-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Mecénás és katona - kiállítás nyílt Mátyás király életéről Székesfehérváron
Az idei évben a magyar történelem egyik legismertebb uralkodójára, Mátyás királyra emlékezünk születésének 575. és trónra lépésének 560. évfordulóján. Az emlékezetben a bölcs és igazságosként élő király több szállal kötődik városunkhoz: az esztergomi érsek 1464. március 29-én Székesfehérváron koronázta magyar királlyá, 1476. december 12-én itt kötött házasságot Aragoniai Beatrixszel, akit szintén városunkban koronáztak királynévá.
Délután a Tabulatúra régizene együttes reneszánsz dallamai hívogatták az érdeklődőket a Nemzeti Emlékhelyen látható tárlat megnyitójára.
Mátyás fehérvári koronázásának évfordulóján, a Magyarság Háza Székesfehérvár Önkormányzatával és a Szent István Király Múzeummal közösen szervezett csütörtöki reneszánsz nap során két helyszínen, a Hiemer-házban és a Nemzeti Emlékhelyen betekintést kaphattak az érdeklődők abba a korba, amelyben Mátyás és az ő országának népe élt. A reneszánsz viselet részleteibe, zenekultúrájába, a Fekete sereg életmódjába, a sólymászat fortélyaiba, Mátyás élő, szellemi örökségébe.
A Merényi Zoltán és Somodi András által megálmodott, a maga nemében egyedülálló műtárgy-kompozíció különleges, a XXI. századra is reflektáló módon mutatja be Hunyadi Mátyás életét. Vargha Tamás honvédelmi államtitkár, Székesfehérvár országgyűlési képviselője megnyitó beszédében emlékeztetett rá, hogy Mátyás király uralkodása idején újjászületett Magyarország. Igazi nagyhatalom volt, versenyképes Angliával. „Ma ismét egy újjászületés idejét éli ez az ország, reméljük, az évek óta tartó fejlődés folytatódhat a jövőben is, és olyan erős lesz ez az ország, mint volt Mátyás idejében.”
Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatója történelmi visszatekintésében szólt arról, hogy Mátyás király jelentős építkezéseket végzett a magyar királyok koronázó templomán, ahol feleségét is megkoronázták, s ahol esküvőjük volt, valamint 1490. április 25-én Bécsben bekövetkezett halálát követően itt került sor a nagy király temetésére is. Bonfini mestertől és a Thuróczi-krónikából idézve emlékezett meg az uralkodó nagy tetteiről. A múzeum vezetője hozzátette, a Mátyás-emlékévben a Szent István Király Múzeum egészéves programmal készül a jeles évfordulókhoz kapcsolódóan. Április 25-én, Mátyás király temetésének évfordulóján a Rendház épületében - a Hadtörténeti Múzeumnak köszönhetően - többek között megtekinthető lesz majd a király halotti pajzsának hű másolata is.
„A nép oly’ nagy örvendezése közepette koronázták meg, és vették körül Mátyást, hogy e nagylelkű király különböző népek nyelvén elmondották új Nagy Sándornak, új Cézárnak, Pannonia győzhetetlen védelmezőjének.”, írták az egykori krónikások március 29-ét követően. „554 évvel ezelőtt ezen a napon egy olyan esemény zajlott ebben a városban, amely nemcsak egy új koronás fő uralkodásának kezdetét jelentette, hanem egyben hazánk egy zűrzavaros időszakának végét is.” - hangsúlyozta dr. Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár ünnepi köszöntőjében. Hunyadi Mátyással egy olyan politikai vezető került az ország élére, aki a kor vezető európai hatalmai közé emelte hazánkat. Az ország újjáépült, a törvény megszilárdult, a sok vérrel áztatott föld elkezdett újra gyümölcsöt teremni. Mátyás máig emlegetett aranykora mögött egy határozott döntés húzódik, hogy mi magyarok magunk akarjuk irányítani a saját sorsunkat, tette hozzá a helyettes államtitkár. A köszöntőket követően a Tabulatúra régizene együttes előadásával zárult az esemény. A „Mátyás király – Mecénás és katona” című kiállítás egy hónapig látható a Nemzeti Emlékhelyen.