Székesfehérvár Topotéka - új virtuális gyűjtemény őrzi emlékeinket

Széleskörű betekintést kíván nyújtani városunk és közösségeinek múltjába és jelenébe a Székesfehérvár Topotéka új internetes felület, amely a Városi Levéltár és Kutatóintézet gondozásában működik. A virtuális gyűjteményben fényképek, dokumentumok, hangfelvételek és más archív anyagok találhatóak szakszerűen rendezett és könnyen kezelhető rendszerben. A felületet a Városi Levéltárban mutatták be szerdán délután.
2017.05.10. 15:47 |
Székesfehérvár Topotéka - új virtuális gyűjtemény őrzi emlékeinket

A Városi Levéltár és Kutatóintézet is csatlakozott a Topotéka virtuális dokumentum-gyűjteményhez, amely egy osztrák magánkezdeményezésből nőtte ki magát európai szintű projektté. A felület egy település, településrész vagy akár egy helyi közösség múltjához, történetéhez és mai életéhez kapcsolódó fényképeket, dokumentumokat, hangfelvételeket és más archív anyagokat hivatott megőrizni és bemutatni. A Topotéka projekt célja, hogy a magánkézben őrzött dokumentumok az adott közösség minden tagja számára térítésmentesen hozzáférhetőek legyenek egyetlen felületen,  úgy, hogy közben az anyag szakszerű módon történő rendezése is megvalósuljon. Lényeges az is, hogy a fellelhető dokumentumok változatos szempontok szerint kereshetők, indexelhetők és pontosan lokalizálhatóak legyenek. A Városi Levéltár és Kutatóintézet gondozásában működő Székesfehérvár Topotékát szerdán délután mutatták be.

Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár igazgatójának köszöntője után dr. Garami Erika, Budapest Főváros Levéltára referense kiemelte, egyedülálló, hogy rekordsebességgel ilyen állapotba hozza egy város a Topotéka oldalát. Elmondta, hogy Székesfehérvár az országban az első város, amely a szorosan vett projekten kívül is bővíti az oldal lehetőségeit. Kiemelte, hogy ha valaki szeretné digitális formában megörökíteni fotóit, képeit, festményeit, az adott oldal impresszumában megtalálhatja, kihez kell fordulni.  Szólt arról is, hogy a projekt során a legtöbben fotókat küldenek, de várják a közelmúlt tárgyi emlékeit, például buszjegyeket, színházjegyeket, térképeket is digitalizálásra.Bakos Edina, a Városi Levéltár és Kutatóintézet tudományos segédmunkatársa elmondta, hogy a feltöltött fotók között számos szempont alapján kereshetünk, többek között aszerint, hogy mit és hol ábrázol, az idővonalas keresés pedig az általunk kiválasztott időpontban készült képeket hozza fel. Működik egy nagyító, mellyel a fotók apró részleteit is láthatjuk, illetve közzéteszik a képek elkészültének időpontját és tulajdonosának nevét is. Bakos Edina hozzátette, hogy a jelenleg feltöltött mintegy 136 fénykép csak bemutató, az igazi munka most kezdődik, hiszen csak ezután keresik fel a városi közösségeket, iskolákat, nyugdíjas klubokat, hogy fényképeikkel csatlakozzanak a projekthez.

A levéltár kéri a székesfehérváriakat, hogy aki szívesen megosztaná az otthon őrzött, személyes, családi múltjára vonatkozó iratokat, leveleket, hang-, kép-, és filmfelvételeket, keresse fel az intézményt az alábbi elérhetőségen: Bakos Edina, Városi Levéltár és Kutatóintézet. Cím: 8000 Székesfehérvár, Zichy liget 10. E-mail: bakos.edina@albaarchivum.hu Tel.: +36-22-502-252