-
Egyensúlyok vagy rendezettség?
Egyensúlyok és vagy mesterséges rendezettség? címmel április 9-én szerdán 17 órakor Dr. Major Gyöngyi közgazdász, a Kortárs Női Reflexiók Fórumának elnöke, a VEAB Képzőművészet, Művészetelmélet és Design Munkabizottság alelnöke tart előadást a Tarsoly Egyesület közösségi terében a mesterséges intelligenciáról.
2025.04.07. -
Vitaversenyt hirdettek
Raoul Wallenberg Emberség Háza Egyesület vita versenyt hirdetett 14-18 éves diákok számára. A versenyt május 23-án 10 órától rendezik meg a Városi Levéltár és Kutatóintézetben.
2025.04.07. -
Indonézia, a láthatatlan óriás
A különleges Indonéz szigetvilágról beszélget április 8-án Ifan Mahdiyat Sofiana, az Indonéz Köztársaság Nagykövetségének tanácsosa és Moldicz Csaba, az MCC Külgazdasági Műhelyének vezetője az MCC székesfehérvári képzési központjában.
2025.04.07. -
1200 esővízgyűjtőt osztanak ki
A Virágos Székesfehérvár pályázaton mintegy 1200-an kértek 200 literes esővízgyűjtő tartályt, melyek kiosztása ezen a héten történik a Városgondnokság Szent Vendel utca 17 szám alatti telephelyén.
2025.04.07.
Szabadon engedtek egy rétisast a Sóstó Vadvédelmi Központ munkatársai

A sas egy pillanatra megállt a láda előtt, talán megköszönte azt az áldozatos munkát, amivel az orvosok, gondozók megmentették az életét, majd elrugaszkodott és a tó túlpartján álló fák felé vette az irányt.
“Azt hiszem, hogy az ilyen pillanatokért hoztuk létre a Vadvédelmi Központot.” - mondta a helyszínen dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere. “Fantasztikus volt, ahogy itt, Soponyán, ebben a gyönyörű környezetben azt láttuk, hogy elrepül szabadon, egészségesen, gyógyultan.”
A Sóstó Vadvédelmi Központ április végi nyitása után nem sokkal került be a rétisas mérgezéses tünetekkel. “Teljesen elfeküdt, görcsös állapotban volt a végtagja, gyakorlatilag az utolsó pillanatban került be a madár.” - mondta el dr. Mietsch Rita, a Központ vezető állatorvosa. A mérgezés megállapítása után vénásan, négyóránként adott ellenszerrel semlegesítették a hatását, de a mérgezés megszüntetése után még közel két hónapot kellett regenerálódnia, amire az összes idegrendszeri tünete elmúlt.
Most eredeti lakóhelyére térhetett vissza, hiszen mint Csihar Lászlótól megtudtuk, négy évvel ezelőtt, fiókaként egy közeli fészekben kapott gyűrűt a most elengedett rétisas. A Duna-Ipoly Nemzeti Park tájegységvezetője hozzátette, ez az első alkalom Fejér megyében, hogy sérülésből felépülve tudtak visszaengedni természetes élőhelyére egy rétisast.
Csete Gábor a Vadvédelmi Központ kapcsán kiemelte: “Az elmúlt két hónapban rengeteg állat megfordult nálunk: madarak, hüllők, emlősök a megye minden pontjáról, sőt a Dunántúl távolabbi területeiről is.” A térségi szerepet erősíti az is, hogy nagyon jó a kapcsolatuk a természetvédelmi hatóságokkal, a civil szervezetekkel és a szomszédos mentőközpontokkal is, hiszen a természetvédelem “egy nagy-nagy csapatmunka” - fogalmazott a Városgondnokság természetvédelmi szakmai vezetője.