-
Beszélgetés Harmath Artemisszel A Nibelung-lakópark című drámáról
A Vörösmarty Színház soron következő bemutatója Térey János A Nibelung-lakópark című dráma-tetralógiájának színpadi változata, melyet Szikora János rendezésében láthatnak majd. Az olvasópróbán részt vett Harmath Artemisz irodalomtörténész, az író özvegye és hagyatékának gondozója is, akit a műhöz, és annak feldolgozásaihoz fűződő viszonyáról kérdeztünk.
2025.04.05. -
Kedvenc tárgyak, rejtélyek
Rejtélyes hóhérszék, a jómadarak jövetelét hirdető plakát, Csinszka által dedikált könyv és egyensúlyra törekvő csutora is helyet kapott az Egy múzeum tekintete – A Szent István Király Múzeum első 150 éve kiállításban.
2025.04.04. -
Mindig van egy jó ügyük
Az év első felében a fehérvári és az agárdi adományboltok bevételéből a kórházban gyógyuló gyermekek és a gyógyítók mindennapjait szeretnék szebb tenni. Ennek egyik lépése volt, hogy megszépült a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Újszülött, Csecsemő és Gyermek Osztály sürgősségi részlegének folyosója.
2025.03.29. -
Korrajz és enteriőr
A székesfehérvári Vörösmarty Színház soron következő bemutatója Herczeg Ferenc Kék róka című darabja. Ugyan Bagó Bertalan egyszer Szegeden már színpadra állította a művet, ezúttal azonban a Kozák András Stúdióban, egy sokkal intimebb térben találkozhatunk a szereplőkkel. A Kék rókát március 29-én mutatják be a Vörösmarty Színházban.
2025.03.19.
Vörösmarty Társaság: élet a pandémia alatt és után - beszélgetés Bobory Zoltánnal

Teljes gőzzel készültünk a Határon túli magyar irodalom napjára. Tegnap, ma és holnap (október 5, 6, 7, a szerk.) együtt örülhetünk az újbóli találkozásnak.
- A pandémia ellehetetlenítette szinte az élet valamennyi területét. Igaz, bezárt szobában lehetett könyvet, verset írni, rajzolni, festeni, szobrot készíteni. De azért az Önök mindennapjainak is komoly hátrányt jelentett eme időszak, ugye?
- Amikor ránk köszöntött ez a „világháború”, akkor azonnal próbáltunk a körülményekhez alkalmazkodni, igyekeztünk mindent megtenni az adott körülmények között azért, hogy a társág működése a legkisebb csorbát szenvedje. Sajnos nem lehettek rendezvényeink, de azt szerettük volna, hogy a Vörösmarty Társaság neve folyamatosan forogjon az internet világában azok között, akik kíváncsiak a rendezvényeinkre.
Pályázatokat írtunk ki gyerekeknek, fiataloknak, nyugdíjasoknak. Meghirdettük a pandémia alatt született írások kiadását, ami sajnos nem valósult meg, mert nem lett rá pénz. Kiírtuk az Aranybulla díjat, amit a következő esztendőben szeretnénk átadni. Több kategóriában lehet pályázni, de csak egy Aranybulla díjat adunk át. Ez megismételhetetlen lesz a kerek évforduló miatt, de a különböző művészeti ágakban díjazzuk az első három helyezetteket.
- A határon túliakkal való kapcsolatot gáncsolta el leginkább a világjárvány?
- Igen, de igyekeztünk ezt a gondot is megoldani. A külhonból rendszeresen érkező vendégeink elküldték az előadásaikat, a szépművészeti alkotásaikat, így, ha kicsit másként, de megvolt a határon túliak irodalmi napja, bár nagyon sajnáltuk, hogy a jelenlétük nélkül, ám az adott körülmények között mégis jól sikerült. Nehéz volt a mögöttünk hagyott esztendő, mégis fontos és örömteli, hogy a társaság íróinak, költőinek a művei nem csupán a hazai, de a határon túli folyóiratokban is rendszeresen megjelentek. Voltam egy írótáborban, ahol kijelentették: társaságunk alkotói messze a legtöbbet publikálók voltak e nehéz időszakban.
- A nap nyáron Önökre is rásütött. Mennyire tudták kihasználni ezt a „napsütést”?
- A nyár az élet sok területén holtszezon, és nálunk sem volt ez másképp. Ebben az időszakban határoztuk el, hogy a Vár folyóiratunkat mindenképpen megjelentetjük. Ezt azért is fontos hangsúlyozni, mert nem dúskálunk az anyagi javakban, de szerencsére különböző pályázatokban nyertünk anyagi forrásokat, és a Vár megjelenését örömünkre a város is támogatja, amiért köszönet a vezetőknek.
- Mit várnak az előttünk álló reményteljes, de a járvány miatt mégis bizonytalan időszaktól?
- Teljes gőzzel készültünk a Határon túli magyar irodalom napjára. Tegnap, ma és holnap (október 5, 6, 7, a szerk.) együtt örülhetünk az újbóli találkozásnak. Nagyon színes programot állítottunk össze nekik és az érdeklődőknek egyaránt. Lényegesnek tartjuk megszervezni a tavasszal elmaradt Lengyel irodalom napja Székesfehérváron rendezvényünket, erre is kaptunk a pályázatunknak köszönhetően pénzt. Készülünk a könyveink elmaradt bemutatására, több könyvről van szó, a tavasz nem engedte, hogy bemutassuk ezeket. A legfontosabb azonban, hogy a legnagyobb problémánkra találjunk megoldást, az életveszélyessé vált székhelyünk használatra vételre képes állapotba kerüljön. Nagy, nagy köszönet azoknak a kollégáknak, intézményvezetőknek, akik segítő kezet nyújtottak annak érdekében, hogy a rendezvényeinket máshol megtarthassuk.