Kiskirályok nagy csatája Fehérvár mellett Fövenynél - dr. Szabados György előadása

Kiskirályok nagy csatája - oligarchák összecsapása a Fehérvár melletti Fövenynél 1274 szeptemberében” címmel tartott előadást dr. Szabados György, a Szent István Király Múzeum történésze, aki látleletet adott egy folyamatról, amely a XIII. században a központi hatalom meggyengüléséhez vezetett.
2018.01.04. 09:01 |
Kiskirályok nagy csatája Fehérvár mellett Fövenynél - dr. Szabados György előadása

Ízes, krónikás beszámoló nem maradt fenn az 1274 szeptemberében Fehérvár mellett vívott csatáról, amelyben az oligarchák csaptak össze; eladásom látlelet egy folyamatról, amely a XIII. században a központi hatalom meggyengüléséhez vezetett.” - fogalmazott előadása bevezetőjében dr. Szabados György, történész, a Szent István Király Múzeum munkatársa.

Előzmények - az események rendje 1272-ig

1208. II. András oklevele: " a királyi felség bőkezűségét semmi nem szoríthatja határok közé, az uralkodó számára az adományozás legjobb mértéke a mértéktelenség."

1216. a legfőbb méltóságok betöltői báróknak kezdik magukat hívni.

1235-1242. IV. Béla konzervatív politikája, ami tömeges birtokvisszavételt jelent. IV. Bélára ezért haragudtak a főnemesek, a "legjobbkor", a tatárjárás küszöbén. Mindez politikája feladására késztette.

1242 után mérsékelt és feltételes birtokadományozásba kezd, feltétel kővár építése, így a haderőreform csak királyi feladat volt; ez jelentette a Csákok, Kánok, a Ákosok, Abák, Kőszegiek tartományúri magánhatalmának alapját.

1246. Babenberg (Harcias) Frigyes osztrák herceg hátba támadja Bélát, de elesik a magyarok elleni csatában. Ezt követően háború tör ki Csehország és Magyarország közt az osztrák hercegség birtoklásáért.

1260-1270. Trónviszályok IV. Béla és V. István közt. Béla 1262-ben bevezeti az ifjabb királyság intézményét, László trónörökös hatalmának biztosítására.

1270. a IV. Béla-párti előkelők II. Ottokár cseh királyhoz pártolnak.

1272. Gutkeled Joachim foglyul ejtette László trónörököst, aki nemsokára mint 10 éves gyermekkirály került trónra.

Kőszegi Henrik 1272-ben meggyilkolja Macsói Béla herceget, IV. Béla király leányági unokáját - tette büntetőjogi következmények nélkül marad, állandósul a Csákok és a Kőszegiek rivalizálása. A főúri csoportok között nagy versengés támadt az országos, udvari és helyi méltóságok betöltéséért. Jól mutatja a kor átmeneti jellegét, hogy bár a főurak célja a királyi hatalomtól való függetlenedés volt, a harc mégis a központi hatalom tisztségeiért folyt. Csák nembéli idősebb Máté - mintegy önálló külpolitikát folytatva 1273-ban rátámadt Stájerországra és Karintiára, valamint Ausztriára és Morvaországra, mire II. Ottokár cseh király bosszúból Magyarország nyugati részén több várat is megszáll (Pozsony, Sopron, Moson, Óvár - 1277-ig maradnak a birtokában).

Az 1273-as esztendő folyamán a  kormányzati hatalom a Kőszegi-Gutkeled párt kezére jut, ez odáig fajul, hogy a "párt" elfogja László királyt, Erzsébet anyakirálynét, majd az ő kiszabadulásuk után András herceget, László király öccsét. A dinasztia védelmének örve alatt Csák párt visszatér a hatalomba.

1274. szeptember 26-29 között a Székesfehérvár melletti Fövenynél Csák Péter győzelmet arat, Kőszegi Henrik elesik. Csák párt kormányzati befolyásának hozadéka IV. László és Habsburg Rudolf német-római király szövetséget köt II. Ottokár cseh király ellen. A következő esztendőben a Csákok sikertelen támadást hajtanak végre a király ellen júliusban Fövenynél, befolyásuk csökken. Csák Péter feldúlja Veszprémet, ahol Kőszegi Henrik fia, Péter a püspök. Elpusztítják a káptalani iskolát, ezzel hitelüket vesztik.

Az 1278. augusztus 26-án vívott Morvamezei csatában IV. László és Habsburg Rudolf győzelmet arat, II. Ottokár, cseh király meghalt. Később IV. László sikertelen hadjáratot vezetett a Kőszegiek ellen. 1284-ben kénytelen békét kötötni velük. 1290. július 10-én IV. Kun László magyar királyt aztán a sors szeszélyének következtében azok gyilkolták meg, akiket a legjobban szeretett, azaz néhány kun harcos.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.