslataikat. Örömét fejezte ki, hogy a Közgyűlés nem fogadta el Róth Péter javaslatait, miszerint megvonták volna a polgármestertől a díjak átadását, mely húsz éves hagyományt szakított volna félbe. A szennyvízcsatorna projekttel kapcsolatban elmondta, hogy mind az önkormányzat mind pedig a társulás mindent megtett a sikeres pályázat érdekében. A lobbitevékenység fontosságára hívta fel a figyelmet: meg kell keresni azokat az Európai Parlamenti képviselőket, akik a csatornázás ügyében segíteni tudják a város pályázatát.
 
 dr. Cser-Palkovics András a Polgári frakció vezetője két témát emelt ki: a távhő áfájával kapcsolatos döntéssel kapcsolatban örömét fejezte ki, hogy a közgyűlés elfogadhatatlanak tartja, hogy az áfacsökkentés díjemelkedést eredményezzen. Mint mondta ez egy rossz befektetési megállapodásból fakadó probléma, hiszen a korábbi MSZP-SZDSZ városvezetés rossz privatizációja miatt állt elő a jelenlegi helyzet. A csatornázásról szóló beszámoló kapcsán különösen furcsának találja, hogy a finanszírozási kérdések utolsó pillanatában, amikor már úgy nézett ki, hogy minden rendben van, a jelenlegi pénzügyminiszter volt cége szakértőként jelent meg a folyamatban. Mint mondta meg kell vizsgálni annak a lehetőségét, hogy Brüsszelben közvetlenül tárgyaljon a város, illetve meg kell találni a felelősöket azért, hogy a beruházás előkészítés megrekedt.