-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
2700 éves leletek a csurgói kastélyban - már látogatható az új régészeti tárlat
Őskori halomsírok a fehérvárcsurgói grófi vadasparkban – megnyílt Fehérvárcsurgón, a Károlyi Kastélyban az állandó régészeti kiállítás: 2700 éves, korai vaskori izgalmas és látványos leletekkel, amelyek az eresztvényi erdőbeli halomsírokból származnak.
A megnyitón megjelenteket Károlyi Angelica grófnő, a kastély kulturális programjainak az igazgatója köszöntötte, majd a kiállítást a kurátor, dr. Jungbert Béla, a feltárás egyik vezetője nyitotta meg, a feltárás történetéről és a leletanyagról szóló előadásával. Köszönetet mondott a Károlyi József Alapítványnak és a kastélynak, hogy otthont ad a kiállításnak, továbbá köszönetét fejezte ki a Szent István Király Múzeumnak, hogy kölcsönadta a régészeti anyagot a bemutatásra. „Ez nemcsak egy egyszerű régészeti anyag: bizonyos értelemben ez a leletanyag hazajött. Miután a Károlyi grófi kastélyhoz tartozó vadasparkban – ami ide néhány kilométerre van – található az a korai vaskori halomsíros temető, amelyet sajátságos körülmények között sikerült feltárni 1983-tól kezdődően.” – fogalmazott.
A feltárások alapján kiderült, hogy a leletek a hallstatti kultúrát képviselő, földvárszerűen erődített telepeken élő népesség vezető rétegének a temetkezési helyéről kerültek elő. A kilenc sírhalomból álló temetőben a halmok egy-egy halott hamvait és tárgyait rejtették; a fa sírépítményből több temetési rítuselemet tudtak rekonstruálni. A tárlatban láthatunk többek között grafit díszes fekete és vörös-fekete geometrikus mintájú díszkerámiát, kézzel formált cserépedényeket, vas zablákat, vésőket, baltákat, vaskardot, lovat ábrázoló díszítéssel elkészített, lómotívummal díszített bronz tálat vagy a női sírból előkerült nyakláncot, ruhadíszeket. A szakemberek azonosítottak áldozati étel- és italmaradványokat, így rekonstruálhatóvá vált egy korabeli halotti tor is.