Virágvasárnapi barkaszentelés, körmenet és püspöki mise Székesfehérváron

Virágvasárnappal megkezdődött a Nagyhét, amely Jézus szenvedésén és kereszthalálán keresztül a feltámadásának ünnepére, húsvétra vezet el minket. Ezen a napon Jézus Jeruzsálembe való bevonulásáról emlékezik meg az egyház. Székesfehérváron, a Bazilika altemplomának bejáratánál barkaszentelést tartottak, majd körmenetben vonultak a Székesegyházba, ahol az ünnepi szentmisét Spányi Antal, megyés püspök celebrálta.
2018.03.25. 08:18 |
Virágvasárnapi barkaszentelés, körmenet és püspöki mise Székesfehérváron

A püspöki virágvasárnapi szertartás barkaszenteléssel kezdődött, majd körmenettel folytatódott. A szentmisén elénekelték Jézus szenvedéstörténetét, a passiót, Máté evangéliuma szerint. A liturgia azt a hitét fejezi ki, hogy a dicsőséges bevonulás kezdete annak az eseménysornak, amely Jézus szenvedésével és halálával folytatódik, majd feltámadásával teljesedik be, ezáltal megvalósítva a megváltást, amely az emberek számára az örök életet hozta el. Jézus feltámadása a feltámadás és az örök élet reményét táplálja minden hívőben

A felszentelt barkák otthonaink díszei lesznek és emlékeztetnek bennünket Nagyhét drámájára. Virágvasárnap felvillantja mindazt, ami Nagyhét napjainkban történik és lelkünkbe talán bele is hasít; mi is a biztonságos távolból figyeltük volna az eseményeket? Ugyanakkor kirajzolódik előttünk a hét feladata: keressük a csendet, az Úrral való együttlétet. Mindaz, ami Nagyhéten történt, értünk történt. Jézus így szabadított meg minket bűneinktől, így adott nekünk új életet, hogy a miénk lehessen az, amit az első hajnalon az Úr nekünk szánt.” - hangsúlyozta szentbeszédében Spányi Antal, püspök. Az Olajfák hegyénél Jézus két tanítványát előreküldte egy szamárcsikóért, amelyen még nem ült ember, majd ezen vonult be a városba. Az ujjongó nép tiszteletadásként pálmaágakkal integetett, innen a latin elnevezés: Dominica palmarum, avagy Dominica in palmis de Passione Domini, azaz pálmavasárnap az Úr szenvedéséről. Azokban az országokban - mint hazánkban is -, ahol nincs pálma, a korán bimbózó fűzfa vesszejét, a barkát szentelik meg a katolikus templomokban.

Virágvasárnap tilos a munka, főként a mulatság. A Mátraalján úgy tartják, hogy ekkor nem szabad táncolni, mert letáncolnák a fákról a virágot. Több palóc községben szokás a kiszehajtás, a tél temetése. A lányok női ruhába öltöztetnek egy szalmabábut, körülhordozzák a faluban, majd levetkőztetik, a szalmát pedig elégetik vagy vízbe dobják, hogy elűzzék a telet és a betegségeket.