Magyar Szentek és Boldogok - alkalmi bélyegsorozat a Szent István Emlékév tiszteletére

 Ünnepi bélyegbemutatót tartottak augusztus 14-én a Püspökség Dísztermében. A Püspöki Palotában a 2013-as Szent István-emlékév kapcsán kibocsátott „A Magyar Szentek és Boldogok I. alkalmi bélyegkisív” bemutatására került sor Székesfehérvár fogadalmi napján, a Szent Jobb tiszteletére. Az első kisív bélyegképein Szent László, Szent Imre és Szent István látható.
2013.08.14. 11:46 |
Ünnepi bélyegbemutatót tartottak augusztus 14-én a Püspökség Dísztermében. A Püspöki Palotában a 2013-as Szent István-emlékév kapcsán kibocsátott „A Magyar Szentek és Boldogok I. alkalmi bélyegkisív” bemutatására került sor Székesfehérvár fogadalmi napján, a Szent Jobb tiszteletére. Az első kisív bélyegképein Szent László, Szent Imre és Szent István látható.
KÉPGALÉRIA
A Magyar Szentek és Boldogok tematikát több évre áthúzódóan, bélyegkibocsátáson keresztül mutatja be a Magyar Posta. Az első kisív bélyegképein a Szepeshelyi Szent-márton-főoltár magyar királyszenteket ábrázoló táblája látható, rajta: Szent László, Szent Imre és Szent István.
A filatéliai sorozat első darabja a magyar királyszenteket ábrázolja. Heraldikailag jobbról a középkorú, liliomos pártázatú koronás Szent lászló áll. Középen az átszellemült arcú, fiatal Imre herceg látható. Mellette bal oldalt az idős, tiszteletet parancsoló Szent István király áll. Páncélzata Luxemburgi Zsigmond korát idézi, jobb kezében hosszúszárnyú arany jogart, baljában országalmát tart.

„Vannak olyan művészeti alkotások, amelyek kézbe vehetőek és ezzel megadják az ünnepségek hangulatát. A bélyegek is ilyenek, hiszen amikor kézbe vesszük őket, képet kapunk arról, hogyan látták adott korban a világot. Most éppen azt hagyjuk örökül, hogyan ünnepeljük a 2013-as Szent István Emlékévet. Nagy öröm, hogy éppen ma, amikor a Szent Jobb hazatért Székesfehérvárra, mutathatjuk be a magyar szentek és boldogok című új bélyegsorozatot. Köszönöm a Magyar Postának, hogy csatlakozott a 2013-as ünnepi évhez és a maga eszközeivel segíti azt.” – fogalmazott dr. Cser-Palkovics András polgármester. 
„A Magyar Posta a hétköznapi és ünnepi bélyegsorozatok keretében is sok míves remekkel, művészi képsorral lepett már meg bennünket. A mostani sorozat azért is fontos, mert számos magyar szentet tisztelünk és éppen a szentek tiszteletének kialakulásával történt meg az emberi és az eszményi élet, azaz a Föld és az Ég közötti út összekötése.” – mondta el Spányi Antal megyés püspök, aki azt is kiemelte, hogy a keresztény gyökerek tartották és tartják meg ma is a magyar nemzetet. 

 A Magyar Posta alkalmi bélyegsorozatát a nap folyamán meg is vásárolhatták az érdeklődők a Püspöki Palotában és a Bazilika előtti téren is alkalmi bélyegzéssel települt ki a Magyar Posta.
A Magyar Szentek és Boldogok tematikát több évre áthúzódóan, bélyegkibocsátáson keresztül mutatja be a Magyar Posta.”mondta el a sajtótájékoztatón Molnár Róbert, a Magyar Posta Zrt. vezérigazgató-helyettese. Megerősítette azt is: örömmel csatlakoztak a Szent István Emlékévhez, amelynek keretében a Hunfila rendezvényt idén Székesfehérváron rendezték. Az augusztusi ünnepségekre időzítve pedig az első bélyegek bemutatását időzítették. Az első kisív augusztus 14-től kapható a nagyobb postákon valamint a Filapostán, de megrendelhető a Magyar Posta internetes áruházaiból is.
A boldoggá avatás és a szentté avatás annak az ünnepélyes kijelentése, hogy az elhunytat Isten felvette a szentek, illetve boldogok társaságába. III. Sándor pápa volt az első, aki megkülönböztetett egyetemesen elismert szenteket és helyi tiszteletnek örvendő boldogokat. Ekkortól használják megkülönböztetésre a sanctus (szent) és a beatus (boldog) terminusokat. A boldoggá avatás és a szentté avatás részletes rendjét VIII. Orbán pápa határozta meg, s ez csekély változtatásokkal máig érvényes. Magyarország máig több mint 50 szentet és boldogot adott a világ katolikus közösségének.