-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Mérföldkőhöz érkezett a Székesegyház felújítása - idén augusztusban nyílik meg a Bazilika
2022 februárjára elkészült 2000 m2 falkép tisztítása és konzerválása, közel 1800 m2 freskó esztétikai helyreállítása, közel 1500 m2 műmárvány és stukkó felület, valamint a főoltárképpel együtt 66 m2 vászonkép restaurálása.
Elkészült a szószék helyreállítása, az altemplomban 136 sírtábla restaurálása, valamint az összes fából készült barokk szobor és az oltárképek kereteinek restaurálása is megtörtént. Az orgonakarzat feletti barokk mennyezetkép a 19. század közepére elpusztult, helyére Szent Cecíliát ábrázoló festmény került, melyet a 20. században többször restauráltak. Ezek a beavatkozások oly mértékben módosították a falképet, hogy az eredeti festményt nem lehetett helyreállítani. Helyére a barokk dekoráció egységéhez illeszkedő új falképet fest a Magyar Képzőművészeti Egyetem emeritus rektora, Kőnig Frigyes Munkácsy Mihály-díjas festőművész. A középkor óta álló, mai megjelenésében barokk stílusú székesegyház ezáltal egy kortárs műalkotással fog gazdagodni.
Spányi Antal megyéspüspök, Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, Vargha Tamás Székesfehérvár országgyűlési képviselője, külügyi államtitkár és dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere pénteken közösen tekintették meg az eddigi eredményeket, majd a felújítási munkálatokról szóló dokumentumot írták alá, melyet a déli oratórium falüregébe helyeztek el egy időkapszulában.
A székesegyház belső felújításának tervezett befejezése: 2022 augusztus
"Örömmel tájékoztathatom a jelenlévőket, hogy az idei év elejére elkészült közel 1800 m2 freskó esztétikai helyreállítása, közel 1500 m2 műmárvány és stukkó felület, valamint a főoltárképpel együtt 66 m2 vászonkép restaurálása. Elkészült a szószék helyreállítása, az altemplomban 136 sírtábla restaurálása. Az összes fából készült barokk szobor és az oltárképek kereteinek restaurálása is megtörtént. Az állványzat lebontása után májusban kezdjük a bútorzat, az oltárok és az orgonák visszaépítését. A teljes belső helyreállítás befejezése után a székesegyházat idén augusztusban megnyitjuk." - mondta el köszöntőjében Spányi Antal püspök
Feladat és felelősség az értékeink megmentése
Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a kormány feladatának és felelősségének tekinti az értékeket megvédését, legyen az lelki, történelmi, kulturális, vagy művészeti érték. Az államtitkár felidézte, hogy a bazilika megmentése szempontjából kulcsfontosságú volt az a munka, ami 8 évvel ezelőtt, 2014-ben kezdődött, amikor már nem tűrt halasztást a felújítás és világossá vált, hogy a stabilizálási és helyreállítási munkák mielőbbi elvégzésére van szükség.
Kötelességünk megőrizni a templomot
Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője kiemelte, hogy nyolc éves felújítási folyamat fontos állomásához érkeztünk: "Hogy miért is fontos ez a pillanat, annak érzékeltetésére szeretnék visszamenni az időben. Ebben a városban állt már bazilika több száz évvel ezelőtt és annak is több száz éve, hogy ez a bazilika nincs már meg. 150 év törökdúlás után a városnak és lakóinak nem volt lehetősége és ereje, hogy megmentse. Ezért is fontos ez a mostani pillanat, mert most van egy bazilikánk, és mindent megteszünk azért, hogy megmentsük. Hiszen, ha van ezer év mögöttünk, hinnünk kell abban, hogy van ezer év utánunk is. A kései utódoknak kötelességünk megőrizni és megmenteni ezt a templomot és átadni nekik megőrzésre." - fogalmazott Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, aki a város közössége nevében köszönetet mondott mindenkinek, aki az elmúlt nyolc évben tett azért, hogy megmenthessék ezt a templomot.
Az örök értékek határozzák meg ezt a várost
"Amikor egy templom külső vagy belső felújításáról beszélünk, az mindig többet jelent, mint bármely más épület esetében. Nemcsak a fantasztikus emberi értékekről szól, hanem az örök értékekről is. Ezek az örök értékek határozzák meg ezt a várost is, ezért érdemes szimbolikusnak tekinteni, hogy 2022-ben fejeződik be ez a felújítás, és nemcsak az Aranybulla évfordulójára gondolok, hanem a 972-es elképzelt városalapításra és annak 1050. évfordulójára. Ennek a helynek már akkor fontos jelentősége volt a város és a nemzet történelmében" - emelte ki Székesfehérvár polgármestere, aki szólt arról is, hogy az elmúlt években nemcsak a bazilika újult meg, hanem felújításra került a Belváros szinte valamennyi szimbolikus épülete: "Ha valaki elindul a Belvárosban a Szent Imre iskola irányából, láthat egy iskolafelújítást, aztán a megújult megyei levéltárat, a felújított Megyeházát, zajlik a Városháza felújítása, megépült az Egyházmegyei Látogatóközpont új épülete, a Ciszterci Szent István Gimnázium új épületszárnya és megvalósult a múzeum rendház épületének felújítása is."
A munkák jelenlegi állásáról Vági Péter koordinátor elmondta, hogy a felújítás a tervezett ütemben halad, a belső restaurálás 2022 augusztusában fejeződik be.
Az aláírást követően Vági Péter építész, a székesegyház felújításának koordinátora és Jeszeniczky Ildikó Munkácsy-díjas festő-restaurátor művész, vezető restaurátor tartottak prezentációt a munkálatokról és idézte fel a felújítás főbb mozzanatait.
2014 júniusában szakadt le a székesegyház északi főpárkányának egy darabja, ami komoly problémákra hívta fel a figyelmet. 2015-2016-ban a székesegyház homlokzata és a tetőszerkezete újult meg, 2016 júliusában pedig elkezdődött a régészeti feltárás a mellékkápolnában. 2016 szeptemberétől 2017 januárjáig kiterjesztett restaurátori kutatás folyt, 2017 májustól augusztusig pedig sor került a mellékkápolnák restaurálására. 2018-ban augusztustól októberig régészeti feltárás volt a templomhajóban, 2018 októberétől 2019 januárjáig pedig a restaurátori munkák közbeszerzése zajlott. 2019 januárban kezdték építeni a belső állványt a restauráláshoz, 2019 júliusban pedig az altemplomban készült el mintegy 107 négyzetméter festett sírfelirat konzerválása. 2019 novemberében az első mellékoltárkép restaurálása (Jézus bemutatása) fejeződött be. 2019 decemberére minden fából készült és műhelyben helyreállítandó tárgy elszállítása megtörtént, idén márciusra pedig elkészült mintegy 2000 négyzetméter felületen a freskók tisztítása, konzerválása. Magyarország kormánya támogatásának köszönhetően a belső restaurálás és építészeti felújítás 2022 augusztusában fejeződik be.