-
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílik színháztörténeti kiállítás november 20-án, szerdán 17.00 órakor a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.19. -
Az első Aranybulla emlékmű
1922-ben ezen a napon nagy ünnepségre készülődött Székesfehérvár. Az Aranybulla kibocsátásának 700. évfordulójára emlékezett akkor a város. A nagyszabású rendezvénysorozat részeként Aranybulla-emlékművet avattak a Csúcsos-hegyen. Az obeliszk azóta elpusztult, helyét az 52 éve készült, ma is látható emlékmű foglalta el.
2024.11.19. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19. -
Képet a falnak!
Hagyományos évzáró kiállítására invitálta a közönséget a Kisfaludi Művészkör. A tárlaton idén tizenegy alkotó műveit tekinthetik meg a képzőművészet barátai.
2024.11.18.
169 éve tárták fel III. Béla király sírját Fehérváron - ünnepi előadás a Városházán
III. Béla királyt végakaratának megfelelően első felesége mellé, a székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilika déli hajójába temették el. Az 1848 decemberében Érdy János régész által a bazilika romterületén feltárt sírt elhelyezkedése és kora, valamint az elhunytak életkora alapján III. Bélának és első feleségének tulajdonítják. A királyi pár földi maradványait megtalálásuk után a Nemzeti Múzeumba vitték, majd 1898-ban a budai Mátyás-templomban temették újra őket.
„1848. december 12-én, kútásás közben találták meg a királyi sírt. El lehet képzelni, hogy micsoda izgalmat okozott ez a korabeli Fehérváron, találnak egy bő 650 éves királyi sírt, háborús időben, 1848-ban... Jellasics bevonulása után nagy szükség is volt akkoriban a megerősítő dicsőségre. Fontos még, hogy mindmáig ez az egyetlen azonosítható, mellékletekkel együtt megtalált királysír.” - mondta el Dr. Demeter Zsófia, történész, Székesfehérvár díszpolgára.
„Olyan tárgyak kerülhettek haza, 169 év után, amelyeket Székesfehérváron találtak, a város azonban mégsem láthatta őket az elmúlt 169 évben. Köszönet illeti a Szent István Király Múzeumot a kiállítás újrarendezéséért valamint, hogy fontosnak tartotta, hogy erről az évfordulós napról konferenciával is megemlékezzen.” - fogalmazott köszöntőjében Brájer Éva, Székesfehérvár alpolgármestere.
A Szent István Király Múzeumban újra látogatható a III. Béla kiállítás is a Rendház Dísztermében, ami az adventi időszakban ingyenes. Az újrarendezett tárlaton megtekinthetők azok a tárgyak, amelyek 1848-ban, az Érdy János vezette ásatás során kerültek elő, a mai Nemzeti Emlékhely, az egykori Koronázó Bazilika területéről.
Anna királyné sírjában megtalálták aranygyűrűjét és halotti koronáját, míg az 1196-ban elhunyt III. Béla király földi maradványai mellett fellelték halotti koronáját, kardját és jogarát, emellett egy nyakára helyezett ereklyetartó mellkeresztet, egy körmeneti-, avagy zarándokkeresztet, gyűrűt, karperecet, valamint egy pár sarkantyút.