-
Mi a pálya?
Mesterséges Intelligenciával írt dallal indult a Mi a pálya? elnevezésű, műszaki pályákat népszerűsítő fesztivál Székesfehérváron, az Alba Regia Sportcsarnokban. A Magyar Elektrotechnikai Egyesület által indított pályaorientációs rendezvénysorozat első alkalommal látogatott Székesfehérvárra, ahol a három turnusban, több száz általános iskolás diák kaphatott első kézből információkat a technikumok és a műszaki területen tevékenykedő cégek kínálta lehetőségekről.
2024.11.19. -
Erzsébet napja van - Árpád-házi Szent Erzsébetet is ünnepeljük november 19-én
Árpád-házi Szent Erzsébet ünnepét 1670-ben vették föl a római naptárba temetésének napjára, november 19-ére. Az 1969-es naptárreform alkalmával ünnepét visszatették november 17-ére, halálának napjára, Magyarországon azonban maradt az eredeti napon. Szent Erzsébet, II. András gyermeke.
2024.11.19. -
Pénteken nyit a Koriliget
Napról napra vastagabb a jég a Zichy ligeti pályán, a nyitásig csak néhány nap van vissza, így szó szerint az utolsó simításokat végzik a Koriligetben.
2024.11.19. -
„Amit kérnek, de mit visznek?”
Folytatódott az idősek életminőségének javítását célzó WellOSyst program. A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központban Németi Kristóf kiberbiztonsági szakértő tartott előadást az idősödő korosztályt érintő kiberfenyegetettségről.
2024.11.19.
Madárgyűrűzés - gyerekek ismerkedhettek a Sóstó madaraival
Idén második alkalommal tartottak madárgyűrűzést a Sóstói Természetvédelmi Területen a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársai és a Gáspár Attila Zöld Kerekasztal Egyesület tagjai. A résztvevők a városunkban vadon élő madárfajokkal ismerkedhettek meg. A hálóban leginkább kékcinkét és széncinkét találtak, de előfordult barátcinege, őszapó és zöldike is.
2011.02.23. 23:54 |
Idén második alkalommal tartottak madárgyűrűzést a Sóstói Természetvédelmi Területen a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársai és a Gáspár Attila Zöld Kerekasztal Egyesület tagjai. A résztvevők a városunkban vadon élő madárfajokkal ismerkedhettek meg.
A Zöld tanya melletti etetőnél kihelyezett két hálóval történt a madarak befogása. A hálóba repült madarakat tapasztalt szedők szabadították ki, és a Zöld tanya előtt kialakított gyűrűző asztalnál került sor a befogott madarak adatainak dokumentálására és a madarak átfogóbb megismerésére.
A gyűrűzést végző szakember, Varga György, az érdeklődőkkel megismertette a gyűrűzés fontosságát és a különböző nagyságú gyűrűk alkalmazását egyes madárfajok esetén. Varga György mellett, Staudinger István, és a Nemzeti Park több munkatársa bővítette a látogatók ismeretét.
Rengeteg szülő is kilátogatott gyermekével a Sóstóra, ahol a madárgyűrűzéseken nem csak a különböző madárfajokkal ismerkedhetnek meg a gyerekek, de közelebb kerülve a madárvilághoz felébred bennük a természet iránti szeretet és tisztelet.
A madarak gyűrűzésekor rögzítésre került a befogás helyszíne, időpontja, a madarak latin neve, ivara, kora, zsír és izomnagysága, valamint egyes esetekben a szárnyhossz is. A hálóban leginkább kékcinkét (Parus caeruleus) és széncinkét (Parus major) találtak, de előfordult barátcinege (Parus palustris) , őszapó (Aegithalos caudatus)és zöldike (Carduelis chloris) is. A madarakat bárki megsimogathatta és a bátrabbak kezükbe is vehették, sőt el is engedhették őket. Összesen egyébként 73 madár kapott gyűrűt, ami 10-el több mint az előző gyűrűzés során.
Reméljük a szép számú érdeklődőt vonzó, a Zöld tanyánál időnként megrendezésre kerülő madárgyűrűzés továbbra is sok szülőt és gyermeket fog a természetbe csábítani.