682 éve temették el Székesfehérváron Károly Róbert királyt

Károly Róbert királyt a nagy oltár mellett, királyi díszbe öltözötten helyezték örök nyugalomra. Temetésének napján a székesfehérvári bazilika számos fogadalmi adományban, ajándékban és felajánlásban részesült. A temetési menet három díszparipája aranyozott, ékkövekkel kirakott felszerelésükkel, és lovasaik fegyverzetével együtt szintén a templomé lett.
2024.07.20. 08:52 |
682 éve temették el Székesfehérváron Károly Róbert királyt

1342. július 19-én helyezték sírjába I. Károly királyt Székesfehérváron

I. Károly, vagy közismertebb nevén Károly Róbert király (1301–1342) az első olyan uralkodónk, akinek temetéséről Thuróczy János jóvoltából részletes leírással rendelkezünk. Thuróczy az 1480-as évek elején kezdett hozzá krónikája megírásához, amelyhez több korábbi munkát is felhasznált.

Munkamódszerére elődeihez képest szerencsére kevésbé volt jellemző a kivonatolás, így a saját krónikájába beillesztett más szerzőktől származó részletek viszonylag könnyen felismerhetők. A rendelkezésére álló művek közül éppen a király haláláig dolgozta fel a magyar történelmet a 14. századi krónikakompozíció. Valószínűleg ennek volt az akkori utolsó fejezete a Thuróczy által is megtartott, I. Károly temetéséről szóló rész, de az is elképzelhető, hogy ez a krónika egészétől stílusában elütő, a népi halottsiratókra emlékeztető szakasz eredetileg önálló feljegyzés volt.

A Thuróczy által fenntartott emlékezet szerint I. Károly 1342. július 16-án hunyt el Visegrád várában. Másnap a királyné rendelkezésére az ország főpapjai és bárói ide sereglettek, s kíséretükben a skarlát ruhába és aranysarkantyús drágaköves csizmába öltöztetett, fején arany koronával ékesített királyt a visegrádi Boldogságos Szűz templomába vitték, ahol ravatala mellett gyászmisét tartottak, majd a királyi tetemet hajóra téve Budára szállították. Itt a Tóth Lőrinc királyi zászlótartó által hadi lobogó alatt vezetett menet fogadta, s három napon át misékkel, szertartásokkal siratták a város népével a felravatalozott uralkodót. Eközben a templom ajtaja előtt I. Károly három bíbor takaróval ékesített díszlova állt, rajta három illő fegyverzetbe öltözött vitézzel, mintegy hadba vonulásra felvértezetten, az egykori király jelvényeivel. A harmadik napon a királyt a díszes menet – hogy mindenki láthassa – lefedetlen arccal Székesfehérvárra szállította, hogy eltemessék.

A Fehérvár elé érkezett gyászmenetet a városon kívül fogadták a város egyházi emberei, több nemes és polgár. Másnap, miközben a Nagyboldogasszony-bazilikában zajlott az ünnepélyes halotti mise és szertartás Erzsébet királyné, Lajos és István hercegek, valamint az érsekek, apátok, főpapok és bárók jelenlétében, a király díszbe öltöztetett három lova és vitéze a káptalan épülete előtt várakozott. A gyászmise után, amit Telegdi Csanád esztergomi érsek celebrált, a testet – Thuróczy elbeszélése szerint – „a nagy oltár mellett” királyi díszbe öltözötten helyezték örök nyugalomra.

A temetés napja (1342. július 19. péntek) után egy hónappal, Károly morva őrgróf és Nagy Kázmér lengyel király Visegrádra érkezett, hogy I. Károly halálának harmincad-gyásznapját megüljék. Visegrádról Erzsébet királyné, ekkor már megkoronázott elsőszülött fia, I. (Nagy) Lajos, számtalan főpap, báró és országlakos kíséretében Székesfehérvárra vonultak, s augusztus 4-én a király sírja fölött ünnepélyes gyászmisével teljesítették a halotti ájtatosságot.

Az írást Teiszler Éva, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont történész munkatársa készítette.

Várostörténet

  1. 80 éve történt

    Székesfehérvár bevételéért 1944 december 22-én indult meg a szovjetek támadása és a következő napon már ők birtokolták városunkat. Az ezt követő három hónap szinte a földi pokol volt Fehérváron, megannyi szomorú történettel. Egészen 1945 március 22-éig elkeseredett összecsapások színtere volt a város. A legszörnyűbb tettekről beszámolók maradtak fent, fotók ezekben a hetekben nem nagyon készültek.

    2024.12.22.
  2. Ezen a napon hunyt el 1437-ben Zsigmond magyar király

    Luxemburgi Zsigmond IV. Károly német-római császár (1355–1378) negyedik feleségétől, Pomerániai Erzsébettől származó fia volt. Károly császár négy házassága igen termékenynek bizonyult. Öt leánya és hét fia született, de az utóbbiak közül mindössze hárman érték meg a felnőtt kort.

    2024.12.09.
  3. Mátyás kori bazilika digitálisan

    A XV. századi Európa egyik legnagyobbjának számító templomát, a székesfehérvári koronázóbazilikát mutatja be az a szerda este megnyílt kiállítás, amely Szabó Zoltán építész több évtizedes munkáján alapul. A digitális technológia segítségével három dimenzióban elevenedik meg a hatalmas, középkori bazilika, amelyet a látogatók egy alkalmazás segítségével akár körbe is járhatnak.

    2024.11.27.
  4. Világháborús harckocsik

    Dr. Számvéber Norbert alezredes, a Hadtörténelmi Levéltár és Térképtár igazgatója előadásával folytatódik a Székesfehérvár és Fejér vármegye 1944/45-ben című szabadegyetemi programsorozat. A Kodolányi János Egyetem Rákóczi utcai helyszínén november 28-án, csütörtökön 18 órakor kezdődő eseményen az 1944-45-ben Fejér vármegyében hadban álló harckocsikat ismerheti meg a hallgatóság.

    2024.11.27.