Vészhelyzet - amikor minden másodperc számít
A világ legtermészetesebb dolga, hogy a szülők mindennél jobban féltik és óvják gyermeküket. Legtöbben anyatigrissé változunk, és a kórokozóktól kezdve a lehulló falevélig mindentől féltjük gyermekünket. Vannak szülők, akik már a szúnyogcsípéssel is kórházba rohannának, s vannak, akik még nagy baj esetén is mérlegelnek. Egy azonban biztos, amikor bekövetkezik a valós vészhelyzet, akkor nem szabad leblokkolni, tudni kell, hogy mit kell csinálni!
2013.08.12. 12:58 |
A világ legtermészetesebb dolga, hogy a szülők mindennél jobban féltik és óvják gyermeküket. Legtöbben anyatigrissé változunk, és a kórokozóktól kezdve a lehulló falevélig mindentől féltjük gyermekünket. Többségük irreális félelem, de biztos, ami biztos alapon mindent elkövetünk azért, hogy gyermekünk a legideálisabb körülmények között cseperedjen. Vannak szülők, akik már a szúnyogcsípéssel is kórházba rohannának, s vannak, akik még nagy baj esetén is mérlegelnek. Egy azonban biztos, amikor bekövetkezik a valós vészhelyzet, akkor nem szabad leblokkolni, tudni kell, hogy mit kell csinálni!
A közelmúltban a légzésfigyelő használatáról és a csecsemőkori vészhelyzetekről tartott előadást Mészáros Zalán mentőtiszt a Szabadművelődés Házában. A szakembert babás körökben jól ismerik, hiszen rendszeresen közreműködik a Humán Szolgáltató Intézet és az önkormányzat által szervezett programokon. Az előadáson a mentőtiszt az egyik legrettegettebb diagnózissal, a bölcsőhalállal is foglalkozott.
A rejtélyes bölcsőhalál
A SIDS (Sudden Infant Death Syndrome), azaz a minden előzmény nélküli, váratlan elhalálozás kiváltó okát sem a kórelőzmények, sem a boncolás nem tudja igazolni. A bölcsőhalál nem betegség vagy rendellenesség. Egy diagnózis, melyet azoknál az egy évnél fiatalabb, látszólag egészséges csecsemőknél állítanak fel, akik hirtelen, minden előzmény nélkül vesztik életüket. A közvetlen kiváltó ok ismeretlen, de eddig számos rizikótényező került az érdeklődés középpontjába.
Ilyen lehet például:
Ilyen lehet például:
- ha előfordult már bölcsőhalál a családban
- a koraszülés
- a dohányzó, drogfüggő szülő
- a hason fekvő alvási helyzet
- a nem megfelelő ágyazási technika, túl puha matrac
- a túl magas hőmérsékletű szoba
- a veleszületett anyagcserezavarok
Légzésfigyelő: segítség, ha tudjuk, mit kell tenni
A szülőknek megnyugtató segítséget jelenthet, hogy van olyan készülék, amely lankadatlan figyelemmel kíséri alvó kisbabájuk minden lélegzetvételét. A légzésfigyelőt éppen erre fejlesztették ki. Az érzékeny berendezés figyeli az újszülött légzését és sípol, ha baj van. Azonban tudni kell azt is, hogy mit kell tenni ezekben a vészhelyzetekben, mert a légzésfigyelő jelzi a légzéskimaradást, de életmentő beavatkozásra nem alkalmas. „Fontos, hogy a szülő megtanulja újraéleszteni, és a szakemberek megérkezéséig életben tartani gyermekét. Ez egyben a legtöbb, és a legkevesebb, amit megtehet.” – véli Mészáros Zalán.
Lépésről-lépésre vészhelyzet esetén
1. Jelzés esetén rázzuk meg a kicsit és ellenőrizzük a gyermek légzését
2. Szabadítsuk fel a légutakat – emeljük meg a pici fejét, vállát. Ha volt ideiglenes elzáródás, ettől már átjárhatóvá válhatnak a légutak.
3. Vizsgáljuk meg a légzést, ha nincs, vegyünk egy normál levegőt és kezdjük a befújást. Alkalmazzunk egymás után öt befújást. A befújás hatásosságát a mellkas emelkedése és süllyedése mutatja, hasonlóan a normál légzéshez.
4. Ha nincs légzés, kezdjük meg az újraélesztést 30:2 arányban, azaz 30 mellkaskompressziót 2 befújás kövessen
5. Folytassuk az újraélesztést addig, amíg a gyermeknek nem lesznek életjelenségei (spontán légzés, mozgás) illetve a szakképzett segítség meg nem érkezik.