Sokmilliárdos áfacsalás génmódosított szójával - húsz évet is kaphatnak

Génmódosított szójával kereskedő cégláncolatot számoltak fel a NAV közép-dunántúli nyomozói. A nemzetközi bűnszervezet az árut Szlovéniából szerezte be, és szlovák, cseh, lengyel „bukó cégeken” pörgette át. A szóját, a sor végén, székesfehérvári társaságok vásárolták fel, majd a be nem fizetett áfát levonták a fizetendő adóból, sőt jogtalanul vissza is igényelték. 
2018.02.06. 08:04 |
Sokmilliárdos áfacsalás génmódosított szójával - húsz évet is kaphatnak

Négy országban egyszerre csaptak le a bűnszervezetre

A hatmilliárd forint kárt okozó bűnszervezet Szlovéniából Magyarországra és Dániába szállította az árut, miközben az áfát nem fizette meg. A hasznot különböző pénzmosási technikákkal próbálták legalizálni. A nemzetközi támogatású akcióban egyszerre négy országban zajlottak eljárások.

A NAV szakemberei Magyarországon egyszerre 162 helyszínen dolgoztak, amivel párhuzamosan Dániában, Szlovéniában és Szlovákiában is lecsaptak a bűnszervezet tagjaira. Az akciót az Eurojust és az Europol is támogatta, a hágai műveleti központban hangolták össze a tagországok eljárásait.

Az egymásra épülő cégláncolatok tagjai több mint hatmilliárd forinttal károsították meg a magyar államot. Az egyik cégcsoport Dániában, ugyanezzel a módszerrel 14,6 millió euró kárt okozott.

Az akcióban mintegy 300 pénzügyi nyomozó, 30 revizor, 81 pénzügyőr, informatikai és pénzmosás elleni szakemberek és a Merkur Bevetési Egység is részt vett. A nyomozást – a Fejér Megyei Főügyészség felügyelete mellett – a NAV Közép-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága folytatja bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt.

Öt gyanúsított előzetes letartóztatását a Székesfehérvári Járásbíróság elrendelte. A büntetés akár húsz év szabadságvesztés is lehet.

A NAV munkatársai gépjárműveket, készpénzt foglaltak le, bankszámlákat, ingatlanokat zároltak összesen mintegy 1,9 milliárd forint értékben. Jász-Nagykun-Szolnok megyében további 24,5 millió forint értékben zároltak árukészletet és gépjárműveket. A szlovén hatóságok hat helyszínen 100 ezer eurót, a dán hatóságok pedig 13 helyszínen 470 ezer eurót foglaltak le. A NÉBIH szakemberei egy Fejér megyei raktárban árueredet-vizsgálatot indítottak és 123 tonna árut zároltak. A helyszíni mintavétel laboreredményei arra utalnak, hogy a zárolt termék génmódosított.

Kék hírek

  1. Nyugdíjazták Zafír kutyát

    Nem mindennapi eseményre kaptak meghívást a Fejér vármegyei rendőrök, csütörtökön délután ugyanis négylábú kollégájuk nyugdíjba vonulási ünnepségükre voltak hivatalosak. Zafír a kilenc éves német juhászkutya befejezte szolgálatát. Zafír és gazdája olyan különleges járőrpárost alkottak, akik számos sportmérkőzés biztosításában vettek részt, és jó néhány erőszakos bűnöző viselkedésére is pozitívan hatottak.

    2025.01.10.
  2. Pénztárgép nélküli és adatszolgáltatást nem végző masszőröket ellenőrzött a NAV

    A masszőrök munkája fontos segítséget adhat a testi és lelki felüdüléshez, de a számla- és nyugtakibocsátás, és az adatszolgáltatás szabályai rájuk is vonatkoznak. A NAV ellenőrei ezúttal ezt vizsgálták. A revízió megállapította: van mit pótolniuk az ellenőrzött vállalkozásoknak.

    2025.01.08.
  3. Online vásárlás - csak biztonságos weboldalról rendeljünk!

    Az internetes vásárlási csalások egyik gyakori módszere, hogy bűnözők hamis online áruházakat vagy alkalmazásokat hoznak létre. Ezeket előszeretettel hirdetik a közösségi médiában, sokszor bankok vagy közüzemi szolgáltatók webhelyeire megszólalásig hasonlító felületeken. 

    2025.01.05.
  4. Baltával balhéztak?

    Verekedés fajulhatott Székesfehérváron odáig, hogy egy kisebb balta is részese lett a garázdaságnak az óév végén. A szerszámot január 4-én délelőtt a nyomozók kérésére a Baptista Szeretetszolgálat Huba Rescue24 mentőcsapata találta meg a hármas hídnál a Gaja-patakban.

    2025.01.04.