-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Utcaszínházi előadás és nagykoncert is lesz Fehérváron az október 23-i nemzeti ünnepen
Október 23-án, hétfőn fél tízkor néma koszorúelhelyezésre kerül sor a Szent István Bazilika ’56-os emlékkeresztjénél, Székesfehérvár és Fejér Vármegye Önkormányzata szervezésében, majd dr. Cser-Palkovics András polgármester ünnepi beszédét követően kezdődik 10.00 órakor a ciszteres Fejér Holló Diákszínpad tagjainak az egykori eseményeket megelevenítő, Mi, Józsefesek című előadása.
A József Attila Gimnázium az ötvenes években ugyanolyan, mint az ország többi városi gimnáziuma: a diákok tanulnak, közben első szerelmek szövődnek. Az iskola fiúgimnázium, de az 1956–57-es tanévben egy lányosztály is végez itt. A családokra egyre inkább ránehezedik az átpolitizált, hazug és igazságtalan közélet. A fiatalok érzékeny indikátorként megérzik, amikor ötvenhat októberében az események sodrása nő. Fehérváron mindenütt, így a Józsefben is beleállnak a sodrásba, önfeledten és hittel mennek a régen áhított szabadság felé, amiről hiszik, hogy kivívható. A darab nem hazudik: a történelem velük sem volt kíméletes, de az előadás felmutatja a magyar szabadságért való küzdelemnek ezt a tiszta pillanatát.
A főszereplő, a Gerőnek is nevezett fiú, Bernát Laci létezett, de a szövegben megformált alakja írói fikció. Hasonló a helyzet Hegedűs István öttusázó magyar bajnokunkkal is, a húszforintosnak modellt álló férfiszépséggel, az ötvenhatos áldozatok egyikével. Élete és halála visszavonhatatlanul reális, de csupán a képzelet fonta egybe Cicával, a józsefes tornászlánnyal. Az egymásba szövődő múltat és jelent a színpadra állítás módja, a jelmezek kezelése, a látvány- és a hangzó elemek hivatottak alátámasztani az előadásban.
Emlékezzünk közösen a Magyar Hősökre! Ünnepeljük zenével az ‘56-os eszméket, a szabadság és az összefogás forradalmát! – ezekkel a gondolatokkal hív mindenkit az Alba Regia Szimfonikus Zenekar a nemzeti ünnep utóestéjén, október 24-én este hét órától megrendezendő nagyzenekari hangversenyére, amelyen a magyar zenetörténet mestereinek műveiből válogatott programmal lépnek a közönség elé. A Farkas Ferenc-sorozat második hangversenyét Hamar Zsolt Liszt-díjas, érdemes művész vezényli a Vörösmarty Színházban.
Az első félidőben két Liszt-mű, a népszerű Les Préludes szimfonikus költemény és a versenymű hagyományos formamodelljét egyetlen nagy tételbe sűrítő A-dúr zongoraverseny hangzik el. Utóbbi rendkívül igényes magánszólamát a Zeneakadémia tanszékvezető tanára, a Liszt- és Junior Prima-díjas Farkas Gábor adja elő.
A második félidőt Erkel Ferenc reprezentatív Ünnepi nyitánya vezeti fel, amelyet a Nemzeti Színház megnyitásának 50. évfordulójára 1887-ben komponált a zeneszerző. A műsort Kodály grandiózus zenekari variációsorozata zárja, amelyben a „Felszállott a páva” kezdetű régi magyar népdalt dolgozza fel kimeríthetetlen zenei és hangszerelői fantáziával a mester.