A 74 éve hősi halált a fehérvári kadétokra emlékeztek a Gyergyó emlékparkban

A Magyar Királyi Szent István 3. Honvéd Gyalogezred Tábori Pótezredének 74 évvel ezelőtt elesett katonáira emlékeztek a Gyergyó Emlékparkban. A fehérvári honvédekről 1990-ig nem volt szabad megemlékezni, de mindig voltak bátor gyergyói emberek, akik gondoskodtak arról, hogy halottak napján gyertya égjen a hős katonák nyughelyén. 2014 óta a Gyergyó Emlékparkban tiszteleghetünk a hősök emléke előtt Fehérváron.
2018.09.04. 18:15 |
A 74 éve hősi halált a fehérvári kadétokra emlékeztek a Gyergyó emlékparkban

1944. szeptember 7-e szomorú nap Magyarország történelmében. 1944. szeptember 7-én hajnalban a székesfehérvári Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezred 159 hazát védő katonája vesztette életét a Gac-oldalban egy szovjet előőrs betörése nyomán. A gyergyói emberek a hősöket két tömegsírba temették. 1990-ig nem volt szabad megemlékezni róluk, de mindig voltak bátor emberek, akik gondoskodtak arról, hogy halottak napján gyertya égjen a hős katonák nyughelyén. 1990 után gyergyóiak és székesfehérváriak közösen, szabadon emlékeznek meg róluk. 2014-ben társadalmi összefogással emlékparkot alakítottak ki Székesfehérváron a Királysor és a Géza utca kereszteződésénél annak a 159, a második világháborúban elesett fehérvári katonának az emlékére, aki Gyergyószentmiklós határában vesztették életüket.

Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója beszédében felidézte a történelmi eseményeket, és kiemelte, hogy árulás folytán haltak hősi halált a magyar kadétok: az ellenség a gyilkolásra, a kegyetlen mészárlásra elszánva végezte ki a katonákat, napokig hagyva őket fájdalmasan vérezni, haláltusájukban szenvedni. A segíteni akaró székelyeket pedig golyózápor tartotta távol, majd a halottakat a személyiségüktől is meg akarták fosztani a dokumentumaik elvételével – ez egy borzasztó és szörnyűséges káini gyilkosság volt, fogalmazott a főigazgató.

Gyergyószentmiklós városa képviseletében Pál Levente menedzser mondott emlékező beszédet. „Az évek múlása nem mosta el az emlékezetet, hanem az évforduló a figyelmeztetés erejével hatott. Azóta évről évre emlékezni, fejet hajtani gyűlünk össze Székesfehérvár katonái előtt – ahogyan azt tenni fogjuk szeptember 7-én Gyergyószentmiklóson.” – fejezte ki, és a hősök előtt mondott köszönetet az elszánt tenniakarásért, amivel védeni indultak az országot.

A megemlékezés végén a résztvevők megkoszorúzták a 2014-ben felavatott emlékkövet. Az ünnepségen részt vett Deák Lajosné, a rendezvény főszervezője, a határon túli magyarokkal kapcsolatos ügyek tanácsnoka, a terület önkormányzati képviselője, Juhász László és Viza Attila önkormányzati képviselők, valamint Gyergyószentmiklósról Antal Szabolcs, továbbá a megye, a város, a történelmi egyházak, a fegyveres és rendvédelmi szervek, valamint az intézmények és a civil szervezetek képviselői és a szervező Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezetének képviselői.