Mikor forduljunk orvoshoz kullancscsípés után?

  Csak, ha valamilyen tünetünk, panaszunk van. A légúti betegségek sokkal gyakoribbak, mint a kullancs által terjesztett fertőzések. Számtalan írás említi, hogy a Lyme-kór, vagy a kullancs által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás „influenzaszerű” tünetekkel jár. Ez tévedés. Az előbbi betegségek egyike sem jár légúti tünetekkel. Lázas betegség egyéb klinikai tünetek nélkül szinte sohasem a kullancs által terjesztett fertőzés következménye.
 
2013.06.10. 12:47 |
  Csak, ha valamilyen tünetünk, panaszunk van. A légúti betegségek sokkal gyakoribbak, mint a kullancs által terjesztett fertőzések. Számtalan írás említi, hogy a Lyme-kór, vagy a kullancs által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás „influenzaszerű” tünetekkel jár. Ez tévedés. Az előbbi betegségek egyike sem jár légúti tünetekkel. Lázas betegség egyéb klinikai tünetek nélkül szinte sohasem a kullancs által terjesztett fertőzés következménye.
 
Amennyiben a kullancscsípés utáni órákban gyorsan terjedő, fájdalmas vagy erősen viszkető folt keletkezik, 3 napon belül elmúlik, rendszerint allergiás reakció következménye, nincs mögötte fertőzés. Ha ezzel az elváltozással orvoshoz megyünk, nem ússzuk meg az antibiotikum-felírást.
 
 Amennyiben nem vettünk észre kullancscsípést, a kritériumok szigorúbbak, legalább 8 cm átmérőjű foltnak kell lennie. Amennyiben a Lyme-foltról leírt feltételek nem teljesülnek specialista véleményét kell kikérni.
 
 Ha a kritériumok teljesülnek, a diagnózis ránézésre kimondható, és indokolt az antibiotikum-kezelés. Csak néhány antibiotikum használható, megfelelő adagban is ideig kell ezeket adni (ld. Egészségügyi Közlöny 1386-1392.). Általános szabály, hogy nem a gyors, hanem a megalapozott diagnózisra kell törekedni.
 
 Szinte minden ismeretterjesztő közlemény azt írja, hogy a Lyme-kór betegség csak akkor gyógyítható, ha időben megyünk orvoshoz, de ez nincs így. A kullancs által terjesztett betegségektől való felkorbácsolt félelem sokkal veszélyesebb, mint gondolnánk. Rengeteg embert kezelnek feleslegesen, a téves Lyme diagnózis és az ehhez kapcsolódó kezelések ártalmasak lehetnek.

Arcon kezdődő Lyme-folt - Mikor indokolt a gyors orvosi ellátás?
 
 Egyetlen olyan tünet van, ami gyors ellátást indokol, ez pedig az arcon kezdődő Lyme-folt. A fül mögötti kullancscsípés okozza, így egy olyan kört kell elképzelni, melynek centruma a fül mögötti régió, de a körből csak a fül előtti, közel függőleges csík látható, ami napról napra vonul az orr irányában, ahol aztán rendszerint el is tűnik.
 
 A folt megjelenését követő napokban már arcidegbénulás és agyhártyagyulladás alakulhat ki, ezek kezelése bonyolultabb, és persze a szövődmények miatt is gyors diagnózisra van szükség. Az ilyen esetekben is specialista feladata a teendők meghatározása.
 
 Sürgős ellátást indokol a Lyme-kórhoz tartozó szívizomgyulladás. Ez nagyon ritka, és nem is szokták felismerni. Mivel a szív ingervezető rendszerét támadja meg a kórokozó, ezért alacsony pulzusszámmal jár, adott esetben ijesztő kórkép, eszméletvesztést okozhat.
 
 A tünetek miatt kardiológiára kerül a beteg, és függetlenül attól, hogy eszébe jut-e valakinek a kóreredet, előbb-utóbb antibiotikum-kezelés nélkül is meggyógyul, de lehet, hogy hetekre ritmusszabályozó beültetésére van szükség.
 
 A korrekt diagnózis megállapításával meg lehet előzni további szövődmények kialakulását. A fentieken kívül indokolt, hogy a Lyme-betegségben járatos szakemberhez kerüljön a beteg a szemmozgató idegek bénulása, vándorló érzészavar vagy izomgyengeség esetén.
 
 A térdízület duzzanatával a betegek többnyire reumatológushoz kerülnek, ahol, a pontos diagnózis tisztázása előtt az ízületet megcsapolják, majd szteorid kezelésben részesülhetnek. Ez a szteroid azonban szinte gyógyíthatatlanná teszi a Lyme okozta ízületi gyulladást.
 
Kullancscsípés utáni kétfázisú láz
 
 Kullancscsípés utáni kétfázisú láz a vírusos agyvelőgyulladásra utal, addigra már elég súlyosak a tünetek, tehát függetlenül attól, hogy felmerül-e a kullancs által terjesztett fertőzés, a beteg kórházba, vagy legalábbis orvoshoz kerül. Tekintve, hogy nincs a betegség ellen hatékony orvosságunk, nincs nagy jelentősége, hogy mikor kerül a beteg orvoshoz. A hajas fejbőrön észlelt kullancsot mindenképpen őrizzük meg, mert másfajta (nagytestű, barnás, rajzos páncélú) kullancs terjeszti a TIBOLÁ-t, illetve a Lyme betegséget.
 
 Mindkettő okozhat ugyanis nyirokcsomó-duzzanatot, de amíg a TIBOLA többnyire jóindulatú, addig a nyak-fej régióban történt Lyme-fertőzés nagy eséllyel okoz központi idegrendszeri szövődményt. Ez is egy olyan terület, ahol érdemes specialista véleményét kikérni. A nyúlpestis esetén a kullancscsípés helyén lencsényi váladékozó fekély keletkezik a bőrpír centrumában. A magas láz, és a súlyos általános tünetek miatt érdemes minél hamarabb infektológushoz fordulni.
Forrás: webbeteg.hu