-
A magyar kultúra napja
1989 óta január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját annak emlékére, hogy a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.A magyar kultúra napja ünnepi eseményei Székesfehérváron
2025.01.22. -
XV. Fehérvári Versünnep
Legyen szó szerelemről vagy szakításról, boldogságról vagy szomorúságról, a versek megnyugvást, erőt adnak. Nem csak a vers hallgatójának, de az előadójának is. Talán ezért is olyan kedvelt a Fehérvári Versünnep, amelyre immár tizenötödik alkalommal, február 7-ig jelentkezhetnek a 9-13. osztályos diákok.
2025.01.21. -
"Hazádnak rendületlenül..."
A Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóan megemlékezést tartottak a Vörösmarty Mihály Könyvtár Zsolt utcai Tagkönyvtárában. Az előadás a Szózat című költeményt állította a középpontba, de természetesen Vörösmarty Mihály élete és munkássága is szóba került.
2025.01.21. -
Csöröge az Erkel Színházban
A gyermek, az ifjúsági és a felnőtt korosztályban is ott lesz az Alba Regia Táncegyüttes és utánpótlás műhelye, az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola – ARAMI két csoportja a 2024. év legszínvonalasabb produkcióit bemutató gálaműsorokon.
2025.01.21.
Országjárás után Fehérvár lesz Jankovics Marcell Trianon-tárlatának állandó otthona
„Trianon 100 éves évfordulójára készítettem el a tárlat anyagát, összesen 265 képet, amely könyvben is meg fog jelenni. A történet kiindulópontja 1526, a folyamat, amely Trianonnal tetőződött be, Mohácsnál vette kezdetét.
A képek műfaja politikai gúnyrajz, melyhez egyfajta mintát a nagyapámtól megörökölt bajor Simplicissimus című élclap vagy karikatúra-újság 1906 és 1919 közötti lapszámai voltak.” - hangsúlyozta Jankovics Marcell, hozzátéve, hogy a képek kísérőszövegei a saját munkái.
„A színezés - noha másodlagos és számítógéppel készült - a heraldika (címertan) szabályait követi, vagyis piros, sárga, kék, zöld, fekete és fehér színeket használ. A történész-lektor Szakács Sándor volt. Egy ki-kicsoda is lesz majd a kötetben, mert mindegyik képhez nem lehetett odaírni a szereplőket.” - tette hozzá a Kossuth-díjas grafikusművész.
„Mivel alapvetően kedélyes ember vagyok, fontos szerepet kap a rajzokban az ironikus megközelítés és ha ez jól sikerült, az elégedettséggel töltött el; jól odakoppintottam! A történteket mindenesetre ki kell beszélni, a kibeszélés megkönnyebbüléssel jár.” - zárta gondolatait Jankovics Marcell.
Az este során Jankovics Marcell, grafikusművész és Brájer Éva, Székesfehérvár alpolgármestere adományozási okiratot írtak alá, melynek értelmében a Trianon-kiállítás anyaga Székesfehérvár tulajdonába került, a Szent István Király Múzeum gondozásában.
Imponáló volt számomra, hogy Fehérvár elsőként fogadta be a kiállítást. A város a szívem csücskét képző magyar középkorban az ország fővárosa volt.” - emelte ki az adományozó, Jankovics Marcell.