Tovább zuhant az építőipar teljesítménye Magyarországon

Az építőipari termelés volumene 2010 februárjában mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanap- tényezővel korrigálva 10,1 százalékkal csökkent a 2009. februárihoz képest, szezonálisan kiigazítva pedig, a januári 11 százalékos visszaesést követően februárban 6 százalékkal nőtt az előző havihoz viszonyítva − közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
2010.04.15. 09:33 |
Az építőipari termelés volumene 2010 februárjában mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel korrigálva 10,1 százalékkal csökkent a 2009. februárihoz képest, szezonálisan kiigazítva pedig, a januári 11 százalékos visszaesést követően februárban 6 százalékkal nőtt az előző havihoz viszonyítva − közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
 
A KSH adatai szerint az év első két hónapjában az építőipar termelése 11,7 százalékkal kisebb volt, mint 2009. január-februárban. Az építőipari termelés erős szezonális hatást mutat, mivel tapasztalatok szerint mind januárban, mind februárban egy átlagos hónap termelésének általában mintegy 60 százalékát állítják elő. Februárban mindkét építményfőcsoport termelése kisebb volt az előző évinél.
 
Az építőipari termelés 10,1 százalékos mérséklődésén belül az épületek építése − a 2009. évi tendenciát folytatva − 14,2 százalékkal csökkent. Az egyéb építményeken végzett munkák volumene kismértékben, 2,3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Év eleje óta az épületek építése 17,5, az egyéb építményeké 0,8 százalékkal csökkent. Januárhoz viszonyítva ugyanakkor a szezonálisan kiigazított adatok alapján az épületek építése 5,2, az egyéb építményeké 6,7 százalékkal emelkedett. 
 
Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat − ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetkész építését tartalmazza − termelése 7,6, az egyéb építmények építése ágazaté − ami ezen egyéb építmények szerkezetkész építését tartalmazza − 8,1 százalékkal maradt el a 2009. azonos időszakihoz mérten. A speciális szaképítés ágazat − amelynek zömét szerelési és szakipari munkák adják − termelése 13,1 százalékkal csökkent. 
 
A februárban kötött új szerződések volumene 38 százalékkal magasabb volt az előző évinél, ezen belül az épületek építésére kötötteké 15,4, az egyéb építmények építésére kötötteké 61,1 százalékkal emelkedett. A jelentős növekedés oktatási, sport és idegenforgalmi célú épületekre, vidéki villamospálya-építésre és -felújításra, közműépítésekre, valamint autóút- és útépítésre kötött nagy értékű szerződéseknek köszönhető. Az építőipari vállalkozások január-februárban 29,8 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban.
 
Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene 13,7 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 26,9, az egyéb építményeké 4,5 százalékkal nőtt.

Gazdaság

  1. XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj

    A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman,  Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is. 

    2024.11.22.
  2. Openhouse iroda nyílt

    Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.

    2024.11.22.
  3. Hackaton győztesek

    24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.

    2024.11.16.
  4. 3. Harman Hackathon

    24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.

    2024.11.15.