Szabados György történész tart előadást szerdán délután 16 órakor III. Béla és még egy Árpád-házi király azonosításáról a Vörösmarty teremben. A tudományos szenzációról szóló programon a legújabb archeogenetikai kutatásoknak köszönhetően nevezik meg az azonosított királyt.
Érdemes lesz július 27-én, szombaton a hagyományos óriásbáb vonulás után a Vörösmarty Színháznál maradni, hiszen 19 órakor a koronázó érseket és püspököt alakító színművészekkel elevenítik fel az elmúlt évek Koronázási Szertartásjátékainak az epizódjait
Szeptember harmadik hétvégéje hagyományosan a Kulturális Örökség Napjainak programjait kínálja az érdeklődőknek. Székesfehérváron 2018-ban színházi kulisszajárás, különleges uszodalátogatás, városházi épületséta a polgármesterrel és még szoborkereső játék is várja az érdeklődőket most hétvégén, szeptember 15-16-án.
Május 30-án szerdán 16.30-tól újra tárlatvezetésre várják az érdeklődőket a III. Béla király (1172-1196) „Teste Fehérvárott nyugszik” című kiállításra a Szent István Király Múzeum Fő utcai épületébe. A Székesfehérvári Királyi Napok idején megnyílt kiállításon Kovács Dóra, múzeumpedagógus kalauzolja a vendégeket.
III. Béla király halálának napra pontosan 822. évfordulóján, hétfőn, a Szent István Király Múzeum „Teste Fehérvárott nyugszik - III. Béla király (1172–1196)", június 30-áig látogatható időszaki kiállításhoz kapcsolódóan a „III. Béla és kora” című nyilvános konferencián összegezték az időszakra vonatkozó tudásanyagot, valamint a maradványokat vizsgáló kutatócsoport tagjai és vezetője, Kásler Miklós, Széchenyi-díjas professzor, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója is beszámoltak tudományos kutatásaik eredményeiről Székesfehérváron, a Hiemer-ház Házasságkötő termében.
A királyi kancelláriáról, hiteleshelyekről, az oklevelek és hivatalos iratok tartalmi és formai érdekességeiről hallgathatták meg Ribi András, az ELTE BTK történészének előadását az érdeklődők a "III. Béla király (1172-1196) - Teste Fehérvárott nyugszik" című kiállításhoz kapcsolódóan kedden, a Szent István Király Múzeum, Rendház épületében.
Jankovics Marcell, Kossuth-díjas rajzfilmrendező, grafikus, kultúrtörténész, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke „Akik császárok is lehettek volna” című, a Szent István Király Múzeum „Teste Fehérvárott nyugszik” kiállításához és a csütörtöki, egész napos „Mátyás és a reneszánsz” programsorozathoz kapcsolódó előadására várták az érdeklődőket szerdán, Székesfehérváron, a Városháza Dísztermébe. Az előadás Árpád-házi III. Béla (1172-1196) és Hunyadi Mátyás (1458-1490) – életét idézte fel.
Március 28-án, szerdán 17.30 órakor Jankovics Marcell Kossuth-díjas rajzfilmrendező, grafikus, kultúrtörténész tart előadást a Városházán. Az „Akik császárok is lehettek volna” című program a látszólag két nagyon különböző sorsú Árpád-házi III. Béla és Hunyadi Mátyás életpályájának párhuzamait idézi fel – egy keleti és egy nyugati császári korona lehetőségeinek történetével. A belépés díjtalan, szeretettel várják az érdeklődőket.
Március 7-én, szerdán 17 órakor Lengyel Boglárka, restaurátor „Árpád-kori fémművesség” című előadására várják az érdeklődőket a Szent István Király Múzeum Rendház épületébe. (Fő utca 6.) A belépés díjtalan.
Azonosította az Árpád-ház férfi tagjaira jellemző DNS-t III. Béla király csontmaradványaiból az Országos Onkológiai Intézet vezette nemzetközi kutatócsoport. Ezzel lehetőség van az Árpádok eredetének meghatározására is. A szakértők 11, a székesfehérvári bazilikából származó csontvázat is megvizsgáltak. A részletekről Dr. Kásler Miklós professzort kérdeztük.