Sokmilliárdos áfacsalás génmódosított szójával - húsz évet is kaphatnak

Génmódosított szójával kereskedő cégláncolatot számoltak fel a NAV közép-dunántúli nyomozói. A nemzetközi bűnszervezet az árut Szlovéniából szerezte be, és szlovák, cseh, lengyel „bukó cégeken” pörgette át. A szóját, a sor végén, székesfehérvári társaságok vásárolták fel, majd a be nem fizetett áfát levonták a fizetendő adóból, sőt jogtalanul vissza is igényelték. 
2018.02.06. 08:04 |
Sokmilliárdos áfacsalás génmódosított szójával - húsz évet is kaphatnak

Négy országban egyszerre csaptak le a bűnszervezetre

A hatmilliárd forint kárt okozó bűnszervezet Szlovéniából Magyarországra és Dániába szállította az árut, miközben az áfát nem fizette meg. A hasznot különböző pénzmosási technikákkal próbálták legalizálni. A nemzetközi támogatású akcióban egyszerre négy országban zajlottak eljárások.

A NAV szakemberei Magyarországon egyszerre 162 helyszínen dolgoztak, amivel párhuzamosan Dániában, Szlovéniában és Szlovákiában is lecsaptak a bűnszervezet tagjaira. Az akciót az Eurojust és az Europol is támogatta, a hágai műveleti központban hangolták össze a tagországok eljárásait.

Az egymásra épülő cégláncolatok tagjai több mint hatmilliárd forinttal károsították meg a magyar államot. Az egyik cégcsoport Dániában, ugyanezzel a módszerrel 14,6 millió euró kárt okozott.

Az akcióban mintegy 300 pénzügyi nyomozó, 30 revizor, 81 pénzügyőr, informatikai és pénzmosás elleni szakemberek és a Merkur Bevetési Egység is részt vett. A nyomozást – a Fejér Megyei Főügyészség felügyelete mellett – a NAV Közép-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága folytatja bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt.

Öt gyanúsított előzetes letartóztatását a Székesfehérvári Járásbíróság elrendelte. A büntetés akár húsz év szabadságvesztés is lehet.

A NAV munkatársai gépjárműveket, készpénzt foglaltak le, bankszámlákat, ingatlanokat zároltak összesen mintegy 1,9 milliárd forint értékben. Jász-Nagykun-Szolnok megyében további 24,5 millió forint értékben zároltak árukészletet és gépjárműveket. A szlovén hatóságok hat helyszínen 100 ezer eurót, a dán hatóságok pedig 13 helyszínen 470 ezer eurót foglaltak le. A NÉBIH szakemberei egy Fejér megyei raktárban árueredet-vizsgálatot indítottak és 123 tonna árut zároltak. A helyszíni mintavétel laboreredményei arra utalnak, hogy a zárolt termék génmódosított.