-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Megalakult a Székesfehérvári Zenés Szórakozóhelyek Egyesülete - a fiatalok biztonsága a cél
A sajtótájékoztatón mutatkozott be a frissen megalakult Székesfehérvári Zenés Szórakozóhelyek Egyesülete hétfőn, a Petőfi Kultúrtanszéken, ahol szórakozóhely-üzemeltetők, rendezvényszervezők, valamint a rendőrség és a katasztrófavédelem egy-egy képviselője ismertette a kezdeményezés célkitűzéseit.
„Maga az egyesület nem új kezdeményezés, hiszen a kétezres évek közepén volt már hasonló kezdeményezés, amelyet most újra életre hívtunk a jövő nemzedékéről való gondoskodás igényével.” - hangsúlyozta Kovács Antal, a FEZEN Fesztivál, a FEZEN Klub és a Petőfi Kultúrtanszék főszervezője, az egyesület ötletgazdája, aki az általuk kidolgozott minősítési rendszerről és az egyesület célkitűzéseiről is szólt, valamint az alapító három klub - a Fezen Klub, a Petőfi Kultúrtanszék és a Paraba - nevében meghívott minden székesfehérvári és környékbeli szórakozóhelyet és szervezőt, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez.
„Az egyesület - főleg preventív jelleggel, a rendőrség és a katasztrófavédelem közreműködésével - létrehozott egy minőségbiztosítási rendszert, amely a „Biztonságos Szórakozóhely elnevezést kapta. Ez egy olyan védjegy, mely ha száz százalékos védelmet nem is jelent, de egy biztonságos szűrőt tud nyújtani, elsősorban a 18 év alatti fiatalok kábítószer-fogyasztásának megakadályozása tekintetében.” - tette hozzá Kovács Antal.
„A kezdeményezés nem jelenti azt, hogy a rendőrség ráteszi a kezét a fiatalok szórakozására, megszállja a szórakozóhelyeket. Arról szól, hogy harcoljunk a kábítószer és elsősorban a terjesztők ellen. Ha valaki, vagy valamilyen szervezet ezt a célt tűzi a zászlajára, akkor azt gondolom, hogy azonnal mellé kell állni.” - emelte ki Kovács Zsolt, rendőr ezredes, Székesfehérvár rendőrkapitánya.
„Mindenkit hazavárnak! - azt gondolom, hogy ez a két szó minden leír” - hangsúlyozta Farkas-Bozsik Gábor, a Székesfehérvári Katasztrófavédelmi Kirendeltség tűzoltó alezredese.
„Katasztrófavédelmi szempontból az a legfontosabb, hogy megelőzzük a bajt. A megelőzés a legolcsóbb és a legegészségesebb. Ha mégis megtörténne a baj, akkor a Katasztrófavédelem feladata, hogy mindenki sérülés nélkül el tudja hagyni az adott helyszínt.” - tette hozzá Farkas-Bozsik Gábor.
„Mi előadók, dj-k ezekben a klubokban játszunk. Egyrészt „mindenkit hazavárnak!”, amely egy kifejező, rövid mondat, másrészt nem szeretnénk, ha a nevünkkel fémjelzett vagy bármilyen bulin történne droggal kapcsolatos, erőszakos cselekmény, esetleg tűzeset.” - mondta Tóth Dániel (Pixa), dj-producer, aki hozzátette: „főleg a kommunikációban tudunk segíteni, a közösségi oldalakon sokan követnek minket. A rendezvényen megszólalt Steininger Antal, a Paraba tulajdonosa is.
A Székesfehérvári Zenés Szórakozóhelyek Egyesülete:
Az egyesület tagjai közé vár minden székesfehérvári és környéki szórakozóhelyet, művelődési intézményt, fehérvári illetőségű művészt, szervezőt, előadót. Az egyesület alapvető célja a rendezvényekre járó székesfehérvári és környékbeli fiatalok biztonságos szórakozásának, kikapcsolódásának elősegítése, biztosítása, valamint a rendezvényhelyszínek és szervezők közötti kommunikáció erősítése.
