-
Hazajönni Fehérvárra
Az ÖKK Podcast adventi történetében a tősgyökeres, fehérvári vasutascsaládból származó Kiss Imrét ismerhetik meg. A tornatanárnak készülő fiatalember a MÁV Előre (később Locomotiv) SC tehetséges és sikeres sportolója volt, ám az élet másfelé sodorta.
2024.12.21. -
3 technikumunk a TOP 100-ban
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján a napokban megjelent a 2025-ös 100 legjobb magyarországi technikum rangsora, amit idén a Mandiner hozott nyilvánosságra. A Székesfehérvári SzC Széchenyi István Műszaki Technikuma a 100-as lista 30. helyét foglalja el.
2024.12.20. -
95 éves Erzsi néni
95.születésnapja alkalmából köszöntötték Molnár Dezsőné Csirke Erzsébetet, Áron Nagy Lajos festőművész hagyatékának őrzőjét.
2024.12.20. -
Változik a szakrendelések nyitvatartása
Változik a szakrendelések nyitvatartása a két ünnep között. Az idei évben receptfelírásra sem lesz már lehetőség, legközelebb majd csak január másodikán.
2024.12.20.
Százezer büszke fehérvári lélek formál bevehetetlen erődöt - ünnepi Díszközgyűlés augusztus 20-án
Az ünnepi közgyűlésen adták át a városi kitüntetéseket: dr. Benkő Tibor Székesfehérvár Díszpolgára címet, Flaschner Kálmán, Macher Endréné, Neubart István, Dr. Cseh Józsefné Dr. Szöllősy Edit és Andrzej Straszewski Pro Civitate díjat vehetett át, míg Iveta Plšeková és dr. Lánczi András Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára lett.
A Nemzeti Emlékhelyen tartott tiszteletadás után zászlóforgatók vezették az ünneplőket a Szent István térre, ahol koszorúzással tisztelegtek államalapítónk lovasszobránál. Vargha Tamás államtitkár, országgyűlési képviselő, Törő Gábor országgyűlési képviselő, dr. Simon László főispán, dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, dr. Cser-Palkovics András polgármester, valamint Schmidt Zoltán vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Parancsnoksága képviseletében kísérte a közös koszorút a főhajtáson.
Ezt követően hagyományosan díszközgyűlést tartott Székesfehérvár képviselőtestülete. A díszközgyűlésnek ezúttal a Városháza Díszterme adott otthont, ahol felcsendült a Fehérvár fanfár és a Himnusz, majd Farkas Eszter, a XII. Fehérvári Versünnep győztese és Szlama László Junior Príma díjas népzenész közös műsora. Az ünnepi műsort követően dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere ünnepi beszédében közös otthonunk, Székesfehérvár helyzetét értékelte, majd a jövő kérdéseire is rátért.
Gazdasági megpróbáltatások és új hidegháború
"Néhány évtizedre megadatott, hogy a rendszerváltás eufóriája, a történelem végének illúziója feledtesse velünk a realitásokat. A világjárvánnyal, annak gazdasági következményeivel, majd az ukrajnai háborúval azonban ennek az időszaknak vége lett, ki kell mondanunk: soha nem lesz már a világunk olyan, mint amiben felnőttünk és amiben pályára állítottuk ennek a csodás városnak a fejlődését. Az új helyzetünk a következő: geopolitikai értelemben sajnos újra hidegháborús korszakba léptünk. A legtöbb amit remélhetünk, hogy ez soha nem fog globális, nyílt fegyveres konfliktussá fajulni. Gazdasági értelemben olyan megpróbáltatások állnak azonban előttünk, amihez képest könnyen lehet, hogy a 2008-as válság is eltörpül. A világ legnagyobb országai és gazdaságai is a mguk gondjaival vannak elfoglalva, de a korábban töretlenül fejlődő, válságokat meg sem érző Kína is bizonytalan lábakon egyensúlyoz most. Előfordulhat, hogy globalizáció ide, vagy oda, senkihez sem fordulhatunk segítségért és nem lesz olyan nagyhatalom, aamely a lendületével átsegíti a világot a gazdasági válságon. Mindezek tetejében nyakunkon az energiaválság is. Ebben sem szeretnék hiú ábrándokat táplálni: nagyon kevéssé valószínű, hogy az olaj, így a benzin ára lényegesen alacsonyabb legyen. A gáz világpiaci ára is legjobb esetben szintén marad, talán a villamosenergiában középtávon még lehet mozgásterünk." - vázolta a világ és a város helyzetét Székesfehérvár polgármestere, hozzátéve, hogy mindezekre minimális ráhatása van Magyarországnak, az önkormányzatnak pedig még annyi sem.
