-
Segítség a családoknak
Átadták azokat az adományokat, melyeket a Hétvezér Általános Iskolában és a Széna Téri Általános Iskolában gyűjtöttek a székesfehérvári Családok Átmeneti Otthona számára. A diákok, családjaik és tanáraik jóvoltából ajándékdobozok, cipők, ruhák, játékok és tartós élelmiszerek sokasága került az intézmény karácsonyfája alá. Az átadáson részt vettek Deák Lajosné és Viza Attila önkormányzati képviselők.
2024.12.19. -
Isten éltesse Erzsi nénit!
A Zsolt Utcai Gondozási Központban köszöntötték szerdán Füller Ádámnét 95. születésnapja alkalmából. Erzsi néninek Deák Lajosné önkormányzati képviselő, az intézmény munkatársai és a nyugdíjastársak is szeretettel gratuláltak, bízva abban, hogy öt év múlva ismét együtt ünnepelhetik a 100. születésnapját.
2024.12.18. -
Diákok vittek adományt
Rászoruló családok karácsonyát tették szebbé adományaikkal székesfehérvári diákok. A Széna téri és a Hétvezér Általános Iskola tanulói vittek adományokat a Családok Átmeneti Otthonába.
2024.12.19. -
Adomány érkezett Polgárdiba
Idén is megérkezett a Jézuska a Fejér Vármegyei Integrált Szociális intézménybe. Az itt élő gondozottak az ajándékokért cserébe ünnepi műsorral kedveskedtek támogatóiknak, gondozóiknak.
2024.12.19.
Nélkülözhetetlen az önkormányzatok közösségszervező ereje – Helyi Önkormányzatok Napja Székesfehérváron
-" Ezekben az órákban zárul az az önkormányzati ciklus, ami sok szempontból váratlan események egész sorát tartogatta, melyekről 2019 októberében, az új testület munkájának kezdetén még semmit sem sejthettünk. Először a pandémia, majd a tragikus háború miatt érkező menekültek ellátásában kellett helytállniuk az önkormányzatoknak, aztán az ebből fakadó energiakrízisben kellett biztosítani az önkormányzat és az intézmények működését. Összességében úgy érzem, Székesfehérvár Önkormányzata el tudta látni a működtetési feladatokat, és nagyon sok fejlesztést is sikerült megvalósítanunk" – értékelte az ünnepség előtt a most záruló ciklust dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere.
Véleménye szerint a következő évek egyik legfontosabb kérdése az önkormányzati feladatkörök rendszere lesz. A városvezető meggyőződése, hogy az önkormányzatok több feladatot is el tudnak látni, amit a covid-járvány kezelése, a menekültek segítése és az energiakrízisre adott helyi válaszok is bebizonyítottak.
A helyi iparűzési adó esetleges elvonását firtató újságírói kérdésre válaszolva kifejtette, tudomása szerint erről nem történt egyeztetés az önkormányzatokkal, ugyanakkor ezeket a híreket egy gödöllői rendezvényen egyértelműen cáfolta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, miként ezt a Pénzügyminisztérium is megtette. A jövő évi költségvetés most kerül a Parlament elé, ez határozza meg, hogy az egyes önkormányzatokra vonatkozó támogatások, illetve a helyi adók szabályai mit tartalmaznak majd. Ezeket mindenképpen érdemes megvárni.
Az ünnepség nyitányaként Vasvári Tamás zongorista és Mihály György énektanár közreműködésével a résztvevők elénekelték a Himnuszt, majd házigazdaként dr. Cser-Palkovics András köszöntötte a megjelenteket: „Bármelyik elemét is nézzük az életnek, elmondható, hogy az önkormányzatokra, a településekre szükség van ebben a világban. Nélkülözhetetlenek a települések, és nélkülözhetetlen az a közösségszervező erő is, amivel az önkormányzatoknak is köszönhetően ezek a települések rendelkeznek. Ezért mi mindig szövetséget kérünk és szövetséget is ajánlunk az állam irányába, hogy együttműködéssel találjuk meg a kor kihívásaira a megfelelő válaszokat.” – emelte ki Székesfehérvár polgármestere, aki azt kérte Navracsics Tibor minisztertől és a kormánytól, hogy szövetségesként tekintsenek az önkormányzati világra.
Dr. Cser-Palkovics András hangsúlyozta, egy ciklus eleje lehetőséget ad annak áttekintésére, hogy az elmúlt időszakban történt változtatások közül mi vált be és hol kell esetleg valamilyen korrekcióval számolni. Ugyanakkor az önkormányzatok nem gondolhatják azt, hogy csak „tartják a markukat”, nekik is alkalmazkodnunk kell a változó világhoz. „Persze, mondhatjuk azt, hogy volt egyszer adósságkonszolidáció, ami nagyon nagy lépés volt, hasonlóan a Modern Városok Programhoz, a Magyar Falu Programhoz, hát akkor most jöjjön valami új! Igen, kérhetünk ilyet, kérhetünk feladatot és ahhoz megfelelő finanszírozást, kérhetjük a helyi adók tiszteletét, de emellett egyetértek miniszter úr által az elmúlt hetekben is több helyen említett logikával, ami az agglomerációs kérdésekről szól, és így az önkormányzatok közötti együttműködések egy másik szintjét jeleníti meg feladatként.” – foglalta össze a városvezető, aki a Székesfehérvár által a „közösbe fizetett” szolidaritási hozzájárulás elosztásának kérdését is felvetette.
