Önjáró biomassza gépet fejleszt a fehérvári Smartsol Engineering

 Önjáró biomasszagyűjtő gép fejlesztésén dolgozik a székesfehérvári Smartsol Engineering Kft. A több mint 129 millió forint összköltségű kutatás-fejlesztési munka megvalósítására 77 millió forint uniós támogatást nyert a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretében a vállalkozás. A 2013 közepére elkészülő gép lánctalpai segítségével bármilyen terepen képes lesz dolgozni. A begyűjtött növényi részeket feldarabolja, és a gabonakombájnokhoz hasonlóan egy menetben bálákba tömöríti majd.
2011.12.07. 16:42 |
Önjáró biomasszagyűjtő gép fejlesztésén dolgozik a székesfehérvári Smartsol Engineering Kft. A több mint 129 millió forint összköltségű kutatás-fejlesztési munka megvalósítására 77 millió forint uniós támogatást nyert a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretében a vállalkozás – mondta a cég ügyvezetője.
 
 
 
 Makai Miklós tájékoztatása szerint a projekt célja, hogy az erdészeti gazdálkodás során keletkező biomassza - elsősorban lomb, bozót, gally, fás szárak és ágak - jelenleg még veszteségnek számító, több százezer tonnára tehető, mintegy 20 százaléka is hasznosítható legyen az energia- vagy hőtermelés számára.
 
 A 2013 közepére elkészülő gép lánctalpai segítségével bármilyen terepen képes lesz dolgozni. A begyűjtött növényi részeket feldarabolja, és a gabonakombájnokhoz hasonlóan egy menetben bálákba tömöríti majd. A biomassza tömböket maga mögött hagyja, ahol természetes módon kiszáradnak, vagy a betakarítógép egyből felpakolja azokat egy szállító járműre.
 
 A gép speciális lánctalpaival kivételes manőverezésre lesz képes, s a kisebb talajnyomás miatt kíméli majd az erdőt, a környezetet. A gépet nemcsak megtervezi, hanem el is készíti a gazdasági társaság - tájékoztatott a cég ügyvezetője. Miután a Smartsol Engineering Kft.-nek korszerű megmunkáló gépei, s berendezései vannak, az esetleges sorozatgyártást is el tudja majd látni - tette hozzá Makai Miklós. A 15-25 munkavállalót foglalkoztató vállalkozás a válság időszakát technológiai fejlesztésekre használta fel. Elsősorban a megmunkálás, a minőségellenőrzés és a vállalatirányítás területén fejlesztett, s új területként bekapcsolódott a megújuló energiák hasznosításával kapcsolatos tervezési, fejlesztési munkákba.
 
 A cég 2009-ben és 2010-ben 8-10 százalékos eredményesség mellett 450 millió forint árbevételt ért el, ami tavaly a gazdasági válság következményeként minimális nyereség mellett, mintegy felére csökkent.
 

Gazdaság

  1. Kutatók éjszakája 43 programmal

    Immár egy évtizede, minden szeptemberben megnyitják kapuikat az európai kutatólaborok, hogy megmutassák, a tudomány nem egy „elefántcsonttoronyban” művelt, magányos tevékenység, hanem egy izgalmas lehetőségeket kínáló, szorgalommal bárki számára elérhető hivatás.

    2024.09.24.
  2. Kedden állásbörze

    Az Óbudai Egyetem Alba Regia Kara immár harmadik alkalommal ad helyet az egyetem állásbörzéjének, amelyre az egyetemistákon túl a régió minden álláskeresőjét szeretettel várják kedden 10 órától. A kiállítók között számos nagyfoglalkoztató ajánlataival is megismerkedhetnek az érdeklődők.

    2024.09.23.
  3. Pályaválasztás előtt

    Tizenhét pályaválasztás előtt álló, saját családjuk nélkül nevelkedő tini vett részt a székesfehérvári Grundfos Magyarország Gyártó Kft által szervezett pályaválasztási programon. A „Vigyázó kéz” Gyermekvédelmi Egyesület által támogatott gyerekeket Udvar Csaba ügyvezető várta a fehérvári gyárban.

    2024.09.12.
  4. Harman Hackathon harmadszor

    Harmadik alkalommal hirdeti meg az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar, a Harman Becker Kft. és Székesfehérvár Önkormányzata a „Junior Engineers Camp – HARMAN Hackathon” ötlet- és prototípusfejlesztő versenyt. A középiskolások és egyetemisták alkotta csapatok október 18-ig, egy kisfilm elkészítésével nevezhetnek a selejtezőbe, ahonnan hat középiskolai és nyolc egyetemi csapat jut a november 15-én kezdődő 24 órás döntőbe.

    2024.09.12.