-
DON-82 Emlékmenet
A Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezred egykori laktanyájának falán elhelyezett emléktáblánál rótták le tiszteletüket pénteken reggel a doni hősök előtt a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség, a Történelmi Vitézi Rend, valamint a Lánczos Kornél Gimnázium képviselői. Innen indult útjára a DON-82 Emlékmenet is.
2025.01.10. -
Valóban megtörtént!
Szemléletesen mutatja be a holokauszt borzalmait az az óriásmakett kiállítás, melyet csütörtökön nyitottak meg a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Széchenyi István Műszaki Technikumában. Az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborokat ábrázoló, több mint 32 négyzetméteres alkotás az Experience History program keretében, az Élet Menete Alapítvány közreműködésével valósult meg.
2025.01.09. -
Kiállítások és tudományos kutatási tervek
Közel 17 ezren keresték fel az elmúlt évben Székesfehérváron a Nemzeti Emlékhelyet, valamint a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely látogatóközpontot.
2025.01.10. -
Vége a kora tavaszias időnek
Véget ért a kora tavaszias idő, markáns hidegfront hozott változást időjárásunkban. Az előrejelzések szerint a következő napokban is marad a hideg idő.
2025.01.10.
Segítség Kárpátaljára és Erdélybe az Ökumenikus Adventi Jótékonysági Esten
A 17. Ökumenikus Adventi Jótékonyság Estet neves művészek, szólisták, együttesek és kórusok közreműködésével rendezték meg a Szent István teremben.
A találkozó ismét lehetőséget adott arra, hogy a különböző keresztény felekezetek együtt cselekedjenek a jó cél érdekében. Idén is olyan magyar közösségeket támogattak, akik az elszakított területeken élnek, ám szellemiségükben, lelkületükben az anyaországhoz tartoznak.
A Gyulafehérvári Református Egyházközség egyike a dél-erdélyi kicsi református gyülekezeteknek. Gyulafehérváron a 80 ezer, többnyire ortodox vallású román lakos között mintegy 1.200 magyar él, ennek fele református. Az egyházközség nem rendelkezik semmilyen vagyonnal, költségvetése, kiadása legalább négyszer nagyobb a bevételeinél éves szinten. A gyülekezet tagjai minden nehézség ellenére gondját viselik a közösségnek, a templomaiknak, a magyar nyelvű igehirdetésnek. Ehhez a nehéz munkához jelent nélkülözhetetlen segítséget az est bevételének másik fele.
Az eseményen a résztvevők közösen énekelték el a Himnuszt, majd Spányi Antal megyés püspök mondott köszöntőt és nyitotta meg az estet. Többek között azt hangsúlyozta, az advent a várakozás ideje, amikor az emberek szíve jóra hajlik, és keresik az alkalmat, hogy a jóra hajló szívüket tettekkel tudják megjutalmazni. Isten eljön hozzánk, mert bajban vagyunk és a bűneiktől nem tudunk egyedül megszabadulni. Azt várja tőlünk, hogy szeretettel gyógyítsuk a sebeket. Ha ezt tesszük, akkor Isten „munkatársai” leszünk. Erre hív ő minket most és egész életünkben.
Az est első felében a Vox Mirabilis Kamarakórus, Miklósa Erika operaénekes, Beeri Barnabás zongoraművész, Császár Angela színművész, Szlama László és Bergics András népzenészek és a Duna Művészegyüttes szólistái léptek fel.
Az összeállítás végén Máté László református püspökhelyettes tolmácsolta adventi gondolatait és a Dunántúli Református Egyházkerület üdvözletét. Azt mondta, karácsony éjszakáján az angyalok éneke azt hirdeti, hogy mi isteni jóakarat kedvezményezettjei vagyunk. Az advent erre a jóakaratra hangolja a lelket és a szívet, és ilyenkor tisztán látszik az ember jósága. A jótékonysági est egy különleges lehetőség arra, hogy a másik ember felé forduló jóságunkat megmutassuk.
Az est második részében a Misztrál együttes, Nyisztor Ilona csángómagyar népdalénekes és szólistái, Takács Bence Ervin előadóművész, valamint Petrás Mária népdalénekes és Szlama László lépett színpadra. Az estet dr. Gudor Rudolf Botond református esperes áldása és közös éneklés zárta. Közreműködött továbbá az Igére Hangolva református zenekar, a Ciszterci Szent István Gimnázium kórusa és a Talentum Református Általános Iskola énekkara.
Azt est főszervezője Prekrit Judit, műsorvezetői pedig Takács Bence Ervin és Bátor Anna Daniela előadóművészek voltak.