-
A locsolkodás napja
A naphoz kötődő népszokás a locsolkodás, ezért néhol vízbevető hétfő néven is ismerték ezt a napot. Egykor vidéken a lányokat a kúthoz, vályúhoz vitték, és vödörrel leöntötték, de a népszokás ma is, városi környezetben is tovább él. Eredetére nézve termékenységvarázsló célzatú, illetve a víz tisztító hatására is utal.
2025.04.21. -
Nibelung-lakópark a színházban
Bemutatták a székesfehérvári Vörösmarty Színházban a Nibelung-lakóparkot, melyet Szikora János rendezett. Térey János teljes drámaciklusa először került színpadra kőszínházi keretek között. A főbb szerepeket Gáspár Sándor, Trokán Péter, Sághy Tamás, Ballér Bianka, Sarádi Zsolt, Decsi Edit és Ladányi Júlia alakítja.
2025.04.21. -
A legszebb száz magyar vers
Irodalom-kultúra barátok gyűltek össze a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központban, ugyanis többalkalmas Versklub indult városunkban.
2025.04.21. -
Királykúti esték
Folytatódott a Királykúti esték, a Vörösmarty Társaság és a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ közös rendezvénye. Bakonyi István vendége ezúttal Cseszárik László színész, utcazenész.
2025.04.18.
Pilinszky János emlékülés lesz szerdán a Városházán

1921. november 27-én született Pilinszky János, a huszadik század egyik legjelentősebb magyar költője.
A 100 éve született költő életművéről szól az az emlékest, amellyel Székesfehérvár, a Vörösmarty Társaság, a Magyar Írószövetség Közép-dunántúli Csoportja, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Fejér Megyei Tagozata, a Vörösmarty Mihály Könyvtár, a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház és a Gorsium Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum közösen tiszteleg a költő emléke előtt.
A Városháza Dísztermében november 10-én, szerdán 17 órakor kezdődő eseményen a köszöntőket követően Juhász Anna irodalmár Pilinszky életművét értelmezi a centenáriumi események tükrében, majd Sebők Melinda irodalomtörténész előadásában a csend esztétikáját vizsgálja Pilinszky János költészetében. „Két szót, mit ismerek.” Pilinszky a bűnről címmel Ianou Laura költő mondja el gondolatait, majd G. István László költő, műfordító összehasonlító elemzésében két versnyelv párbeszédéről lesz szó Pilinszky négysorosai és Tandori Dezső koanjai Pilinszky Marhabélyeg című versének értelmezési keretében. Az emlékülés elnöke Bakonyi István irodalomtörténész.
Az eseményre érkezőknek fontos információ, hogy az aktuális járványügyi előírások szerint a Városházán kötelező a maszk viselése. Minden érdeklődőt szeretettel várnak.