„Történelmi januárok” - Oláh László, nyugállományú alezredes előadása

Történelmi januárok” címmel, a Hétköznapok akadémiája sorozatban Oláh László, nyugállományú alezredes, a pákozdi Katonai Emlékpark - Nemzeti Emlékhely szakmai főreferense tartott előadást - három évforduló jegyében - szerdán, Székesfehérváron, az Európa Klubban.
2018.01.21. 14:21 |
„Történelmi januárok” - Oláh László, nyugállományú alezredes előadása

Ebben az esztendőben 170 éves az 1848-ban megalakult Magyar Honvédség, de a „Nagy Háború” utolsó esztendejének centenáriuma is 2018, valamint, az elmúlt héten emlékeztünk meg a Doni áttörés 75. évfordulójáról.” - kezdte előadását Oláh László, aki elmondta, e három évforduló januárjainak eseményeit eleveníti fel előadásában.

1849. január 2-án a Kossuth-kormány kénytelen volt Debrecenbe költözni. 1849. január 8-a Nagyenyed pusztulásának napja. Erdélyi románok szövetkeztek az osztrákokkal, lerohanták a várost, mintegy 800-1000 embert mészároltak le, zömmel időseket, asszonyokat és gyerekeket. Ugyanezen esztendő január 21-én Bem József serege vereséget szenved Nagyszebennél. Nem volt súlyos vereség, de nehézzé tette a helyzetet. Január 30-án az osztrákok rajtaütéssel beveszik Eszéket. Összességében az 1849. januári vereségek nem végzetesek, sőt a tavaszi hadjárat sikerei ekkor alapozódnak meg. A hadiüzemek jelentős részét átmentették Nagyváradra.

A „Nagy Háború” januárjai:

1915 januárjában a Magyar Honvédség a Kárpátokban harcolt. 1916. január 8-án a Magyar Császári és Királyi 3. Hadsereg benyomult Montenegróba. 1917. januárban az orosz és az olasz fronton harcoltak a magyar katonák. 1918. január: ismét harcok a Kárpátokban, majd Wekerle Sándor miniszterelnök felveti - a harcok befejezését követően - egy önálló magyar hadsereg felállításának gondolatát. 1919. január 18-án kerül sor a párizsi békekonferencia megnyitására. A Párizs környéki békeszerződések alakították ki az első világháborút lezáró kényszer-békerendet.

1943. január 12. - Don-kanyar

A 2. Magyar Hadsereget érvényes hadrendben nem szereplő, német kérésre felállított és a keleti hadszíntérre tervezett alakulatként hozták létre 1942-ben, összesen 207 ezer fővel. A frontra vonulásuk 1942. április 14. és június 27-e között történt, 822 vonatszerelvénnyel. Az első veszteségeket (27 fő) már a menet közbeni partizán-támadások során elszenvedte az alakulat, 1942-ben az összes veszteség 33.763 fő (halott, sebesült, eltűnt) volt, 1942 őszétől a németek már minden erejüket Sztálingrádra fordították.

A fegyverzet nagyon sokféle volt, (hazai vagy német ellátás illetőleg zsákmány) folyamatosan gondot okozott a karbantartás, javítás, állandó probléma a kezelők kiképzése, egyes eszközökre történő átképzésük. A lóvontatású páncéltörő ágyúk teljesen elavultak voltak, ráadásul a lovak téli áthelyezése miatt mozgásképtelenek. A január 5-én kapott mozsarak egyetlen lövést sem tudtak leadni. A harckocsik (T-38, Csaba, Nimród, Toldi) nem vették fel a harcot a T-34-es harckocsikkal, a légierő szintén nagyon elavult volt. (HE-46, Bü-131, Héja) Precíziós bombázó képesség egyáltalán nem állt rendelkezésre, a németek pedig nem segítettek. Egy német hadosztály szállítókapacitása 400 tehergépkocsi volt, egy magyaré pedig mintegy 30, így a hadszíntéren való belső anyagmozgatás ellehetetlenült. Hátul, a raktárakban bőven volt anyag, de a frontra kijuttatásuk lehetetlen - ezt látták a szabadságra utazók. Közben január elején, a foglyul ejtett szovjet katonáknál amerikai konzerveket és modern fegyvereket találtak.

1943. január 12-én, az urivi hídfőtől déli irányba megindított szovjet támadás megállíthatatlan volt. Von Weichs vezérezredes megtagadta a Cramer-csoport bevetését, a front összeomlik, 1943. január 25-én Sztálin gratulált a csapatainak az áttöréshez, s a 400 kilométeres előrenyomuláshoz.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.