Történelem alapszak indul a Kodolányi János Főiskolán

A 2011/12-es tanévtől már 10 alapszakon tanulhatnak a Kodolányi János Főiskola diákjai. Az eddigi 9 szak mellett ősztől a székesfehérvári oktatási központban nappali tagozaton történelem BA szak indul, amelyen a szakterület kiváló és ismert hazai képviselői tartanak majd előadásokat, hirdetnek szemináriumokat.
2011.02.10. 16:52 |
A 2011/12-es tanévtől már 10 alapszakon tanulhatnak a Kodolányi János Főiskola diákjai. Az eddigi 9 szak mellett ősztől a székesfehérvári oktatási központban nappali tagozaton történelem BA szak indul, amelyen a szakterület kiváló és ismert hazai képviselői tartanak majd előadásokat, hirdetnek szemináriumokat.
 
A szak előzménye a Kodolányi János Főiskolán 2007-ben alapított Történeti Műhely, amely számos sikeres, komoly sajtóvisszhangot kiváltó nemzetközi és országos szakkonferenciát rendezett és egy kiadványsorozatot is útjára indított. 
 
 
A Kodolányi János Főiskola Történeti Műhelye 2007 márciusában alakult, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Levéltárával együttműködésben, dr. Izsák Lajos professzor (ELTE) vezetésével. Az elsősorban a 19-20. századi magyar, azon belül kiemelten a régió és Székesfehérvár történetével foglalkozó műhely munkájában a főiskolán oktató történészek - beleértve ebbe az irodalom-, a művészettörténészeket vagy akár a magyar gasztronómia, illetve zene történetével foglalkozó kutatókat is -, külsős munkatársakként pedig dr. Szakály Sándor professzor (Károli Gáspár Református Egyetem) és Nagy József Zsigmond (Külügyminisztérium, osztályvezető) vesznek részt. A műhely tevékenységét Ujváry Gábor intézetigazgató koordinálja.
 
 
 
Ezen előzmények után döntött úgy a Kodolányi János Főiskola vezetősége, hogy 10. alapszakként elindítja a történelem BA alapképzést. A szakon a történettudomány elismert szakértői oktatnak majd, többek között László Attila a Iaºi Egyetem (Románia) régészprofesszora; Hermann Róbert, a 19. század, elsősorban az 1848/49-es szabadságharc; Veszprémy László, a magyar középkor; Ujváry Gábor tanszékvezető, a magyar kultúrpolitika és annak nemzetközi kapcsolatai történetének nemzetközi hírű művelői; Demeter Zsófia a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatóságának igazgatója, Csurgai Horváth József, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Levéltárának igazgatója. A hazai történelem képzések közül egyedülálló módon a Kodolányi alapszak minden oktatója minősítéssel rendelkezve tanít, ez is előrevetíti a szeptemberben induló képzés magas színvonalát. 
 
 
A szakon a magyar történelem tanulmányozásához szükséges latin, német, valamint török nyelv tanulására, ezeken nyelveken a források olvasásának elsajátítására, illetve angol, német, andragógia minor szakok felvételétére is lehetőség nyílik. Szakkollégiumokban a tehetséges fiatalok továbbképzését segítik majd a helytörténetírás, a történeti életrajzok, a katonai hagyományőrzés, a politikai propaganda és a kultúrpolitika témaköreiben. A Kodolányi János Főiskola kiterjedt nemzetközi kapcsolatai révén a diákok külföldi felsőoktatási intézményekben is eltölthetnek egy szemesztert az Erasmus-ösztöndíjak segítségével. 
 
 
A Főiskola kapcsolatban áll valamennyi országos és jó néhány megyei közgyűjteménnyel, ami a tehetséges hallgatóik kutatómunkája szempontjából lesz fontos, az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel történt megállapodás alapján pedig a BA szakot megfelelően végzett, továbbtanulni vágyó diákokat szívesen fogadják az ELTE történelem MA-szakán. A KJF történelem szakos hallgatói a BA-szakos diplomával is számos intézményben el tudnak majd helyezkedni (közgyűjtemények, önkormányzatok, oktatási és kulturális intézmények, média stb.), a magas szintű BA képzés pedig lehetővé teszi a mesterképzésen történő továbbtanulásukat.