-
Sikerfilmek a Barátságban
December 27-én pénteken a Fekete pont, december 28-án szombaton pedig a Futni mentem című magyar sikerfilmeket tűzi műsorára a Barátság mozi. Emellett animációs filmet, spanyol vígjátékot és zenés mozifilmet is láthatunk.
2024.12.25. -
Szrnteste Sárpentelén
Jézus születését a legszebb ünnepünkként tartjuk számon. Székesfehérvár határában, Sárpentelén zajló csodás karácsonyi ünnepségek emlékeit Széchényi Zsigmond aranytollú író és vadász örökítette meg Csordapásztorok című írásában.
2024.12.24. -
Lucától vízkeresztig
A karácsonyi ünnepkör népszokásainak színes, különleges, már-már kimeríthetetlennek tűnő tárházából válogattunk néhány érdekes darabot. A legtöbb hagyomány ma már csak a múzeumokban vagy egy-egy családi örökségként felemlegetett történetben van jelen. Lukács László néprajzkutatót hívtuk segítségül.
2024.12.24. -
Köszönet a mentősöknek
Székesfehérvár közössége nevében mondott köszönetet Mészáros Attila alpolgármester és Östör Annamária egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok az OMSZ Székesfehérvári Mentőállomásán a mentős dolgozóknak, akik az ünnepek alatt megerősített szolgálatban teljesítenek szolgálatot.
2024.12.23.
Németek és magyarok a középkorban – tudományos konferencia a Városi Levéltárban
II. András király 1224-ben Andreanum néven kiváltságlevelet adott a Szászváros és Barót közötti területen élő erdélyi szászoknak, akik addig különböző ispánok fennhatósága alá tartoztak. Az okmányt a német történészek goldener Freibriefnek, arany szabadságlevélnek nevezik. A kiváltságlevél eredetije nem maradt fenn, de létezését bizonyítja, hogy 1317-ben Károly Róbert megerősítette a benne foglaltakat.
A kiváltságlevélhez kapcsolódnak a csütörtökön 10 órakor kezdődő székesfehérvári konferencia előadásai, amelyen dr. Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója mond köszöntőt.
Zsoldos Attila, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet, illetve a Városi Levéltár és Kutatóintézet kutatója „Az Andreanum II. András politikájában” címmel tart előadást, Péterfi Bence és Skorka Renáta előadásában szó lesz a „birodalmi Fehérvárról” is. A Városi Levéltár kutatója, Kertész Balázs „Külföldiek a székesfehérvári káptalanban a középkorban” címmel tart előadást, Ribi András pedig azt mutatja be, miként tanulhattak székesfehérvári diákok a középkori bécsi egyetemen.
A délutáni szekcióban szó lesz például arról, milyen hatással voltak a szászok a 13–14. században a Szepesség fejlődésére, Orsós Julianna pedig egy 1487-ben kelt parancslevél jogtörténeti hátterét elemezve mutatja be a vajda, a polgármester, a cigányok és a király viszonyrendszerét.
A rendezvénynek, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak, a Városi Levéltár és Kutatóintézet (8000, Székesfehérvár, Zichy liget 10.) Szekfű Gyula terme ad otthont.