-
Erzsébet napja van - Árpád-házi Szent Erzsébetet is ünnepeljük november 19-én
Árpád-házi Szent Erzsébet ünnepét 1670-ben vették föl a római naptárba temetésének napjára, november 19-ére. Az 1969-es naptárreform alkalmával ünnepét visszatették november 17-ére, halálának napjára, Magyarországon azonban maradt az eredeti napon. Szent Erzsébet, II. András gyermeke.
2024.11.19. -
A GMO-król az MCC-ben
November 21-én csütörtökön 17 órakor Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója tart előadást Székesfehérváron a genetikai módosításról és a GMO-król. A szakember ökológus, biotechnológus, a gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont korábbi főigazgató-helyettese.
2024.11.18. -
Konferencia a klímaváltozásról
Korunk egyik legfontosabb kérdése siekrül-e gátat szabni a klímaváltozásnak. A Rotary Klub önkéntesei erről tanácskoztak Rétimajorban.
2024.11.18. -
A legkisebbek a legnagyobb hősök!
2011 óta a koraszülöttek nemzetközi napja november 17-e, ezen a napon az idő előtt született babák életéért vívott küzdelemre hívják fel a figyelmet, valamint az őket ellátó fáradhatatlan szakemberekre.
2024.11.18.
Második alkalommal ülésezett a 2013-as emlékbizottság
A 2013-as Emlékbizottság feladata, hogy méltó eseménysorozatot szervezzen az 1938-as székesfehérvári országgyűlés 75-dik évfordulójára, melyet annak idején István király halálának kilencszázados jubileumán tartottak az egykori koronázó városban. A tanácskozás egyfajta ötletbörze volt, melynek során a résztvevők felvázolták javaslataikat a programokkal, beruházásokkal kapcsolatban.
2011.03.02. 13:39 |
A 2013-as Emlékbizottság feladata, hogy méltó eseménysorozatot szervezzen az 1938-as székesfehérvári országgyűlés 75-dik évfordulójára, melyet annak idején István király halálának kilencszázados jubileumán tartottak az egykori koronázó városban. A tanácskozás egyfajta ötletbörze volt, melynek során a résztvevők felvázolták javaslataikat a programokkal, beruházásokkal kapcsolatban.
Az Emlékbizottság ülésén részt vett dr. Cser-Palkovics András, aki szerint a 2013-as programok, illetve a megelőző és az azt követő évekre tervezett események egyfajta eszközként szolgálnak arra, hogy lelki áttörést érjenek el a polgároknál és erősítsék azt a tudatot, hogy Székesfehérvár az ország történelmi fővárosa. A polgármester elmondta: egy felmérés során megkérdezett székesfehérváriak mindössze hat százaléka nyilatkozott úgy, hogy számára fontos a Nemzeti Emlékhely ügye. A városvezető szerint ebből is kitűnik, hogy a változás feltétlenül szükséges.
Az Emlékbizottság ülésén a résztvevők dr. Csurgai Horváth József elnök, a Városi Levéltár igazgatója javaslatára abban állapodtak meg, hogy egyfajta tematikát követnek a szervező munkában. A fő vonalat a nagyobb rendezvények adják, fontos egyes épületek, közterületek felújítása, parkok átalakítása, köztéri alkotások renoválása, esetleg áthelyezése, sírok, temetők gondozása. Készülnek színvonalas helyi és országos szintű tanulmányi versenyek, könyvbemutatók szervezésére, kiadványok megjelentetésére, emléktárgyak, emlékbélyegek kiadására, valamint a teljes eseménysorozat arculati elemeinek megtervezésére.
A tanácskozáson a Székesfehérvári Egyházmegye képviseletében részt vett Mózessy Gergely, az Egyházmegyei Múzeum gyűjteményigazgatója. Javasolta egy Szent Istvánnal kapcsolatos nagyszabású kiállítás megszervezését 2013-ban, valamint egy konferencia megrendezését az egykori uralkodó és Székesfehérvár kapcsolatáról.
Kohutné Simon Erika bizottsági tag, a Vasvári Pál Gimnázium tanára és a Középiskolai Humán Munkaközösség elnöke hangsúlyozta: a diákok saját kutatásaikkal felszólalhatnának a tudományos konferenciákon, idegenvezetést tarthatnának egymásnak, illetve vendégeiknek a városban különböző nyelveken, örökbe fogadhatnának és gondozhatnának parkokat.
Bobory Zoltán bizottsági tag, a Vörösmarty Társaság elnöke javasolta, hogy akár már 2012. január 1-jén rendezzenek egy nagyszabású, országos hírű komolyzenei újévi koncertet Drahos Béla karnagy vezetésével, a 2013-as ünnepi könyvhét megnyitóját hozzák el Székesfehérvárra, jelentessenek meg antológiát a megyeszékhelyhez kötődő írókhoz, költőkhöz kapcsolódóan, valamint az 1938-as és 2013-as esztendőt mutassák be az irodalom tükrében.
Poklosi Péter bizottsági tag, a Városvédő és Szépítő Egyesület elnöke javasolta, hogy rendezzenek kiállítást és emlékülést az 1938-as székesfehérvári vitézavatással kapcsolatban, jelentessenek meg emlékérme sorozatot a néhai uralkodókról, szépítsék meg a királyszobrokat, nevezzenek el közterületet Shvoy Lajos püspökről, valamint méltó módon tegyék rendbe az Aranybulla-emlékművet és a környező területet.
Róth Péter alpolgármester javaslatára megrendeznék a Székesfehérvárhoz hasonló történelmi múltra visszatekintő külföldi és magyar koronázó városok találkozóját. Ugyancsak találkozót szerveznének a régióban található „Fehérvárak” számára. A kezdeményezést a horvátországi Biográd indította el, 2010-ben itt gyűltek össze a városok, a 2013-as találkozónak pedig Székesfehérvár adhatna otthon.
Percze Ilona, az Emlékbizottság titkára közölte: a Magyar Posta Zrt. vállalta, hogy a ’38-as országgyűlés 75-dik évfordulójára emlékbélyeget ad ki. További javaslat, hogy a belvárosban állítsanak szobrot olyan uralkodóknak, akikről ily módon még nem emlékeztek meg a megyeszékhelyen. Terveznek egy páros képeslapsorozatot is, melyeken az ábrázolások múltbéli és jelen formája egyaránt látható lenne. Külön figyelmet szentelnének az események sorában István és Gizella kapcsolatának. Az Emlékbizottság még egy ülést tart márciusban. Első negyedéves jelentését áprilisban tárgyalja a Közgyűlés.