Szakmai fórum a védőnői szolgálat jövőjéről a Hiemer-házban

 Első kézből hallhatták az védőnői szolgálat átszervezésével kapcsolatos információkat a járásban dolgozó védőnők kedden délelőtt a Hiemer-házban rendezett fórumon, ahol Bábiné Szottfried Gabriella  miniszteri biztos kérdezte a véleményeket, javaslatokat a Nemzeti Védőnői Szolgálat létrehozásával kapcsolatban. A szakmai tanácskozáson dr. Szabó Erika államtitkár és dr. Cser-Palkovics András polgármester is ott volt.
Védődők és körzeteik Székesfehérváron
2013.07.23. 11:03 |
 Első kézből hallhatták az védőnői szolgálat átszervezésével kapcsolatos információkat a járásban dolgozó védőnők kedden délelőtt a Hiemer-házban rendezett fórumon, ahol Bábiné Szottfried Gabriella  miniszteri biztos kérdezte a véleményeket, javaslatokat a Nemzeti Védőnői Szolgálat létrehozásával kapcsolatban.
Védődők és körzeteik Székesfehérváron

  Cser-Palkovics András polgármester is ott volt a szakmai egyeztetésen, melyen kiemelte, hogy „nagyon fontos a városban élő családoknak az, amiről a fórum szól. Mint gyakorló édesapa mindig nagyon sok szépet és jót tapasztaltam a védőnők munkájáról. Nem mindegy, hogy ez a szolgálat hogyan van megbecsülve.”
2015-ben lesz száz éves a magyar védőnői szolgálat, melyet szeretnének hungarikummá nyilvánítani. A miniszteri biztos  elmondta, hogy 2010-ben indította el a magyar védőnői szolgálat hungarikummá nyilvánítását az akkori köztársasági elnöknél, hiszen sehol a világon nincs ilyen komplex szolgáltatás, és magas színvonalon képzett szakember gárda, mint Magyarországon.

Volt több olyan védőnő, aki a gyermek érdekében kötelezővé tenné a védőnői szolgálat tanácsadásán való megjelenést, volt aki a Nemzeti Védőnői Szolgálat szakmai felügyeletéről tett fel kérdéseket és volt aki írásban hozott szakmai javaslatot. A különböző védőnői fórumokon felvetett javaslatokból fognak dolgozni a megújuló rendszer kialakításáról.
 Az átszervezéssel párhuzamosan szeretnék még szélesebb körben kiterjeszteni a méhnyakrák szűrést, amit a jövőben speciális képzés elvégzése után a védőnők is végezhetnek majd. A védőnők által végzett szűrésre, azaz a kenetvételre, a megelőzés, a betegség korai felismerése miatt lenne szükség. Ugyanakkor az esélyegyenlőséget, a szolgáltatásokhoz való hozzáférést is javítja.

Brájer Éva alpolgármester és ÖStör Annamária egészségügyi tanácsnok is ott volt a járási védődők fórumán.
 Dr. Szabó Erika területi közigazgatásért és választásokért felelős államtitkára a védőnői szolgálati rendszer átalakításához szükséges szakmai egyeztetések fontosságáról beszélt. Kiemelte, hogy ennél az átalakításnál is a fő cél az állam és az állampolgár közötti bizalmi viszony kialakítása.

Székesfehérváron mintegy negyven körzetes védőnő dolgozik és az iskolákban is megannyi védődő lát el egészségnevelési feladatokat.