-
Hackaton győztesek
24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.
2024.11.16. -
3. Harman Hackathon
24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.
2024.11.15. -
Fiatal Vállalkozók Hete
A Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége idén is megrendezi a Fiatal Vállalkozók Hetét Székesfehérváron a Kodolányi János Egyetemen. Ezúttal is a fiatal vállalkozók fejlődését, kapcsolatépítését és inspirálását tűzték ki célul.
2024.11.15. -
Négymilliárdból épült új üzem
Labor- és orvostechnikai eszközöket gyártanak majd a Karsai Alba Kft. legkorszerűbb, automata robotokkal felszerelt új üzemében. A magyar műanyagipar vezető cégei közé tartozó, ma már kilenc tagvállalatból álló Karsai Holding Zrt. története 36 évvel ezelőtt indult, amikor Karsai Béla négy emberrel kezdte meg a munkát, ma pedig a cégcsoport létszáma meghaladja a 400 főt, árbevétele pedig a 9 milliárd forintot.
2024.11.04.
Verseny, játék, mérnöki munka – elkezdődött a 24 órás országos techverseny
A „Junior Engineers Camp – HARMAN Hackathon” nevű versenyt a Harman Becker Kft., az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara és Székesfehérvár Önkormányzata hirdette meg 9-13. évfolyamos középiskolás csapatok számára.
A fiatalokat elsőként dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte. Mint mondta, a Harmannak és a városnak nagyon szoros és erős a kapcsolata, a cég Székesfehérvár legnagyobb adófizetője és foglalkoztatója. Emellett a Harman az Óbudai Egyetem stratégiai partnere, tanszéket működtet az egyetemmel közösen és meghatározó a duális képzésben. Ehhez kapcsolódva jött az ötlet, hogy egy versennyel szólítsák meg a középiskolásokat, és megnyerjék őket arra, hogy a bennük lévő tehetséget műszaki irányba kamatoztassák, válasszák az Óbudai Egyetem fehérvári karát és a duális képzést.
Kis István, a Harman Becker Kft. ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy körülbelül hat-hét évvel ezelőtt a duális oktatási formával elkezdték az utánpótlás-képzést. Szükség van ugyanis arra, hogy a fiatalok minél korábban és minél közelebbről megismerjék az iparban zajló folyamatokat és változásokat, melyek a későbbiekben az ő munkájukat is érinthetik. Mint mondta, nagyra becsüli a résztvevőket, hiszen az érték maga az ember, aki szellemi erejével, a környezetére egyre inkább odafigyelve, fenntartható módon fogja a termékeket és a technológiákat fejleszteni. Ebben az 1950-es, ’60-as években születetteknek az a felelősségük, hogy utat mutassanak és támogassák a mai fiatalokat.
Székesfehérvár kivételes szimbiózisban él az Óbudai Egyetemmel és az ipari partnerekkel. A verseny mintaértékű példája az együttműködésnek – hangsúlyozta köszöntőjében Prof. Dr. Molnár András, az Óbudai Egyetem általános rektorhelyettese. Hozzátette, az iparban elsősorban nem az akadémiai, hanem a gyakorlati tudásra van szükség, ezért a játékos, gyakorlatorientált oktatás a leghatékonyabb. „Érezzétek át, hogy milyen dolog valamit megtudni, arra választ adni, egy gépet megépíteni, majd megtapasztalni, hogy az az enyém és tőlem működik. Ennél jobb érzés nem nagyon van!” – hangsúlyozta a rektorhelyettes.
A köszöntőket követően a csapatok röviden bemutatkoztak a színpadon, majd megkapták a feladatot: egy intelligens és érző hangrendszert kell megtervezniük és kifejleszteniük, mellyel el kell érniük az ember és a különböző műszaki eszközök optimális teljesítményét. A rendszer prototípusát ki kell nyomtatniuk 3D-s nyomtatóval. A fiatalok nagyon sok műszaki eszközt, alkatrészeket, szenzorokat kaptak a munkához. Emellett rendelkezésükre áll a mérnökökből és egyetemi oktatókból álló Bölcsek Tanácsa, amely folyamatosan tudja szakmailag segíteni a diákokat.
A techverseny résztvevői folyamatosan dolgoznak, az idejüket maguk osztják be, lesz ötletfejlesztés, tervezés és végül prototípusgyártás. Ételt, italt és igény szerint pihenési lehetőséget biztosítanak számukra. A legeredményesebb csapat különdíjként londoni tanulmányutat nyer, emellett minden résztvevő kap értékes ajándékokat, Harman prémium termékeket. Az eredményhirdetést szombaton kora délután tartják.