Lakossági fórumon tájékoztatták az öreghegyieket a rendezési terv módosításáról és a szennyvízberuházásról

 Lakossági fórumot tartott Horváth Miklós Csaba, a 13. számú választókörzet önkormányzati képviselője. A körzetben élőket az Öreghegyi rendezési terv módosításáról, valamint a városrészt érintő aktuális kérdésekről, így a szennyvízcsatornázásról is tájékoztatták. A fórumra zsúfolásig megtelt az Öreghegyi Közösségi Ház nagyterme, a meghívott vendégek között volt a város polgármestere dr. Cser-Palkovics András, Páli Zsuzsa főépítész és Hullay Gyula a szennyvízcsatornázás projektmenedzsere.
2011.02.17. 01:10 |
  Lakossági fórumot tartott Horváth Miklós Csaba, a 13. számú választókörzet önkormányzati képviselője. A körzetben élőket az Öreghegyi rendezési terv módosításáról, valamint a városrészt érintő aktuális kérdésekről, így a szennyvízcsatornázásról is tájékoztatták. A fórumra zsúfolásig megtelt az Öreghegyi Közösségi Ház nagyterme, a meghívott vendégek között volt a város polgármestere dr. Cser-Palkovics András, Páli Zsuzsa főépítész és Hullay Gyula a szennyvízcsatornázás projektmenedzsere.
 
Elsőként az öreghegyi rendezési tervről tájékoztatta a városrészben élőket Páli Zsuzsa főépítész, aki elmondta, hogy a terveket két hónapon belül véglegesítik, most az államigazgatási eljárás következik. A rendezési terv módosítása a kertvárosi jelleg erősítését, a meglévő zöldterületek levédését szolgálja és a lakóparkok sűrűségét is visszaveszi. A kialakítás alatt lévő terv a jelenlegi tulajdonosok összefogására épít és az egyeztetés szabadságát részesíti előnyben.
 
Horváth Miklós Csaba, a városrész önkormányzati képviselője elmondta, hogy a szennyvízberuházás részletes, utcákra lebontott ütemezése hamarosan elkészül, erről márciusban levélben értesítik a lakókat és újabb lakossági fórumot is összehívnak majd.
 
Ezt követően Székesfehérvár polgármestere tájékoztatta a fórumon résztvevőket a város költségvetéséről és az öreghegyi beruházásokról. A költségvetés kapcsán a város 2011-re vonatkozó magas adósságszolgálati kötelezettségéről beszélt, az adósságállomány összesen 18,5 milliárd forint, ebbe a halasztott konstrukciójú hitelek is beletartoznak, többek között a panelprogram megvalósítására felvett hitelek visszafizetése is idén kezdődik. Az adósságszolgálat az idei évben 2,2 milliárd forint lesz. Emellett 2011-2012-ben számos nagyberuházás valósul meg, ezek között uniós, önkormányzati és magánberuházások is vannak.
 
 Dr. Cser-Palkovics András polgármester elmondta, hogy az öreghegyi területet két nagy fejlesztés is érinti, ezek a C-0-0 csapadékvíz-csatorna építés, valamint a szennyvízcsatorna beruházás. A szennyvízcsatorna projekt az idén az  úttervekkel együtt 600-650 millió forintot meghaladó költséget jelent a város számára. A beruházásról aláírták a szerződést a fővállalkozóval, átadták a munkaterületet, így néhány hét múlva megindulnak a munkagépek. Az EU a csatornaberuházások mögött csak sávos úthelyreállítást finanszíroz, a gyűjtőutaknál ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag használhatatlanok lennének, ezért a városnak a csatornaépítésekkel egyidőben, illetve azt követően a teljes útpályára vonatkozó szerkezeti felújítást el kell végeznie önerőből. Erre találta ki a város a Saára Gyula programot és az útalapot. A polgármester külön kiemelte a Fiskális út és a Fiskális úti orvosi rendelő felújításának fontosságát, ezekre is forrást biztosítanak.
 
 
A fórumon a hozzászólások túlnyomó többsége a városrész üzletekkel való ellátottságával kapcsolatban érkezett, a legtöbben a Donát utca-Budai út sarkára tervezett beruházást véleményezték. A polgármester és a terület önkormányzati képviselője elmondta, hogy nem a képviselőtestület szavazta le a beruházást, hanem a jelenleg érvényben lévő szabályozási terv miatt nem épülhet meg az élelmiszeráruház. Beszámolt arról is, hogy a beruházó multinacionális cég kártalanítási perekkel fenyegette meg Székesfehérvár önkormányzatát. Mint mondta valóban volt egy besorolás, amiben szerepel a kereskedelem is, de amit a cég építeni akar, az a hatályos jogszabályok szerint nem valósítható meg. A jogszabály 30%-os beépíthetőséget és 4,5 méter építménymagasságot engedélyez, a beruházó úgy vásárolta meg a területet, hogy ez volt a hatályban lévő szabályozási terv. Csak ezt követően jelezte a multicég, hogy változtatni szeretne, mégpedig 80%-os beépíthetőséget és 9,5 méteres építménymagasságot kért. A változtatási tilalmat azért rendelte el az önkormányzat, mert érezte, hogy olyan lépések történnek, amit nem akarnak egyeztetni az utolsó pillanatig az önkormányzattal, arra számítva, hogy hátha kényszerhelyzetbe lehet hozni a várost és a városvezetés majd úgyis „enged”. A polgármester elmondta, hogy nem tud olyan dolgot támogatni amit a beruházás közvetlen környezetében élők ennyire elleneznek.
 
 A polgármester ugyanakkor egyetérett azzal, hogy ha felmerül ilyen igény az öreghegyiek részéről, akkor a városvezetésnek meg kell vizsgálnia a lehetőséget, hogy valamilyen kereskedelmi egységet létre lehet-e hozni úgy, hogy az a lakók érdekeit és várofejlesztési érdekeket se sértsen.