-
Szrnteste Sárpentelén
Jézus születését a legszebb ünnepünkként tartjuk számon. Székesfehérvár határában, Sárpentelén zajló csodás karácsonyi ünnepségek emlékeit Széchényi Zsigmond aranytollú író és vadász örökítette meg Csordapásztorok című írásában.
2024.12.24. -
Lucától vízkeresztig
A karácsonyi ünnepkör népszokásainak színes, különleges, már-már kimeríthetetlennek tűnő tárházából válogattunk néhány érdekes darabot. A legtöbb hagyomány ma már csak a múzeumokban vagy egy-egy családi örökségként felemlegetett történetben van jelen. Lukács László néprajzkutatót hívtuk segítségül.
2024.12.24. -
Köszönet a mentősöknek
Székesfehérvár közössége nevében mondott köszönetet Mészáros Attila alpolgármester és Östör Annamária egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok az OMSZ Székesfehérvári Mentőállomásán a mentős dolgozóknak, akik az ünnepek alatt megerősített szolgálatban teljesítenek szolgálatot.
2024.12.23. -
A szeretet lángja
A betlehemi Születés Bazilikában őrzött örökmécses lángjából meggyújtott lámpás tüzének segítségével lobbantotta lángra a város adventi koszorújának negyedik gyertyáját dr. Cser-Palkovics András polgármester és Spányi Antal megyéspüspök. Az Alba Regia Vegyeskar csodálatos koncertje alatt egy kis hóesés is vidámságot, örömet csalt az arcokra.
2024.12.22.
Nyári séta a vadvirágok között a Sóstó Természetvédelmi Területen
Az egész tanösvény mellett virágoznak a nyári vadvirágok és tele van élettel minden, rengeteg lepke és rovar táplálkozik ezeken. Megfigyelhető, hogy szépen elkülönülnek egymástól a léprétek, a sztyeppek vagy éppen az erdőterületek. Nagyon nyüzsgő ebben az időszakban a természetvédelmi terület, hiszen rengeteg virágport adnak a rétek és ha végigsétálunk akkor rendkívül változatos élővilágot figyelhetünk meg.
Lesétálhatunk egészen a homokbányáig, ahol a padokra leülve szépen végignézhetünk az egész területen, láthatjuk a gyurgyalagokat és megannyi érdekes rovart és vadvirágot.
Minden túrára érdemes a Sóstó Látogatóközponttól indulni, ami a stadion déli oldala alatt található, de a Sárkeresztúri út melletti keleti kaputól vagy a nyugati kaputól a Csőszház utcából is indulhatunk és akár félnapos hosszabb túrát is szervezhetünk magunknak. Az utóbbi hetekben sokszor szó volt a híradásokban is arról, hogy milyen gyepgazdálkodási módszerek vannak és a tanösvény mellett a természetes gyepviszonyokat hagyjuk érvényesülni.
Érdemes szombaton reggel kilenckor csatlakozni az ökotúrákhoz, melyen megismerhetjük a Sóstón honos életközösségeket.
Tucatnyi virágzó növény pompázik a Sóstón: most főleg a katángok, a murkok, a kígyósziszek, a seprence, a gyújtoványfű, a fehér szamárkenyér teszi színessé a természetvédelmi területet. Rovartani szempontból is nyüzsög az élet, hiszen ilyenkor van a legtöbb szöcske és sáskaféle, de a nyári időszakban sokfélel lepkefajta is megfigyelhető. A napokban például sok szerecsen lepke és sakktábla lepke van a területen.