Ne engedjünk az ismeretlentől való bénító félelemnek!
"Hatalmas, globális vihar ez, amit megakadályozni, eloszlatni nem tudunk, legfeljebb a tetőnket tudjuk megerősíteni, be tudjuk deszkázni az ablakainkat.. Az első és legfontosabb, hogy ne engedjünk az ismeretlentől való bénító félelemnek. Szent István városa vagyunk, magyar emberek vagyunk, elődeink, felmenőink minden létező nehézséget átvészeltek, mi is győzni fogunk az elkövetkezők felett. A második fontos dolog, hogy a fehérváriak mindig számíthassanak egymásra. Ahol az állam és az önkormányzat befolyása és lehetősége véget ér, ott kezdődik a közösség tagjainak felelősségvállalása, egymásért, az elesettekért, a legkisebbekért és a legidősebbekért. Az egyéni és közösségi felelősségvállalást semmilyen kormányzati vagy önkormányzati nem helyettesítheti." - fogalmazott a polgármester.
Új hangsúlyok a fejlesztési stratégiában
"Nem jelenti ez azonban, hogy ne írnánk újra az önkormányzat küldetését, programját az új kihívásoknak megfelelően. Felgyorsítjuk, sőt ha kell erőltetjük a közintézmények, középületek energetikai korszerűsítését: jelenleg is zajlik mintegy 20 városi épület felújítása és minden lehetőséget meg fogunk ragadni, hogy napelemekkel és kollektorokkal szereljük fel az általunk üzemeltetett, vagy a mi tulajdonunkban lévő épületeket is. A leginkább rászoruló fehérváriak számára pedig elindítottuk a rezsitámogatási programot, emellett azonban aktívan igyekeztünk segíteni a polgárokat a takarékoskodásban is. Idén elrajtolhat a led-csere program, melyet ha Magyarország végre megkapja a nekünk járó uniós forrásokat, akkor talán egy bővebb, nagyszabású társasházi korszerűsítési program követhet. A fejlesztési stratégiánkban új a hangsúly, az energiatakarékosságra, lakosság segítésére és a kisebb, de ebben a helyzetben létfontosságú beavatkozásra fogunk koncentrálni."
Nem kerülhetnek veszélybe az önkormányzat által biztosított alapvető közszolgáltatások, az oktatási és szociális intézmények működése
"A következő néhány év nem az óriásberuházások időszaka lesz, de a kormány garanciájának hála azonban már azt a nem kis eredményt is ünnepelhetjük, hogy a folyamatban lévő beruházásaink - a Szent György Kórház fejlesztése, a multicsarnok és az úthálózat építése és az iskolafelújításaink maradnak tovább. Sürgető a környezetvédelem ügye is: elindul a Fehérvár Tüdeje program második üteme, az ősz folyamán folytatódnak nagyszabású erdőtelepítéseink, a Virágos Fehérvár program keretében az esővíz összegyűjtésében is segítséget fogunk adni a fehérváriaknak."
"Minden fejlesztés és program mellett is azonban a legfontosabb feladatunk az önkormányzat működésének fenntartása. Semmi sem sodorhatja veszélybe az általunk biztosított alapvető közszolgáltatásokat, az oktatási és szociális intézményeink működését. Ehhez a szemponthoz képest minden másodlagos. Drasztikus lépésekre is hajlandóak vagyunk annak érdekében, hogy megőrizzük az önkormányzati intézmények működőképességét. Arra kérek minden városi döntéshozót és vezetőt, hogy elkötelezett szakmai munkájuk során a nagyobb képet is szem előtt tartva kövessenek el mindent annak érdekében, hogy Székesfehérváron a biztos, stabil önkormányzati működést fennt tudjuk tartani. A kulturális életünk szereplőit pedig hívom, hogy kreativitással, új ötletekkel, kellő visszafogottsággal és egymással szorosan együttműködve közösen pótoljuk azt, amit korábban anyagi, gazdasági lehetőségeink miatt magától értetődőnek tekintettünk."
Az ünnepi beszédet követően átadták a Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata által alapított önkormányzati díjakat és kitüntető címeket, melyekkel a Közgyűlés az élet különböző területein, Székesfehérvárért sokat tett polgárok munkáját ismeri el.
