-
Középpontban a család
A családok és az édesanyák kerülnek fókuszba ezen a héten a keresztyén egyházak eseményein. A Székesfehérvári Baptista Gyülekezetnél most induló anyaklubban a magabiztos szülőség témakörét járják körbe. A Budai Úti Református Gyülekezet hölgyeknek szól a szombat délelőtti Kotyogóval, míg a katolikus hívek szintén november 16-án 10 órakor a Magyar Szent Család ünnepére gyűlnek össze a Székesegyházban.
2024.11.12. -
XII. Újszövetség maraton
Idén már 12. alkalommal rendezi meg a Vörösmarty Színház az Újszövetség maratont, amely idén új elemmel bővül. A négy evangéliumból gondosan összefésült szövegrészek olvasásával párhuzamosan kézműves foglalkozásokkal és mesesarokkal is várják a családokat, nagyszülőket, barátokat a színházban.
2024.11.12. -
Közéleti és Kulturális Szalon
Bakonyi István irodalomtörténész és Németh Gyula háziorvos vendégeskedett a Zsolt utcai Közösségi Házban. A hangulatos múltidéző esten Nagy Judit moderálásával folytatódott a beszélgetés sorozat.
2024.11.12. -
Elismerés a kézműveseknek
Rangos elismeréssel gazdagodott a Fehérvári Kézművesek Egyesülete. A Szent István Művelődési Házban rendezett ünnepségen átvehették a Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti Tagozatának oklevelét a magyar népművészet megőrzéséért.
2024.11.11.
Ünnepélyes megnyitóval kezdődött a Székesfehérvári Királyi Napok
Az éppen csak az iskolát kezdők, a felnőttek, a seniorok és az ARAMI, az erre az alkalomra összeállt Múltidézők és az egykori táncosokból álló együttesek látványos produkcióit megelőzően az egyhetes rendezvénysorozatot dr. Cser-Palkovics András polgármester nyitotta meg.
A város legnagyobb kulturális rendezvényét, amely sokszínűségével hét napon át igazi csemegét kínál minden korosztálynak, Székesfehérvár polgármestere nyitotta meg. Tíz év telt el azóta, hogy a Királyi Napok a Szent István Emlékévben egy többnapos ünnepségsorozattá vált. Köszönet illeti Botos Józsefet és csapatát, akik annak idején megálmodták a nemzetközi néptáncfesztivált, majd hozzájárultak ahhoz, hogy e biztos alapokra egy összművészeti fesztivált építsünk fel közösen - idézte fel a 2013-as év előzményeit dr. Cser-Palkovics András. „Ez a kulturális értékek bemutatása mellett tisztelgés is Székesfehérvár és Fejér vármegye történelme előtt. Ennek a városnak a történelme egyben a magyar történelem legfontosabb része és időszaka a kezdetektől. Szent István városaként méltó módon, e kulturális és történelmi fesztivállal készülünk az államalapítás ünnepére. Tisztelgünk elődeink előtt, de szeretnénk azt is megmutatni, hogy ez a város a mában egy múltját tisztelő, büszke, élhető és szerethető város.”
Az ünnepélyes megnyitó házigazdája az Alba Regia Táncegyüttes volt. A táncműhely - amely lassan 75 éve szolgálja a magyar hagyományokat - közel 100 táncosa lépett színpadra ezen az esten.
Az idén 20 éves Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola jelenlegi növendékei mellett igazi különlegesség volt az erre az egy estére újra összeálló, egykori ARAMI-s táncosok alkotta “Múltidézők”. A legkisebbeket követően az idősebb utánpótlás-csoportok váltották egymást az ARTE táncosaival a színpadon azonos tájegységek (felcsíki, Küküllő-menti, román és kalotaszegi) táncokat bemutatva.
Mezőségre menet három generáció vezette a közönséget: együtt lépett színpadra és fergeteges hangulatot varázsolt a Pulutyka, a Junior és a Senior csoport. Az esten a Petőfi 200 emlékévre készült előadásból mutattak be egy kivonatot és végül a Mesenép fináléja zárta az ünnepi estet.
A Székesfehérvári Királyi Napok 2023 összművészeti fesztivál hétfőn napközben a Szent István Király Múzeum és a Királyi Folklórfesztivál eseményeivel folytatódik. A város fogadalmi miséje a Szent István-székesegyházban 18.00 órakor kezdődik, és ezt követően körmenetet tartanak a Magyar Szent Család ereklyéivel a Nemzeti Emlékhelyre. A Zichy ligeti Királyi Táncpódiumon 20 órától Magyar Nemzeti Táncegyüttes és zenekara tart előadást a Kárpátok visszhangja címmel.