-
Fehérvári fotók 56-ról
Videóüzenetben kéri a székesfehérváriak segítségét dr. Demeter Zsófia történész: készülő kötetéhez keres még rejtőző, korabeli fotókat, dokumentumokat a város 1956-os történéseiről.
2025.04.07. -
Újjászületés a romok közül
1945 március 23-ára lezárultak a második világháborús harcok Székesfehérváron, és még aznap megalakult az Ideiglenes Városi Bizottság 21 taggal, amelynek elnökét április 20-án Székesfehérvár polgármesterévé választották. A Gáspár János polgármester vezette testület megkezdte a városi közigazgatás újjáépítését, kiépítette az újjáépítési közmunkaszolgálatot, valamint az iskolai oktatás is újraindulhatott.
2025.03.31. -
A leghosszabb ideig uralkodott
1387-ben ezen napon koronázták magyar királlyá Zsigmondot, a magyar történelem második leghosszabb ideig, 50 évig regnáló uralkodóját Székesfehérváron. Zsigmond korában vált Fehérvár a diplomácia színterévé. 1412-ben Ulászló lengyel királyt, 1423-ben a cseh nemesek képviselőit fogadták itt.
2025.03.31. -
Mécsesgyújtás az áldozatokért
Szombaton este közös mécsesgyújtással emlékeztek arra, hogy 80 évvel ezelőtt, 1945. március 22-én véget értek a II. világháború harcai Székesfehérváron. A fehérvári civil áldozatok száma megközelítette az 1200 főt, a hadműveletek következtében a város 7198 lakóháza közül 799 lakóház teljesen romba dőlt, és 5140 lakóház szenvedett súlyosabb sérülést.
2025.03.22.
682 éve temették el Székesfehérváron Károly Róbert királyt

1342. július 19-én helyezték sírjába I. Károly királyt Székesfehérváron
I. Károly, vagy közismertebb nevén Károly Róbert király (1301–1342) az első olyan uralkodónk, akinek temetéséről Thuróczy János jóvoltából részletes leírással rendelkezünk. Thuróczy az 1480-as évek elején kezdett hozzá krónikája megírásához, amelyhez több korábbi munkát is felhasznált.
Munkamódszerére elődeihez képest szerencsére kevésbé volt jellemző a kivonatolás, így a saját krónikájába beillesztett más szerzőktől származó részletek viszonylag könnyen felismerhetők. A rendelkezésére álló művek közül éppen a király haláláig dolgozta fel a magyar történelmet a 14. századi krónikakompozíció. Valószínűleg ennek volt az akkori utolsó fejezete a Thuróczy által is megtartott, I. Károly temetéséről szóló rész, de az is elképzelhető, hogy ez a krónika egészétől stílusában elütő, a népi halottsiratókra emlékeztető szakasz eredetileg önálló feljegyzés volt.
A Thuróczy által fenntartott emlékezet szerint I. Károly 1342. július 16-án hunyt el Visegrád várában. Másnap a királyné rendelkezésére az ország főpapjai és bárói ide sereglettek, s kíséretükben a skarlát ruhába és aranysarkantyús drágaköves csizmába öltöztetett, fején arany koronával ékesített királyt a visegrádi Boldogságos Szűz templomába vitték, ahol ravatala mellett gyászmisét tartottak, majd a királyi tetemet hajóra téve Budára szállították. Itt a Tóth Lőrinc királyi zászlótartó által hadi lobogó alatt vezetett menet fogadta, s három napon át misékkel, szertartásokkal siratták a város népével a felravatalozott uralkodót. Eközben a templom ajtaja előtt I. Károly három bíbor takaróval ékesített díszlova állt, rajta három illő fegyverzetbe öltözött vitézzel, mintegy hadba vonulásra felvértezetten, az egykori király jelvényeivel. A harmadik napon a királyt a díszes menet – hogy mindenki láthassa – lefedetlen arccal Székesfehérvárra szállította, hogy eltemessék.
A Fehérvár elé érkezett gyászmenetet a városon kívül fogadták a város egyházi emberei, több nemes és polgár. Másnap, miközben a Nagyboldogasszony-bazilikában zajlott az ünnepélyes halotti mise és szertartás Erzsébet királyné, Lajos és István hercegek, valamint az érsekek, apátok, főpapok és bárók jelenlétében, a király díszbe öltöztetett három lova és vitéze a káptalan épülete előtt várakozott. A gyászmise után, amit Telegdi Csanád esztergomi érsek celebrált, a testet – Thuróczy elbeszélése szerint – „a nagy oltár mellett” királyi díszbe öltözötten helyezték örök nyugalomra.
A temetés napja (1342. július 19. péntek) után egy hónappal, Károly morva őrgróf és Nagy Kázmér lengyel király Visegrádra érkezett, hogy I. Károly halálának harmincad-gyásznapját megüljék. Visegrádról Erzsébet királyné, ekkor már megkoronázott elsőszülött fia, I. (Nagy) Lajos, számtalan főpap, báró és országlakos kíséretében Székesfehérvárra vonultak, s augusztus 4-én a király sírja fölött ünnepélyes gyászmisével teljesítették a halotti ájtatosságot.
Az írást Teiszler Éva, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont történész munkatársa készítette.