-
Karácsonyi koncert
Kedden, azaz ma este 18 órakor egy karácsonyi koncerttel mutatkozik be a Vörösmarty Társaság énekkara. Minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők.
2024.12.17. -
Ezeket a filmeket vetítik az ünnepek alatt
December 24-én, 26-án, sőt az év utolsó, majd az újév első napján is filmekkel várja a moziszerető közönséget a Barátság Mozi. Érdemes időben beszerezni a jegyeket, ugyanis több ünnep környéki vetítésre már most elkelt minden jegy.
2024.12.17. -
Lomtalanítás
Az Aranybulla Könytár adott otthont Tódor János verseskötetének bemutatójának. A kiváló újságíró ezúttal költői kvalitásait tátra elénk, Lomtalanítás című kötetében.
2024.12.17. -
Történelem, kicsit másképp
Együttműködési megállapodást kötött a Szent István Király Múzeum a Szent Imre Gimnáziummal. A megállapodás értelmében történelmi tematikájú, az Árpád- házhoz köthető színdarabokat hoz majd létre a középiskola színjátszó csapata a múzeum munkatársaival együttműködve.
2024.12.17.
Különleges ezüstkincs-leletet találtak a Szent István Király Múzeum régészei
Kincsesbánya határában terepi kutatást szervezett a Szent István Király Múzeum, a Közösségi Régészeti Program önkéntesei, a Vaskapu Vár Baráti Kör és Kincsesbánya közössége. Egy elfeledett Árpád-kori magánvár területén ezüstkincsek kerültek elő. A részletekről Kovács Loránd Olivér, a Múzeum szakmai igazgatója mesélt.
„Nagy meglepetésre egy bolygatatlan kincs került napvilágra. Mindenki azt gondolja, hogy az Árpád-kori kincsek egy jelentős része a tatárjáráshoz kötődik. Ebben az esetben egyelőre azonban úgy tűnik az előzetes terepi meghatározás alapján, hogy nem IV. Bélához, hanem V. Istvánhoz köthető az utolsó érme a kincsleletben, tehát már a tatárjárás utáni időszakban vagyunk.” – mondta el Kovács Loránd Olivér a Szent István Király Múzeum szakmai igazgatója.
A terepen 120 körüli érmét sikerült megszámolni, amik egy edény körül voltak elszóródva. A kerámiaedényben további ezüstérmék voltak elrejtve. A leletet a földből kiásva egy restaurátorműhelybe szállították. "Koncentrálódtak az érmék egymáshoz tapadva, kicsit visszafordulva. Ez utalhat arra, hogy ezek valaha esetleg egy erszényben vagy szütyőben voltak.” – emelte ki Döbröntey-David Szilvia fém-ötvösrestaurátor művész.
A restaurátorműhelyben többek között anyagösszetétel-vizsgálatot is végeztek szakemberek, ami során megállapították, hogy az érmék ezüstből készültek. Eddig közel 300 ilyen érme tartozik a kincshez, de még több darabot rejt a kerámiaedény. – mondta el kérdésünkre Döbröntey-David Szilvia fém-ötvösrestaurátor művész.
„Az in situ bontás mindig a legizgalmasabb feladat, hiszen itt arra is törekszünk, hogy a legtöbb információt megszerezzük a tárgyakról, akár a készítéstechnikával, akár pedig ezeknek az érméknek az elhelyezésével kapcsolatban. Abban reménykedünk, hogy esetleg az összetapadt érmék között találunk olyat, ahol szervesanyag-maradványt vagy szervesanyag-lenyomatot látunk.” – árulta el a folyamatról a restaurátor.
A különleges kincsleletet restaurálást követően a nagyközönség számára is bemutatja a székesfehérvári Szent István Király Múzeum, és a kutatás folytatását is tervezik.