-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Ötszáz diákkal mutatják be az Odüsszeiát az új színházi évadban
A Vörösmarty Színház fontos programja évről évre a fehérvári és Fejér megyei diákokkal, a nagyszínpadon bemutatandó színházi előadás. Jövőre az Odüsszeiát mutatják be rekord létszámú színjátszó közösséggel, közel 500 általános iskolás és középiskolás diákkal.
A hagyomány a 2014/2015-ös színházi évadban megvalósult Bojtárból tündérkirállyal kezdődött, majd a Tündérhon vándorai és a Ludas Matyi sikerét követően idén a Toldival folytatódott.
Matuz János elmondta, hogy a tradíció az új, 2018-2019-es színházi évadban is folytatódik. „Jövőre újabb váltással az európai kultúra egy nagy, enigmatikus történetét, az Odüsszeiát mutatjuk be.” - mondta el a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa, aki a nehézségek között említette, hogy a mű hosszabb, mint az Újszövetség, egy 620 ezer karakterből álló szöveget alakítanak át egy másfél-két óra alatt elmondható történetté, amit majd általános és középiskolás diákok elevenítenek meg a színpadon.
„Rekord létszámú színjátszó közösség jelentkezik erre a lehetőségre, közel 500 fő diák adja majd elő az Odüsszeiát 14 vagy 15 iskolából. A színház így elérte a program mennyiségi-fizikális korlátait.” - tette hozzá Matuz János, aki elmondta azt is, hogy visszatérnek arra a hagyományra, hogy a nagyszínházi előadásnak egy szűkített, minimális változata látható lesz majd a Pelikán kamaraszínházban.
A színház diákszereplőkkel bemutatott előadásai az Atlantisz program keretében valósulnak meg, amelyet Matuz János még Szolnokon, a Szigligeti Színház dramaturgjaként talált ki. Az „Atlantisz” egy művészeti nevelési projekt, melynek célja, hogy közelebb hozza a színházat a gyerekekhez. A program alsó tagozattól 18-19 éves korig egyfajta színházi rendszerben tartja a potenciális közönséget, méghozzá úgy, hogy színházon belüli és színházon kívüli aktivitásokat kínálnak nekik.