-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Újabb Szent Ereklye hitelességét bizonyíthatja a Magyarságkutató Intézet
2020-ban a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpontja sikeresen azonosította Szent Margit mitokondriális haplocsoportját és egyedi mitokondriális mutációit.
Macsói Béla azonosítása a csekély mennyiségű és rossz minőségű DNS-ből adódó technika korlátok miatt akkor még nem volt lehetséges, 2024 áprilisában azonban az újabb mintavételezés és genetikai analízis használható és bíztató eredményeket hozott: a Magyarságkutató Intézet sikeresen azonosította és meghatározta Macsói Béla teljes genominformációját. Ezzel Árpád-házi Szent Margit fejereklyéje is genetikailag azonosíthatóvá vált.
Prof. Dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója, tiszteletbeli elnöke elmondta, hogy Béla herceg (1243-1272) teljes genom-, valamint mitokondriális DNS-vizsgálata lehetővé teszi több Árpád-házi személy, köztük Szent Margit királylány genetikai azonosítását. Az eddigi mitokondriális DNS-vizsgálatok alapján valószínűsíthető, hogy a 2018-ban kezdeményezett kutatások során megvizsgált koponyaereklye IV. Béla Árpád-házi királyunk lányához, Szent Margithoz tartozik – fogalmazott.
Hozzátette: a leányági genetikai vizsgálatoknak óriási szerepük van az Árpád-házi leszármazottak feltérképezésében.
A mitokondriális DNS anyáról gyermekre öröklődik, egyenesen női ágon mutatható csak ki ez az öröklődésmenet, így alkalmas generációkon átívelően személyek azonosítására, ezért is szorgalmazta a leányági vizsgálatokat.
Az intézet Archeogenetikai Kutatóközpontjának munkatársai pontos mitokondriális egyezést találtak Macsói Béla és Szent Margit között – számolt be a kutatások eredményeiről Kovács Bence Gábor, a központ tudományos segédmunkatársa. Hangsúlyozta: a genetikai öröklődés szabályait követve Béla herceg és Szent Margit mitokondriális DNS-e megegyezik.
„Az Árpád-házi családfát megvizsgálva láthatjuk, hogy Macsói Béla IV. Béla és Laszkarisz Mária unokája. Szent Margit pedig IV Béla és Laszkarisz Mária leánya.” – fejtette ki Kovács Bence Gábor.
A precíz és pontos azonosításhoz a kutatók a következő lépésként elvégzik Szent Margit mintájának genomdúsítását, így meghatározhatóvá válnak a genetikai távolságok a családfán, valamint a rokonsági és kapcsolati fokok is.