-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Hétfőn tartotta első konferenciáját a Trianon Centenáriumi Emlékbizottság Fehérváron
Az 1918-1919-es esztendőkre emlékező konferenciával kezdődött a Trianon Centenáriumi Emlékbizottság székesfehérvári megemlékező eseménysorozata.
A magyar kérdés a versaillesi békekonferencián címmel Dr. Gulyás László egyetemi tanár kezdte az előadásokat, őt követte Dr. Ligeti Gábor A katonatanácsok szerepe Magyarország bolsevizálódásában című értekezése, majd Dr. Tengely Adrienn a Károlyi- és a Berinkey-kormány egyházpolitikájáról beszélt. Dr. Nánay Mihály Habsburg József főhercegről, Dr Anka László Károlyi József gróf életéről tartott prezentációt, Dr. Demeter Zsófia pedig a Berinkey-kormány elleni Fejér megyei bizalmatlansági indítványáról tartott előadást. A prezentációk sorozatát Dr. Czetz Balázs a Fejér Megyei Levéltár igazgatója zárta, aki felhívást tett közzé olyan tárgyi emlékek gyűjtésére, ami az első világháborúhoz és a forradalmak korához, valamint Trianonhoz kapcsolódnak.
Dr. Vizi László Tamás az emlékbizottság elnöke elmondta, hogy Székesfehérvár Közgyűlése többek között azért hozta létre a bizottságot, hogy tárja a nyilvánosság elé azokat az eseményeket, melyek száz évvel ezelőtt meghatározták a város, a megye és a nemzet életét. „Száz évvel ezelőtt forrt a világ és el sem lehetett képzelni mit hoz a jövő. Különösen átalakult az a Közép-európai régió, ahol mi is élünk. Egy új világ kezdődött, egy olyan új világ, mely megváltoztatta a korábbi időszakot, lezárt egy hosszú kort és elindított valami mást, de senki nem tudta, hogy milyen lesz a jövője ennek az új világnak.” - mondta a Kodolányi János Egyetem rektorhelyettese, történész.
Egy olyan időszaka ez a magyar történelemnek, amely meghatározta a teljes XX. századot, de bátran mondható, hogy zsigereinkben hordozzuk a mai napig is.
A Trianon Centenáriumi Emlékbizottság a következő csaknem két esztendőben tudományos emlékülések, konferenciák, kiállítások megrendezését, a centenáriumhoz kapcsolódó könyvek és reprint kiadványok megjelentetését, középiskolásoknak szóló versenyek szervezését, valamint a pedagógusok továbbképzését is tervezi.
Az emlékbizottság történészekből, levéltárosokból, múzeológosokból, műemlékvédelmi szakértőkből áll, kiegészülve országos kutatóintézetek, szakmai műhelyek vezetőivel és a korszakot kutató történészekkel.
Molnár Krisztián a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke megnyitó beszédében felelevenítette, hogy 1919. február 3-án a Megyeházán gróf Károlyi József főispán előterjesztését tárgyalta meg és fogadta el Fejér Megye Törvényhatósági Bizottsága. Ebben olvasható, hogy „Fejér Vármegye közönsége a Törvényhatósági Bizottság útján múltjához híven, elszánva a jelenben és bízva a jövőben Berinkey Dénes kormányával szemben mélységes bizalmatlansággal viselkedik és erről úgy a kormányt, mint a törvényhatóságokat értesíti.” A határozatot teljes egyetértésben fogadta el az akkori megyegyűlés. Mint mondta az esemény tiszteletére 1930-ban állítottak emléktáblát, amit az ’50-es években eltávolított az akkori hatalom és csak 2007-ben helyezte vissza ismét méltó helyére azt a Fejér Megyei Közgyűlés.
Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy az akkori történések és események mögött emberi sorsok húzódnak. Ezek az emberek itt éltek, azon a helyen ahol mi is, ők is tették a mindennapokban a dolgukat, akárcsak mi, azonban olyan történések jöttek, amire addig nem gondolt senki. Az akkor élt emberek, családok a mindennapokban biztosan nem álmodtak maguknak olyan jövőt, amit meg kellett élniük. Mementóként idézte Velinszky Lászlót aki az alábbiakat mondta az őszirózsás forradalom után: „Szűcs Jenő alispánt dobják ki a Vármegye házáról, Dr. Szűcs Gedeon főűgyészt Prohászka püspökkel együtt akasszák fel, Károlyi József és Széchenyi Viktor grófokat le kell tartóztatni, a Vármegye házát, azt a régi bagolyvárat pedig fel kell robbantani.” Szerencsére ilyen nem történt, de ebben a mondatban minden benne van, hogy miért is fontos nekünk emlékeznünk és tanulságokat levonni továbbá ennek megfelelően alakítani a saját sorsunkat - mondta Fehérvár polgármestere.
Tárgyi emlékeket és dokumentumokat is gyűjtenek
A Trianon Centenáriumi Emlékbizottság a százéves évforduló apropóján felhívással fordul Székesfehérvár és Fejér megye lakosságához. Kérik azon magánszemélyeket, gyűjtőket, akik birtokában található olyan magánirat, tárgyi eszköz, amely a száz évvel ezelőtti eseményekhez kapcsolódik, hogy juttassák el azokat a Szent István Király Múzeum, vagy a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára részére. Az első világháborúhoz, az őszirózsás forradalomhoz, a Tanácsköztársasághoz, illetve a trianoni békediktátumhoz és következményeihez kapcsolódó naplókat, visszaemlékezéseket, fényképeket, levelezést, plakátokat, hirdetményeket, igazolványokat, brosúrákat, könyveket, sajtóanyagokat, pénzeket, szórólapokat, vagy bármely egyéb, a korszakhoz köthető írott forrást 2019 őszén a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltárának Szent István téri kiállítótermében egy kamarakiállításon mutatják be majd digitalizálás után az eredeti példányt a felajánlónak természetesen visszaadják. A tárgyakkal kapcsolatban a Szent István Király Múzeumban Bányai Balázs történészt, a különböző dokumentumokkal pedig a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltárában Gulyás Anita főlevéltárost lehet keresni.
Elérhetőségek:
Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára 8000 Székesfehérvár, Szent István tér 2-3. Telefon: 22/313-052. E-mail: gulyas.anita@mnl.gov.hu
Szent István Király Múzeum 8000 Székesfehérvár, Fő utca 6. Telefon: 22/315 583. E-mail: banyai.balazs@szikm.hu