Kifelé a gödörből

Nagy gödörben volt a MOL Fehérvár FC. Ilyenkor lenne szükség egy olyan karakteres személyiségre, mint a 2018 májusásban tragikussal hirtelenséggel elhunyt Kovács Ferencre. Feri bácsi ugyan legelső alkalommal, amikor megkeresték Fehérvárról, még csak egy lépcsőfoknak tekintette a Videotont. Végül, mint maga mondta, az élete lett ez a város.
2022.03.17. 22:13 |
Kifelé a gödörből

A MOL Fehérvár FC nehéz időszakát élte az elmúlt hetekben. Sajnos az online fogadás oldalakon ma már nagyobb téttel lehet megfogadni a Vidi vereségét, mint győzelmét – ez azért sokat elárul a csapat jelenlegi teljesítményéről. Ebben a helyzetben jönne jól egy olyan karakteres személyiség, korszakos edzőzseni, mint a mint a 2018 májusásban tragikussal hirtelenséggel elhunyt Kovács Ferenc.

„Amikor a legelső alkalommal megkerestek Fehérvárról, én egy lépcsőfoknak tekintettem a Videotont. Végül, kis túlzással, az életem lett ez a város. Bármelyik korszakra gondolok vissza, ragyogó csapatom volt Sóstón. Volt amikor jól ment, de nem engedték, hogy bajnokok legyünk, volt amikor átalakult a csapat, de ennek ellenére jó volt a közösség. Volt, amikor remekeltünk a nemzetközi színtéren és divat lett a Videotonnak szurkolni. Soha nem felejtem el azokat az embereket, akik a lámpaoszlopokra kapaszkodva nézték a meccseinket: vagy azért, mert nem volt pénzük, vagy azért, mert elfogytak a belépők. Mindig ott voltak velünk, mellettünk álltak. Család volt Sóstón, egy nagy család, amelyhez megtiszteltetés tartozni” - nyilatkozta Kovács Ferenc korábban a klub honlapjának.

Az MTK-tól Fehérvárra

Kovács Ferenc labdarúgó pályafutását az MTK saját nevelésű játékosaként kezdte, s itt, a kék-fehéreknél, 1954-ben mutatkozott a magyar élvonalban. Ezt követően tíz éven át viselte a MTK mezét, annak a csapatnak a mezét, amellyel bajnok lett és kétszer nyert Közép-európai Kupát. Ráadásul a Kupagyőztesek Európa Kupájának döntőjében is pályára lépett. Míg a válogatottal az 1960-as római ötkarikás játékokon bronzérmet szerzett. Edzői pályafutását ott kezdtem, ahol játékos pályafutását is, az MTK-nál. Legnagyobb sikereit azonban nem nevelőklubjával, hanem Fehérváron érte el: bajnoki ezüstérem 1976-ban, bronzérem 1984-ben és 1985-ben. De ennél is nagyobb tett, hogy az 1984-1985-ös idényben az UEFA Kupa döntőjéig vezette a Videotont.
Kovács Ferenc nemcsak remek edző és nagyszerű pedagógus volt. A magyar futball egyik legkiválóbb gondolkodója. Edzésmódszereit, filozófiáját máig sokan emlegetik, követik. Épp ezért volt fontos, hogy nemrég Ferenczi Attila tradíciókutató Kovács Ferenc edzésmódszeréről szóló könyvet írt. A könyvről szóló sajtótájékoztatón kiderült, hogy a „Kovács Ferenc edzésnaplója” című írásban kiemelt szerepet kapnak az 1985-ös UEFA-menetelés irányítójának legfontosabb játékelméleti tanításai, illetve kiderül, hogy a játékkép és a stílus is meghatározó része volt Kovács Ferenc gondolkodásának, edzésmódszerének. „Feri bácsi egy zseni volt, felismerte az élő futballkultúra fontosságát. Stílusedző volt, a játékosállományra építette fel a vízióját” – fogalmazott a sajtótájékoztatón a könyv szerzője, Ferenczi Attila. Míg a korábbi, legendás Vidi játékos, Szabó József arról beszélt, hogy edzőjének, Kovács Ferencnek nagyon jó meglátásai voltak az ellenfél feltérképezésével kapcsolatban, többek között ennek is köszönhető az, hogy a klub az 1980-as évek közepén kiemelkedően szerepelt idehaza és nemzetközi szinten is.