-
Óvodai beiratkozás 2025.
Április 28-án (hétfőn), április 29-én (kedden) és április 30-án (szerdán) lesz az óvodai beiratkozás a 2025/2026-os nevelési évre Székesfehérváron, az önkormányzati fenntartású intézményekben. Ezt megelőzően nyílt napokra is várják a kicsiket és szüleiket. Azokat a gyerekeket kell beíratni, akik 2025. augusztus 31-ig betöltik a harmadik életévüket.
2025.03.31. -
Tűzoltók a Városházán
Jürgen Schabel nyugalmazott tűzoltómester vezetésével a német testvérvárosból, Schwäbisch Gmündből érkezett tűzoltókat fogadott a Városházán pénteken Lehrner Zsolt alpolgármester és Viza Attila közbiztonsági tanácsnok.
2025.03.28. -
Nyílt nap a kórházban
Ismét nyílt napot tartottak a Szent György Kórházban. Ezúttal fehérvári és környékbeli végzős középiskolásokat vártak az egészségügyi intézménybe, annak érdekében, hogy minél többen válasszák az egészségügyet a későbbiekben hivatásként.
2025.03.31. -
Űrtechnológiai központ épül Martonvásáron
Elkészült a tartószerkezete annak a csarnoknak, mely hamarosan űrtechnológiai gyártó központnak ad majd helyet Martonvásáron. Magyarország legnagyobb űripari beruházása a tervek szerint 2026-ra készül el.
2025.03.31.
Segítség a külhoni magyaroknak - ismét székesfehérvári delegáció járt Kárpátalján
Székesfehérvár Önkormányzata fontosnak tartja, hogy a határon túli magyarságot támogassa. Ennek jegyében - még 2016-ban - előbb önállóan döntött városunk közgyűlése két nélkülöző kárpátaljai település (Nagyborzsova, Csetfalva) megsegítéséről, majd a megyei jogú városok összefogásához is csatlakozott.
A Deák Lajosné, Székesfehérvár Önkormányzatának határon túli magyarokkal kapcsolatos feladatainak tanácsnoka által vezetett küldöttség először a Ráti Szent Mihály Gyermekotthonba látogatott el, ahol átadták a IV. Székesfehérvári Székely Bálon összegyűlt mintegy 300 ezer forintnyi adományt, amellyel az intézmény rehabilitációs központjának felszereléseihez, az otthon bővítéséhez járultak hozzá.
A Rát községben tett látogatást követően Nagyborzsovára vezetett a fehérvári küldöttség útja, ahol Ferenczy József, polgármester fogadta őket. A nagyborzsovai - mintegy száz tanulót számláló - általános iskolában Székesfehérvár korábbi támogatásának köszönhetően - kicserélték a korszerűtlen nyílászárókat, valamint az épület előtt létrehoztak egy közösségi teret, amely kiváló helyszíne lett a közösségépítésnek, nagyon szívesen használják a fiatalok és idősebbek egyaránt. A támogatási összegből Nagyborzsován befejeződhetett a „málenkij robot” áldozatainak emlékművének építése is.
A Székesfehérvári Székely Bált támogató vállalkozók képviseletében Deák Lajos kiemelte az anyaországi vállalkozások összefogásának fontosságát, emellett a kárpátaljai magyar települések és Székesfehérvár kapcsolatának építését.
„Úgy gondoljuk, hogy az anyaországnak, s azon belül a nemzet történelmi fővárosának, Székesfehérvárnak a határon túli közösségek támogatásával kötelessége erősíteni az összetartozás érzését.” – emelte ki Deák Lajosné, Székesfehérvár Önkormányzatának határon túli magyarokkal kapcsolatos feladatainak tanácsnoka.
A látogatás második napján a küldöttség tagjai részt vettek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola diplomaosztó ünnepségén. A delegáció tagjait Orosz Ildikó, a főiskola rektora is fogadta, aki megköszönte Székesfehérvár anyagi és erkölcsi támogatását, amely - mint mondta - nagyon fontos a főiskolának.
A nagyszabású és meghitt ünnepség Kárpátalja történelmi zászlóinak bevonulásával kezdődött; Bethlen-zászló, Rákóczi lovassági zászlói, magyar nemzeti zászló, ukrán nemzeti zászló, Kárpátalja zászlaja, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola zászlaja, valamint a millenniumi zászló, amelyet a három kárpátaljai történelmi egyház kapott 2001-ben Magyarországtól.
A zászlókat a Salánki Íjászkör kuruc kori viseletbe öltözött főiskolai hallgatói hozták be és helyezték el.
A zászlókat korabeli nemesi viseletbe öltözött főiskolás lányok kísérték.
Az ünnepség kezdetén elhangzott nemzeti imádságunk, a Himnusz és a Rákóczi Ferenc bús éneke című XVIII. századi kuruc kori ének, amely a római katolikus, a református és az evangélikus énekeskönyvekben is megtalálható. (Énekeskönyv magyar reformátusok használatára, 214. ének. Budapest 1994; Éneklő egyház, római katolikus népénektár liturgikus énekekkel és imádságokkal 210. ének, Budapest, 2010 és a Magyarországi Evangélikus Énekeskönyv 379. ének, Budapest 2009)
Győzhetetlen én kőszálom,
Védelmezőm és kővárom,
A keresztfán drága áron,
Oltalmamat tőled várom!
Reád bíztam ez ügyemet,
Én Jézusom én lelkemet,
Megepedett bú szívemet
És szegény árva fejemet.
Mutass, Jézus, kies földet,
Lakásomul adj jó helyet,
Ez életben csendességet,
Jövendőben idvességet!
Az ünnepségen köszöntőt mondott Orosz Ildikó, rektor, Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős helyettes államtitkára, Pölöskei Gáborné, az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára és Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke.
A jelenlévőkre a történelmi egyházak képviselői kértek áldást.
Ukrajna legnyugatibb régiójában, az 1,2 millió lakosú Kárpátalján mintegy 156 ezer magyar él, vagyis a lakosság 12,65 százalékát alkotják. A kárpátaljai magyarok háromnegyede rendelkezik magyar állampolgársággal.