Szent István műve a hit, a remény, az értelem és a harmónia nagyszerű alkotása - fogadalmi mise a Nemzeti Emlékhelyen

 A középkori Magyarország szakrális központjában, a Szűz Mária királyi prépostsági templom maradványait őrző Nemzeti Emlékhelyen Erdő Péter bíboros, prímás, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye érseke koncelebrált ünnepi szentmisét Alberto Bottari de Castello apostoli nunciussal és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjaival mintegy négyezer ember előtt.
2013.08.14. 18:50 |
A középkori Magyarország szakrális központjában, a Szűz Mária királyi prépostsági templom maradványait őrző Nemzeti Emlékhelyen Erdő Péter bíboros, prímás, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye érseke koncelebrált ünnepi szentmisét Alberto Bottari de Castello apostoli nunciussal és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjaival mintegy négyezer ember előtt.
KÉPGALÉRIA

A Nemzeti Emlékhelyen felállított ideiglenes lelátók megteltek és sokan követték figyelemmel a szentmisét a Főtéren elhelyezett LED TV-n is.
A Bazilikából nem sokkal öt óra után indult a körmenet a Szent Jobbal és Szent István fejereklyéjével a Nemzeti Emlékhelyre. Napközben több ezren nézték meg a Székesegyházban a Szent Jobbot, délután pedig kisebb sor is kialakult a II. János Pál pápa téren, a templom bejáratánál.

  "Szent István műve a hit, a remény, az értelem és a harmónia nagyszerű alkotása. Személye és öröksége ma is égetően aktuális. Egységbe foglalta népét, uralma alatt pedig biztonságban együtt lehetett minden magyar törzs. Szent István népe úgy volt együtt, hogy nem csupán, nem elsősorban valamilyen közös veszély vagy ellenség fogta egybe, hanem egyesítette első szent királyunk hite és jövőképe. Ez tette lehetővé, hogy emelt fővel és nyitott szívvel találjuk meg helyünket Európa közepén." - mondta Erdő Péter bíboros szentbeszédében.
 Spányi Antal püspök a Szent István halálának 975. évfordulójára meghirdetett emlékévhez kapcsolódóan hívta meg a Magyar Katolikus Egyház képviselőit, hogy a Szent Jobb jelenlétében ajánlják fel hazánkat Szűz Máriának, ahogy ezt első szent királyunk tette a halála előtti napon. 1038. augusztus 14-én, 975 éve hunyt el Szent István, aki közvetlenül halála előtt ajánlotta fel az országot Szűz Máriának
 Az ünnepi körmenet előtti rövid sajtótájékoztatón Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek kiemelte: „Szent István fizikai jelenléte Székesfehérváron nagyon erős. Azt az örökséget, amit ő hajdan az országra hagyott, azt nekünk újra és újra fel kell ismernünk, meg kell próbálnunk tettekre váltani. István király kiegyensúlyozott, hívő ember volt. Nyitott szemmel és emelt fővel fordult Európa felé is. Olyan ember volt, aki a saját országán belül mindenféle népnek, mindenféle nyelvnek megadta a tiszteletet, és olyan ember volt, aki a saját népét átmentette a történelem viharos évszázadain. Magyarország, az Egyház és Európa is nagyon sokat köszönhet neki. Tartsuk meg, becsüljük meg az örökségét, hiszen ma is szükség van arra, hogy ilyen alapvető értékek jegyében egyek tudjunk lenni.”
Spányi Antal megyéspüspök elmondta: „Szent István király emlékezete elevenen él a magyar nép lelkében. A Szent Jobb érkezésekor a tér megtelt emberekkel, a Székesegyház zsúfolva volt egész nap, hiszen mindenki szeretett volna Szent István lelkületével és szellemiségével találkozni. Szent István tudta, hogy kell szeretni, vezetni ezt a népet. Tudta, merre van ennek a népnek az élete és megmutatta jobb kezével az utat. Székesfehérvár Szent István, a Szent Család városa. Ezt az üzenetet kell megosztanunk az egész országgal!”
 „A Szent Jobb hazatért Szent István városába” – hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András. A város polgármestere örömét fejezte ki, hogy nagyon sok zarándok érkezett a városba. „Ez a nap régi, szép, történelmi tényekre emlékeztető hagyomány Székesfehérvár életében, hiszen minden évben, augusztus 14-én este fogadalmi szentmisére kerül sor. A 2013-as Szent István Emlékévben és a Szent Jobb hazaérkezése okán ez különösen szép ünnep számunkra. Nagyon örülök annak, hogy ez megvalósulhatott, és hogy ilyen sokan eljöttek a nemzet történelmi fővárosában, a Nemzeti Emlékhelyre.”