-
Új központ a Trimetriknél
A vasúti és a közúti járművekhez készít komplex és korszerű, fröccsöntött műanyag alkatrészeket a Trimetrik Kft., amelynek új, több mint 2 milliárd forintból elkészült központi termelőgyárát pénteken adták át az Alba Ipari Zónában.
2025.03.28. -
Fejér gazdasági helyzete
A kiszámíthatatlan gazdasági környezetről, a jövő kihívásairól és Fejér vármegye országos átlag feletti, igen kedvező mutatóiról is szó esett a VOSZ vármegyei szervezetének csütörtöki vállalkozói fórumán, amely egyúttal az éves beszámoló taggyűlésnek is helyet adott.
2025.03.27. -
Állásbörze az egyetemen
Újabb állásbörzét rendeztek – immár negyedik alkalommal – kedden az Óbudai Egyetem Alba Regia Karon. Kilenc kiállító mutatta be munkaerőpiaci kínálatát, és akár próbanyelvvizsgát is tehettek a hallgatók. Ugyancsak kedden az Egyetem együttműködési megállapodást kötött a Békéscsabai SZC Vásárhelyi Pál Technikummal egy közös képzés elindítása céljából.
2025.03.25. -
Földmérők versenyeztek
Döntőjéhez érkezett a földmérő, földügyi és térinformatikai technikus tanulók országos versenye, melyet a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Jáky József Technikumban rendeznek meg. A 75 éves fennállását ünneplő intézményben 15, az ország különböző pontjairól érkezett diák vesz részt a rangos megmérettetésen. A finálé megnyitóját hétfőn délelőtt tartották, míg az eredményhirdetésére kedden kerül sor a Jákyban.
2025.03.24.
Verseny, játék, mérnöki munka – elkezdődött a 24 órás országos techverseny

A „Junior Engineers Camp – HARMAN Hackathon” nevű versenyt a Harman Becker Kft., az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara és Székesfehérvár Önkormányzata hirdette meg 9-13. évfolyamos középiskolás csapatok számára.


A fiatalokat elsőként dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte. Mint mondta, a Harmannak és a városnak nagyon szoros és erős a kapcsolata, a cég Székesfehérvár legnagyobb adófizetője és foglalkoztatója. Emellett a Harman az Óbudai Egyetem stratégiai partnere, tanszéket működtet az egyetemmel közösen és meghatározó a duális képzésben. Ehhez kapcsolódva jött az ötlet, hogy egy versennyel szólítsák meg a középiskolásokat, és megnyerjék őket arra, hogy a bennük lévő tehetséget műszaki irányba kamatoztassák, válasszák az Óbudai Egyetem fehérvári karát és a duális képzést.
Kis István, a Harman Becker Kft. ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy körülbelül hat-hét évvel ezelőtt a duális oktatási formával elkezdték az utánpótlás-képzést. Szükség van ugyanis arra, hogy a fiatalok minél korábban és minél közelebbről megismerjék az iparban zajló folyamatokat és változásokat, melyek a későbbiekben az ő munkájukat is érinthetik. Mint mondta, nagyra becsüli a résztvevőket, hiszen az érték maga az ember, aki szellemi erejével, a környezetére egyre inkább odafigyelve, fenntartható módon fogja a termékeket és a technológiákat fejleszteni. Ebben az 1950-es, ’60-as években születetteknek az a felelősségük, hogy utat mutassanak és támogassák a mai fiatalokat.
Székesfehérvár kivételes szimbiózisban él az Óbudai Egyetemmel és az ipari partnerekkel. A verseny mintaértékű példája az együttműködésnek – hangsúlyozta köszöntőjében Prof. Dr. Molnár András, az Óbudai Egyetem általános rektorhelyettese. Hozzátette, az iparban elsősorban nem az akadémiai, hanem a gyakorlati tudásra van szükség, ezért a játékos, gyakorlatorientált oktatás a leghatékonyabb. „Érezzétek át, hogy milyen dolog valamit megtudni, arra választ adni, egy gépet megépíteni, majd megtapasztalni, hogy az az enyém és tőlem működik. Ennél jobb érzés nem nagyon van!” – hangsúlyozta a rektorhelyettes.
A köszöntőket követően a csapatok röviden bemutatkoztak a színpadon, majd megkapták a feladatot: egy intelligens és érző hangrendszert kell megtervezniük és kifejleszteniük, mellyel el kell érniük az ember és a különböző műszaki eszközök optimális teljesítményét. A rendszer prototípusát ki kell nyomtatniuk 3D-s nyomtatóval. A fiatalok nagyon sok műszaki eszközt, alkatrészeket, szenzorokat kaptak a munkához. Emellett rendelkezésükre áll a mérnökökből és egyetemi oktatókból álló Bölcsek Tanácsa, amely folyamatosan tudja szakmailag segíteni a diákokat.
A techverseny résztvevői folyamatosan dolgoznak, az idejüket maguk osztják be, lesz ötletfejlesztés, tervezés és végül prototípusgyártás. Ételt, italt és igény szerint pihenési lehetőséget biztosítanak számukra. A legeredményesebb csapat különdíjként londoni tanulmányutat nyer, emellett minden résztvevő kap értékes ajándékokat, Harman prémium termékeket. Az eredményhirdetést szombaton kora délután tartják.