-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
Szabó Zoltán építészettörténés volt a Székesfehérvár Jövőjéért Egyesület vendége
Szerencsésebb nemzetekkel ellentétben sajnos a nemzet Koronázó Bazilikája már nem áll, romokban van. Remélhetőleg azonban ez nem marad mindig így és Szabó Zoltán kutatásai nagyon fontosak ahhoz, hogy jövőképünk lehessen a Nemzeti Emlékhelyet illetően – mondta Cser-Palkovics András polgármester. Beszélt arról is, hogy a Városháza Dísztermében a jelentős dátumokról megemlékező falfeliratok jelentős része arra az időszakra emlékeztetnek, amikor az egykor Európa szerte híres bazilikában tették királyaink fejére a koronát.
A székesfehérvári bazilika egész Közép-Európát uralta, és a középkori magyar állam szimbóluma volt.
Szabó Zoltán, Kralovánszky Alán egykori kollégájaként és szellemi örököseként a középkori építészetnek és Szent István bazilikájának avatott szakértője. Az építészettörténész kutatásai új, kissé megdöbbentő megvilágításba helyezik a bazilika történetét. Az építészettörténész az elmúlt évtizedekben olyan hatalmas munkára vállalkozott, amely példaértékű és egyedülálló megvilágítást és rekonstrukciókat eredményezett a székesfehérvári királyi bazilika építéstörténetében. Kutatásai új, kissé megdöbbentő megvilágításba helyezik a bazilika történetét és a Magyar Királyság korai székhelyeinek rangját.
Szabó Zoltán beszélt azokról a 10. század előtti épültekről, mely az egykori bazilika helyén állhattak már a harmadik századtól kezdve. Többek között olyan érdekességek is elhangzottak, hogy a mostani járószint a római kori szinthez képest három méterrel magasabban van jelenleg Fehérvár Belvárosában. Szó volt a fehérvári római emlékekről is, rávilágítva arra, hogy miért is ezen a helyen épült a magyar királyok legjelentősebb temploma, koronázó és temetkezési helye. A bazilika alatt és körül olyan alapozásokat fedeztek fel, amelyek korábbiak a bazilika épületénél, nagy valószínűséggel a római korra keltezhetőek. Szabó Zoltán szerint Szent István 1018 után nem újonnan építette, hanem átépítette és háromhajóssá bővítette ki a templomot.