Megállapodás a kamarákkal - a gazdasághoz igazodjon a szakképzés

 Együttműködési megállapodást írt alá a Fejér Megyei Szakképzés-szervezési Társulás, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara illetve a Fejér Megyei Agrárkamara elnöke. A megállapodás a megyében szakmát tanuló mintegy ötezer diák elhelyezkedési esélyeit javíthatja. A szakképzési folyamatok tervezése és végrehajtása nem képzelhető el a gazdasági igények megfogalmazása és képviselete nélkül - hangzott el a Megyeháza Címertermben.
2010.02.17. 08:32 |
Együttműködési megállapodást írt alá a Fejér Megyei Szakképzés-szervezési Társulás, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara illetve a Fejér Megyei Agrárkamara elnöke. A megállapodás a megyében szakmát tanuló mintegy ötezer diák elhelyezkedési esélyeit javíthatja.
 
A Fejér TISZK feladata, hogy saját területén fejlessze a szak- és felnőttképzést, az e célra fordítható állami, önkormányzati és uniós forrásokat hatékonyan használja, a munkaerő-piaci igényekhez alkalmazkodni képes intézményrendszert működtessen, és ezekben olyan képzési struktúrát hozzon létre, amely révén emelkedhet a szakképesítéssel szakmájukban elhelyezkedni tudók száma. A Fejér TISZK megalapítása óta nagy hangsúlyt fektet arra, hogy együttműködjön azokkal a szervezetekkel, amelyek hatással vannak a szakképzés fejlesztésére, illetve azokkal a vállalatokkal, amelyek meghatározó jelentőségűek a tagintézményeinkben oktatott szakmacsoportok szempontjából – mondta az aláírás előtt Csányiné Pergel Andrea, a Fejér TISZK munkaszervezet-vezetője. "Folyamatosan törekszünk arra, hogy a helyi gazdaság és a munkaerőpiac által támasztott követelményeknek a szak- és felnőttképzésünk megfeleljen."
 
 A Közép-dunántúli régió szakképzés-fejlesztési stratégiájának, az országos szakképzési irányelvekhez igazodóan kiemelt célja a szakképzés és a gazdaság együttműködésének erősítése, a munkaerő-piaci kereslet-kínálat közelítése, a kereslet-vezérelt szakképzés megteremtése. A szakképzési folyamatok tervezése és végrehajtása nem képzelhető el a gazdasági igények megfogalmazása és képviselete nélkül. Mindezekből kifolyólag a gazdasági kamarák az utóbbi időben jelentős szerepet kaptak a szakképzésben, hiszen képviseltetik magukat a regionális Fejlesztési és Képzési Bizottságokban, részt vesznek a tananyagtartalom meghatározásában, a szintvizsgák és tanulmányokat záró szakmai vizsgák szervezésében és lebonyolításában, a tanulószerződések nyilvántartásában és a gyakorlati képzőhelyek minősítésében.
 
 A két kamarával való együttműködési megállapodás aláírását mi kezdeményeztük – tette hozzá a Fejér TISZK munkaszervezet-vezetője. – Az együttműködés részeként vállaljuk, hogy a két kamara szakembereit bevonjuk a társulás tanácsadói testületébe, kikérjük véleményüket a beiskolázási tervek elkészítése során és a nálunk folyó képzések tartalmát illetően, továbbá az intézményeink humánerőforrás fejlesztése illetve pedagógus továbbképzés tervezése során is.
 
 A Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara illetve a Fejér Megyei Agrárkamara az együttműködés révén szerepet vállal a Fejér TISZK szakképző intézményeinek piacorientált működtetésében, tapasztalatai révén pedig segíti a társulás hatékony működését, szervezi és ösztönzi a helyi gazdaság fokozott bekapcsolódását a Fejér Megyei Szakképzés-szervezési Társulás szakképzési rendszerébe, és forrásszervezéssel, szakmai hátterével segíti a társulás munkáját. A kamaráknak biztosított állami felhatalmazás révén ellenőrzi a szakképzési rendszeren belüli gyakorlati képzést, és akkreditálja a gyakorlati képzőhelyeket, továbbá szintvizsgákat szervez az Fejér Megyei Szakképzés-szervezési Társuláshoz tartozó szakképző intézményekben a képzés versenyképességének biztosítása érdekében. A két kamara vállalja, hogy együttműködik az általános iskolai tanulók pályaválasztásának elősegítésében, annak érdekében, hogy a nyolcadikosok a munkaerő piac által igényelt szakmák felé orientálódjanak, és így a foglalkoztatási helyzet javuljon.
 
 A partneri együttműködés legfontosabb célja, hogy a szakképzést koordináló Fejér TISZK és a megye gazdasági szereplőinek egy jelentős és számunkra legfontosabb részét összefogó kamarák révén a gazdaság valós igényei jelenjenek meg az oktatásban. Szerintünk ez lehet az egyik záloga annak, hogy az oktatási intézmények nem munkanélkülieket, hanem elhelyezkedni tudó szakembereket bocsássanak ki.
 

Gazdaság

  1. Pékségeket ellenőrizte

    Huszonnégy pékséget ellenőriztek az online pénztárgépekből érkező forgalmi adatok nyomán, és tizenhárom üzletben állapítottak meg súlyos mulasztást a nyugtaadásnál a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Fejér vármegyei ellenőrei.

    2024.08.09.
  2. Fehérvári konténerek Párizsban

    A 2024-es nyári olimpia nemcsak a sport iránti szenvedély ünnepe, hanem a fenntarthatóság és a környezettudatosság fejlődésének kulcsfontosságú állomása is. A párizsi olimpia a sportolók kiemelkedő teljesítménye mellett a fenntartható megoldások és a társadalmi felelősségvállalás hangsúlyozására is fókuszál. A Continest, mint az összecsukható konténerek vezető gyártója is szerepet játszik ebben a zöld forradalomban.

    2024.08.06.
  3. Nyit az új Ecofamily

    Az Ecofamily magyar üzlethálózat egy életérzés, egy közösség, ahol az emberi alapértékek, a szeretet, a hála és az öröm inspirál mindent, amit napról napra tesznek. Immár 20 éve elköteleződtek dolgozóik és vásárlók jólléte mellett. Hálózatuk 63 üzletből áll, és közel 1500 munkatársuk egységet alkotva halad azon az úton, amit megálmodtak.

    2024.08.06.
  4. Ikarus buszok Lengyelországban

    Augusztus 1-től állnak forgalomba a lengyelországi Szczecinek városban az Ikarus zéró emissziós buszai, amelyek megérkezésével a legrégebbi belsőégésű járműveket kivonják a forgalomból. Ilyen elektromos Ikarus buszok közlekednek Székesfehérváron is már lassan két éve.

    2024.07.26.