Szakképzett munkaerő, de honnan? - a gazdasági fejlődés alapvető kérdéseiről tanácskoztak a Városházán

Szakképzett munkaerő, de honnan?” címmel szervezett konferenciát a Pannon Gazdasági Kollégium kedden a Városházán. A vállalatok és különféle szakmai szervezetek képviselői a fejlődés alapvető feltételeiről tanácskoztak, és keresték a megoldást a munkaerőpiac legégetőbb kérdéseire.
2015.11.10. 12:04 |
Szakképzett munkaerő, de honnan?” címmel szervezett konferenciát a Pannon Gazdasági Kollégium kedden a Városházán. A vállalatok és különféle szakmai szervezetek képviselői a fejlődés alapvető feltételeiről tanácskoztak, és keresték a megoldást a munkaerőpiac legégetőbb kérdéseire.

A konferencia megnyitóján Elekes András főszervező, Kázmér Judit, a Pannon Lapok Társasága stratégiai ügyvezető igazgatója, dr. Cser-Palkovics András polgármester és Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke köszöntötték a résztvevőket.
A főszervező Elekes András bevezető gondolatai után Kázmér Judit, a Pannon Lapok Társasága stratégiai ügyvezető igazgatója köszöntötte a konferencia résztvevőit. Beszélt a Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktumról, és az egyre nyomasztóbb, globális munkaerőhiányról, mint a gazdasági fejlődés legfőbb akadályáról. Mint mondta, a probléma összefogást, közös gondolkodást igényel. Idén áprilisban a megoldás fórumaként életre hívták a Pannon Gazdasági Kollégiumot, amely mellé neves szakmai partnerek – többek között Székesfehérvár Önkormányzata – sorakoztak fel. Kázmér Judit hangsúlyozta, jelentős szellemi tőke és gyakorlati tapasztalatok birtokában tehetjük meg az első lépést, hogy érvényes válaszokat találjunk. Mindent meg kell tennünk azért, hogy közelebb jussunk a megoldáshoz.

Ugyancsak felszólalt a konferencián Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki a gazdaságpolitikában zajló, igen gyorsan és váratlanul változó folyamatokról beszélt. Mint mondta, míg húsz-huszonöt évvel ezelőtt, a rendszerváltoztatás idején a piacokért, új piacok megszerzéséért, majd a befektetőkért folyt a küzdelem, addig ma már a szakképzett munkaerő, főként a mérnökök és a szakmunkások megszerzése jelenti a prioritást. A szakképzés reformjára hívja fel a figyelmet a negyedik, igen veszélyes tényező, mely szerint ma a tanulni vágyó, a felsőoktatási tanulmányaikat elkezdő diákokért, illetve a szakképzésbe bevonható tizenéves fiatalokért is küzdeni kell a külföld elszívó hatásával szemben. Radetzky Jenő szavai szerint a hirtelen változó világgazdasági helyzetben határozott, gyors válaszokra van szükség, az államnak törvényi szinten, az önkormányzatoknak településfejlesztési szinten, az oktatás szereplőinek a képzés megreformálásában, a kamaráknak pedig a vállalatok képviseletében vannak meg a saját feladataik.
Mindannyian egy hajóban evezünk. Ha sikeres Magyarországot, növekvő gazdaságot és boldog társadalmat akarunk elérni, akkor fel kell tárnunk és elemeznünk kell a helyzetet, majd közös erővel kell megtalálnunk a megoldásokat. – zárta szavait a kamara elnöke.
Székesfehérvár fejlődése szempontjából stratégiai fontosságú a szakképzett munkaerő megléte. A város Önkormányzata az éves költségvetésben azokat a forrásokat tudja fejlesztésre, üzemeltetésre elkölteni, melyeket a helyi gazdaság megteremt. A kölcsönhatás egyértelmű: a gazdasággal együtt Székesfehérvár is gyarapszik, és a városnak is szükséges előrelépéseket tennie a vállalatok, cégek fejlődéséhez. – emelte ki Cser-Palkovics András polgármester. Mint fogalmazott, a szakképzéssel kapcsolatos gondok sokkal kellemesebb feladatot jelentenek annál, mintha 20-30 százalékos munkanélküliség okozta feszültségeket kellene kezelnie a városnak, ám a probléma így is rendkívüli fontosságú. A város a felsőoktatási intézményekkel közösen és új képzési formák meghonosításával segíti a szakképzett fiatalok számának növelését Székesfehérváron.
A köszöntőket követően a Videoton Holdig Zrt. vezérigazgatója előadásával folytatódott a konferencia szakmai programja. Sinkó Ottó a hazai munkaerőhiány okairól és a teendőkről tartott prezentációt. A délután folyamán szó volt még a Közép-dunántúli Régió és Fejér megye munkaerőpiacáról, a migrációs tendenciákról, a munkaerő-importtal kapcsolatos érvekről és ellenérvekről, az átalakuló szakképzési rendszerről, a területfejlesztésről, továbbá az innovációról, mint munkahelyteremtő és -megtartó erőről.

Gazdaság

  1. Kutatók éjszakája 43 programmal

    Immár egy évtizede, minden szeptemberben megnyitják kapuikat az európai kutatólaborok, hogy megmutassák, a tudomány nem egy „elefántcsonttoronyban” művelt, magányos tevékenység, hanem egy izgalmas lehetőségeket kínáló, szorgalommal bárki számára elérhető hivatás.

    2024.09.24.
  2. Kedden állásbörze

    Az Óbudai Egyetem Alba Regia Kara immár harmadik alkalommal ad helyet az egyetem állásbörzéjének, amelyre az egyetemistákon túl a régió minden álláskeresőjét szeretettel várják kedden 10 órától. A kiállítók között számos nagyfoglalkoztató ajánlataival is megismerkedhetnek az érdeklődők.

    2024.09.23.
  3. Pályaválasztás előtt

    Tizenhét pályaválasztás előtt álló, saját családjuk nélkül nevelkedő tini vett részt a székesfehérvári Grundfos Magyarország Gyártó Kft által szervezett pályaválasztási programon. A „Vigyázó kéz” Gyermekvédelmi Egyesület által támogatott gyerekeket Udvar Csaba ügyvezető várta a fehérvári gyárban.

    2024.09.12.
  4. Harman Hackathon harmadszor

    Harmadik alkalommal hirdeti meg az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar, a Harman Becker Kft. és Székesfehérvár Önkormányzata a „Junior Engineers Camp – HARMAN Hackathon” ötlet- és prototípusfejlesztő versenyt. A középiskolások és egyetemisták alkotta csapatok október 18-ig, egy kisfilm elkészítésével nevezhetnek a selejtezőbe, ahonnan hat középiskolai és nyolc egyetemi csapat jut a november 15-én kezdődő 24 órás döntőbe.

    2024.09.12.