„Sok a kihívás előttünk, de ha az együttműködésben a párbeszéd útján tudunk haladni, akkor biztos vagyok benne, hogy a legjobb válaszokat fogjuk adni ezekre a kihívásokra. A mai fiatalok már bárhol élhetnek a világban. Ott fognak élni, ahol jól érzik magukat, ott lesznek otthon, ahol megfelelő életminőséget tudnak maguknak kialakítani. Ezért nagyon fontos, hogy az önkormányzatiság erősödjön és mi, települések nagyságtól és elhelyezkedéstől függetlenül növekedni tudjunk!” – zárta gondolatait Székesfehérvár polgármestere.
„Hol ünnepelhetnénk máshol az önkormányzatokat, mint egy olyan városban, amely a magyar államiság szempontjából is központi jelentőségű, de a mostani önkormányzati választásokon is az egyik legegyértelműbb választási eredményt hozta?” – tette fel a kérdést köszöntőjének elején Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter.
Gratulált dr. Cser-Palkovics Andrásnak, akinek a példája – mint mondta – azt mutatja, ha egy polgármester jól végzi a munkáját, akkor nem csupán pártvonalak mentén tud politizálni, hanem a személyes karizmája révén igazán a város atyja tud lenni. A választópolgárok értékelik az igazi politikusi teljesítményt, és nem mindent pártszűrőn keresztül néznek még egy olyan nagyváros esetében sem, mint Székesfehérvár.
A területfejlesztési miniszter felidézte, hogy 1990-ben, amikor az első szabadon választott önkormányzatok elindultak, a vállalkozó, tőzsdéző önkormányaztoktól kezdve sokan sokfélét gondoltak arról, mi lesz a szerepük, a dolguk az önkormányzatoknak. „Ám ahogy az idő haladt, az elképzelések csiszolódtak, és mostanra megteremtődtek egy olyan felfogás feltételei, amelyről polgármester úr is beszélt, amelynek én is nagy híve lennék, és amely az elmúlt öt évben a számos rendkívüli helyzet következtében kellő alátámasztást nyert: legyen a központi hatalom és a helyi hatalom szövetségese egymásnak. Még ha sok esetben eltérőek az érdekeik, ha olykor konfliktusok is előfordulnak, akkor is van egy olyan közös cél, egy olyan közös alap, ami minden érdekellentétet végső soron fel kell, hogy oldjon, mégpedig a közjó szolgálata.” – fogalmazott Navracsics Tibor.
Beszédének zárásaként kifejtette, abban bízik, hogy a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium – amelyen belül egy szervezetbe tartoznak az önkormányzatok, a kormányhivatalok, a területfejlesztés és az európai uniós források hasznosítását szolgáló intézményrendszerek – meg tudja erősíteni azt a hagyományt Magyarországon, ami az önkormányzatok számára is a térségi szemléletet, annak pénzügyi támogatását, a térségi fejlesztéseket, és ezáltal egy okosabb munkamegosztást, okosabb forrásmegosztást tesz lehetővé, a finanszírozási struktúra átalakításával pedig serkenti, erősíti az együttműködő önkormányzatok körét.
Az ünnep csúcspontjaként Pro Regio díjat vehetett át dr. Csite András közgazdász, szociológus. Ereky István-díjban részesült Márkus Ferenc, a Miniszterelnökség korábbi helyettes államtitkára és dr. Ócsai Erika, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium Területi Közigazgatásért Felelős Államtitkárság osztályvezetője.
Helyi Önkormányzatokért díjban részesült dr. Barabás Zoltán, dr. Gyergyák Ferenc, dr. Széplaki Judit, a Hajdú-Bihar Vármegyei Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. és a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Területfejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft.
Közigazgatás Szolgálatáért Érdemérmet vehetett át dr. Áldozó Tamás, Bagoly Attila, dr. Bider Zsolt, dr. Csomor Ervin, Demeter Attila, dr. Dobi Csaba, Garami Gabriella, Gombosné Nagy Katalin, Kocsisné Szojka Éva, Kocsy Ildikó, Koláné dr. Markó Judit, Kunics György, Mészáros János, Müller György, Oláhné Pásztor Andrea, Őri Istvánné, Patzner László József, dr. Sándor Erzsébet, dr. Tószegi Ildikó Mária, Tóthné Csatlós Ildikó, Tóthné dr. Majoros Mária és Varga Csabáné. Továbbá gratuláltak azoknak az elismerésben részesülteknek is (dr. Bakonyi Bernadett, Fábián-Szauer Tímea, dr. Langár Ágnes és dr. Varga Tamás János), akik nem tudtak eljönni az ünnepségre.
A Helyi Önkormányzatok Napjának zárásaként a meghívottak együtt énekelték el Szózatot.