Székesfehérvár Díszpolgára címmel tüntették ki dr. Benkő Tibor nyugállományú vezérezredest, Magyarország korábbi honvédelmi miniszterét. Hosszú katonai pályafutása utolsó előtti állomáshelye volt városunk. Az Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnokaként, majd később honvédelmi miniszterként is segítette Székesfehérvár honvédségben betöltött szerepének jelentős fejlesztését. A felálló Magyar Honvédség Parancsnokságának, valamint a NATO és multilaterális katonai egységek városunkba telepítésével hozzájárult ahhoz, hogy Székesfehérvár katonavárosból katonai fővárossá váljon.
Pro Civitate díjat öt személy vehetett át:
Flaschner Kálmán késes- és műköszörűs mester egy nagymúltú székesfehérvári köszörűsdinasztia tagja, aki 1967-óta vezeti a családi vállalkozást. Nevét és munkáját minden szinte minden fehérvári ismeri. Tevékenységét számos kézműves szakmai díjjal, ismerték el, 2008-ban pedig a Fejér Megyei Príma díj közönségdíját is elnyerte. Fiatal éveiben birkózóbajnok volt, majd edzőként és nemzetközi sportbíróként is dolgozott.
Macher Endréné a Macher Gépészeti és Elektronikai Zrt. elnöke fejlesztő mérnökként dolgozott, majd férjével megalapították a mai Macher Zrt-t. Az elmúlt 31 év alatt a vállalkozás elérte, hogy több mint száz munkatárssal a magyarországi piac mellett a nyugat-európai országokba exportál ipari elektronikai termékeket. Számos szakmai elismerés birtokosai és a társadalmi felelősségvállalásban is példát mutatnak.
Neubart István órásmester, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség korábbi elnöke egy székesfehérvári órásdinasztia negyedik generációjaként gyakorolja felmenői mesterségét. A jelenlegi Ady Endre utcai órásműhelyt édesapja alapította. Nem csak a pályaválasztásban, de a zsidó hitélet megélésében és városi szervezésében is követte felmenői példáját. Közel tíz éven át állt a Székesfehérvári Zsidó Hitközség élén, tevékenységének köszönhetően a helyi zsidó közösség tovább épült, és bekapcsolódott a székesfehérvári közösségi életbe.
Dr. Cseh Józsefné Dr. Szöllősy Edit csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos, házi gyermekorvos házassága révén vált fehérvárivá. Gyermek háziorvosi tevékenysége mellett bölcsőde- és iskolaorvosi feladatokat is ellát, ami lehetőséget ad számára a körzetében élők szélesebb körű megismeréséhez, ellátásához. Elhivatottságának, példaértékű szakmai felkészültségének egyik ismérve, hogy egykori páciensei szülőként saját gyermekeik háziorvosául is őt választják.
Andrzej Straszewski a Bem József Kulturális Egyesület “Klub Polonia” elnöke, a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat korábbi elnöke fáradhatatlan pártfogója a lengyel-magyar kapcsolatoknak mind városi, mind megyei, mind pedig országos szinten. Tevékenyen hozzájárul Székesfehérvár és a lengyelországi Opole közötti több évtizedes testvérvárosi kapcsolat fenntartásához. Elkötelezett a városban élő lengyel és lengyel származású közösség nyelvének, kulturális örökségének megőrzése, továbbá a következő generáció részére történő átadása mellett.
Tiszteletbeli Polgár címet vehetett át Iveta Plšeková, Pozsony korábbi alpolgármestere, aki feltétlen és tevékeny támogatója volt a Pozsony és Székesfehérvár közötti szakmai és civil kapcsolatok újjáélesztésének. A rendszeressé vált kölcsönös látogatások lehetőséget biztosítottak a szakmai delegációknak a turizmus, a kultúra és a hagyományőrzés területén folytatott tapasztalatcserére.
Szintén Tiszteletbeli Polgár címet kapott dr. Lánczi András Széchenyi-díjas filozófus, politológus, egyetemi tanár, a Budapesti Corvinus Egyetem korábbi rektora. Tudományos kutatóként, oktatóként, egyetemi vezetőként a hazai felsőoktatás meghatározó alakja. 2015-ben az Önkormányzat együttműködési megállapodást kötött az egyetemmel a fehérvári képzési központ létrehozásáról, a Székesfehérvári Campus 2016 szeptemberétől fogadja a hallgatókat. Dr. Lánczi András egyetemi vezetőként a város és az egyetem közötti konstruktív együttműködés támogatása révén hozzájárult a székesfehérvári felsőoktatás fejlődéséhez.