-
Halottak napi hangverseny
A Szent István-székesegyházban lesz az Alba Regia Szimfonikus Zenekar hagyományos Halottak napi hangversenye. A november 4-én, hétfőn 19.30 órakor kezdődő koncerten többek között Niccolò Jommelli 1756-ban komponált Requiem című műve csendül fel énekes szólisták és a vegyeskar közreműködésével.
2024.11.02. -
Mindenszentek a Béla úton
Mindenszentek napján, halottak napja előestéjén hagyományosan idén is ökumenikus megemlékezés volt a Béla úti temetőben. A "Vigasztaló szó a gyászban és emlékezésben" címmel énekek hangzottak el, többen mécsest gyújtottak. A történelmi egyházak képviselői imádsággal, szentbeszéddel emlékeztettek az örök életre és Fehérvár polgármestere is emlékezett a város közösségének nevében.
2024.11.01. -
200 éves a gyülekezet
Záróeseményéhez érkezett a székesfehérvári református egyház ünnepi programsorozata. A hívők ebben az esztendőben köszöntötték a gyülekezet megalapításának 200. évfordulóját.
2024.11.01. -
Íróasztal Korzenszky Richárddal
Korzenszky Richárd bencés szerzetes volt a Vörösmarty Társaság vendége. A volt tihanyi apát Bobory Zoltán meghívására érkezett a társaság Íróasztal című programsorozatának vendégeként.
2024.11.01.
Szétszakítva – bemutatták Burján Zsigmond történelmi filmjét
A megrendítő erejű történelmi dráma székesfehérvári sorsokon keresztül mutatja be azt a korszakot, ami az első világháború végétől a vörös terroron és a román megszálláson át az ország szétszakításáig vezet.
A filmben az ezredparancsnok visszaemlékezései adják a fő vonalat és az ország trianoni tragédiája a székesfehérvári katonák drámáján keresztül bontakozik ki. A film központjában a tiszta és mély érzelmek állnak, melyet a színészi játék és a képi világ tükröz a leginkább.
A film főszereplői Tűzkő Sándor, Balogh Mihály, Szigeti Anna, Csille Ildikó és Nagy Judit voltak, az operatőrök Romhányi Ádám és Kersák József, a vágó pedig Ternák Ferenc.
Ez a film, bár a száz évvel ezelőtti eseményeket idézi fel, üzen a jelennek. Nemzeti és emberi tragédiák, fehérvári sorsok jelennek meg, amelyek szorosan összefonódtak a történelemmel, mondta köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester. Ez a film hiánypótló, hiszen a képek segítségével mutatja meg a ma emberének, mit éltek át nagyszüleink, dédszüleink ebben a vészterhes időszakban. A film tisztelgés az elődök előtt és üzenet a ma élőknek. Feladatunk, hogy megmutassuk egy történelemóra keretében a diákoknak, beszéljünk erről az időszakról is, a nemzetközi történetekről és a fehérvári eseményekről.
A vetítést megelőzően Pintér Anita, az alkotó társa osztotta meg személyes gondolatait a közönséggel: “Zsigmond – mint minden alkotó -erősen hitt abban, hogy amit megálmodott, annak el is kell készülnie, különben nem lobbant volna fel az a láng, ami késztette. Emellett biztos volt egy szélesebb körű támogatásban, hiszen az eddigiek során olyan filmek és értékek születtek általa, melyek megalapozhatták és könnyebbé tehették volna a Szétszakítva című film megszületésének útját.” Ha kicsit nehezebben is, de létrejöhetett az alkotás, tette hozzá, majd a produkció nevében köszönetet mondott Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának mind az anyagi támogatásért, mind a folyamatos erkölcsi elismerésért, valamint a Fehérvár Médiacentrumnak és a Fejér Megyei Hírlapnak a tudósításokért. Kiemelte az alkotók közötti együttműködést, melynek a magas színvonalú szakmai munka mellett alapja volt a bizalom, az egymás munkája iránt tanúsított megbecsülés és tisztelet, s a kreatív alkotás.
„Bár nagyon sokszor láttam már ezeket a filmkockákat, a filmet, amíg készítettük, de ez így most egyben, szélesvásznon igazán magával ragadott. Mindenkinek, aki részt vett valamilyen módon a film készítésében: a szereplőknek, az operatőrnek, a vágónak, a támogatóknak köszönhetően ez még több lett, mint amit megálmodtam.” – mondott köszönetet a rendező, Burján Zsigmond. A filmvetítést követően a színpadra lépő alkotógárdát nagy tapssal köszöntötte a közönség.