Alap-célkitűzése a fiatalok kábítószer-fogyasztásának mérséklése, megszüntetése, elsősorban a prevenció és a terjesztők ellehetetlenítésének útján. Az egyesület határozott célja együttműködni a rendezvényeket és helyszíneket felügyelő – segítő hatóságokkal, továbbá a nevelő-oktatási intézményekkel.
Az egyesület létrehozza a saját minősítési rendszerét, melynek neve: Biztonságos Szórakozóhely. A minősítésnek való megfelelést félévente ellenőrzik az együttműködő hatóságok. Az egyesület állandó hatósági partnerei, a Rendőrség és a Katasztrófavédelem. A későbbiekben pártolóinknak – segítőinknek várjuk még az ÁNTSZ-t és a Mentőket, valamint minden olyan szervezetet és/vagy magánszemélyt, akik azonosulni tudnak az egyesület céljaival és hajlandóak tevékenyen is részt venni a működésében.
Az egyesület elvárása tagsága iránt (vonatkozik ez a szórakozóhelyekre, klubokra, intézményekre), hogy a zenei programokon kívül havonta min. 1 alkalommal szervezzen nem zenei programot is, mely a kulturális élet egyéb területét mutatja be: tánc, ismeretterjesztő vagy színházi előadás, sport.
Az egyesületi tagság induló díja tagonként havi 5.000,- Ft. Ennek emeléséről - csökkentéséről a mindenkori taggyűlés dönthet. Az egyesület gazdasági tevékenységet nem végez, a tagdíjakból és egyéb támogatásokból befolyó összeget kivétel nélkül céljai elérésére és/vagy az ehhez szükséges partnerei támogatására fordítja. Az egyesület taggyűlése terv szerint 3 havonta ül össze.
„BIZTONSÁGOS SZÓRAKOZÓHELY” minősítés feltételrendszere:
1. Együttműködés a hatóságok által lefolytatott eljárások során, munkájuk segítése, folyamatosan kapcsolattartás.
2. Házirend alkalmazása összhangban a hatályos jogszabályokkal (23/2011. (III.8.) Kormányrendelet). A házirend közzététele a helyszínen és online.
3. Az értékesített étel- és italáru származásának, összetevőinek 100%-os követhetősége.
4. Fémdetektor alkalmazása a beléptetésnél.
5. A rendezvény ideje alatt 100 vendégenként min. 1 fő biztonsági őr alkalmazása.
6. Minimum négyzónás, interneteléréssel rendelkező kamerarendszer üzemeltetése.
7. Megkülönböztető jelzés használata (karszalag, jegy) a 18 év alatti vendégeknél.
8. A befogadóképességtől függetlenül olyan beléptető rendszer alkalmazása, amely bármely pillanatban alkalmas a létesítményben tartózkodó létszám pontos megjelenítésére.
9. Valamennyi szabadba nyíló, menekülés szempontjából figyelembe vehető ajtó a menekülés irányába nyíljon és pánikzárral legyen felszerelve.
10. A menekülésre figyelembe vehető kijáratok felett mindenhol saját akkumulátorral rendelkező, világító kivitelű biztonsági jelzés legyen.
11. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat követelményei szerint meghatározott tűzoltó készülék darabszám felett, a szabadba vezető kijáratok mellett kerüljön elhelyezésre egy-egy tűzoltó készülék.
12. A teljes személyzet részesüljön félévente egy alkalommal tűzvédelmi oktatásban és a tűzriadó terv gyakorlása is féléves időközönként történjen meg.
13. Évente egy, drogprevencióval kapcsolatos esemény megtartása.
A minősítést félévente végzi a Székesfehérvári Rendőrkapitányság, valamint a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a hivatalból elrendelt hatósági ellenőrzéseken felül. A minősítési időszakok: a klubszezon eleje és közepe (szeptember és március). A fenti pontok teljesülése esetén az adott szórakozóhely viselheti a „Biztonságos Szórakozóhely” minősítést és az ezt jelképező egyedi emblémát, melynek meglétét vagy hiányát az egyesület sajtónyilvánosan kezeli, és mindenhol népszerűsíti azt.