Örömzenével és gyertyagyújtással zárult a II. Székesfehérvári Zsidó Napok

A Sabbathsong Klezmer Band fergeteges örömzenéjével és a Hanuka első gyertyájának meggyújtásával folytatódott vasárnap a II. Székesfehérvári Zsidó Napok. A rendezvényen ünnepi beszédet mondott Heisler András, a Mazsihisz elnöke is.
2019.12.22. 16:21 |
Örömzenével és gyertyagyújtással zárult a II. Székesfehérvári Zsidó Napok

Hászid, jiddis, izraeli dalok, hóra, örmény dallam, arabos hatás, jazz, keringő, roma muzsika: a Sabbathsong Klezmer Band mindezt tökéletes egységben nyújtja.

A Sabbathsong Klezmer Band jóvoltából igazi örömzenét hallhatott a Hiemer ház báltermében a II. Székesfehérvári Zsidó Napok közönsége. Az együttes az országban és határon kívül is számos nemzetközi világzenei fesztiválon lépett már fel, rendszeres közreműködői a Zsidó Kulturális Fesztiválnak, a Spinoza Zsidó Fesztiválnak, de hallhatjuk őket Magyar–Izraeli Kulturális Napokon, holokauszt megemlékezéseken, film- és színházi produkciókban is.

 

Az idei évben december 22-én este veszi kezdetét a Hanuka, azaz a fény ünnepe. Hanuka gyertyáját dr. Cser-Palkovics András polgármester, Heisler András, a Mazsihisz elnöke, Radnóti Zoltán főrabbi, a Rabbiság igazgatója és Neubart István, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke gyújtotta meg.

Köszöntőjében Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy a közös gyertyagyújtással szeretnék kifejezni a zsidó hitközség felé a város támogatását, azt, hogy számíthatnak Székesfehérvárra: "Kérem önöket, Elnök úr, hogy éljenek ezzel a támogatással, hiszen mi jó szívvel adjuk, azzal az egyszerű felismeréssel, ami abból a bizonyos nyitott kapuból és a város címeréből is fakad. Gyönyörű az, hogy most itt gyújthatom meg önökkel az első gyertyát, míg pár óra múlva a Városház téren az adventi koszorún majd az utolsót fogjuk. Szóljon erről Székesfehérvár: a békés ünneplésről, és egymás tiszteletének megadásáról!” 

Heisler András beszédében felidézte a világháború borzalmait, amelyek a székesfehérvári zsidó közösség pusztulásához vezettek. Kiemelte, hogy a Székesfehérvári Zsidó Napokkal a zsidó hitélet régi fényének ragyogását kívánják visszaadni. Ezt a törekvést támogatja a Mazsihisz is, akik Székesfehérvár Önkormányzatával partnerségi megállapodást fognak kötni a város hitéletének támogatására, amely európai szinten is egyedülálló példája a Holokauszt során végzetesen megsérült közösségek felkarolására. 

A Mazsihisz elnöke örömét fejezte ki, hogy a tavalyi, hagyományteremtő rendezvény után a II. Székesfehérvári Zsidó Napok is elnyerte a város polgárainak tetszését és teltházas rendezvények vannak. Kiemelte, hogy az antiszemitizmus ellen a legtöbbet tanítással és ismeretek átadásával lehet tenni. "Egy háromnapos rendezvényen sok információ és sok érték kerül átadásra, ezeket fel lehet használni arra, hogy az előítéletek sokkal kevésbé befolyásolják az embereket." - fogalmazott Heisler András.

Radnóti Zoltán főrabbi szerint a Hanuka az öntudat, a zsidó büszkeség és hősiesség szimbóluma, amire a zsidó népnek történelme során mindig szüksége volt. Az első gyertya üzenetével kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az első láng az összetartozást jelképezi, a gyertya pedig a zsidó hagyomány szerint a csoda hirdetése.

A II. Székesfehérvári Zsidó Napok záróakkordja este 19 órakor kezdődik majd a Hiemer-ház Báltermében, ahol a Gólem Színház társulata adja elő a Szakácskönyv a túlélésért című darabot.