-
Éjféli mise a Bazilikában
December 24-én, Karácsony éjjelén az éjféli püspöki szentmisét a Fehérvár Televízió élőben közvetíti a székesfehérvári Szent István király-székesegyházból. A karácsonyi éjféli misét Spányi Antal, megyés püspök celebrálja. Az éjféli mise zárja le az adventet, föloldja a karácsonyi böjtöt és bevezeti az egész ünnepkört.
2024.12.20. -
Kodályos karácsony
Karácsonyi hangversenyt adtak a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI diákjai a Szent Imre templomban. A koncerten az ének-zenei tagozatra járó diákok és valamennyi énekkari formáció fellépett. A tiszta, csengő gyermekhangok betöltötték a templomot és ünnepi hangulatot varázsoltak a zsúfolásig megtelt padsorokban ülő hallgatóság szívébe.
2024.12.20. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
A Nyitrai úti Közösségi Házban vetítették a Szent István emlékek Rómában című filmet
„Az egyházi cél, az istentiszteleti alkalmak mellett nagyon fontos az, hogy nyissunk a világ felé.” - hangsúlyozta köszöntőjében László Tibor, lelkipásztor.
Simon Erika, fotóriporter és Vakler Lajos, rendező-szerkesztő azzal a szándékkel indultak el Rómába 2016 őszén, hogy a történelmi, kegyeleti helyek felkutatásával bemutassák a Szent István-kultúrkörhöz kapcsolódó római-magyar emlékeket,
a Szent István-kultusz jelenleg is fellelhető és látható értékeit - a fotó és a film eszközeivel. A nézőket elkalauzolják többek között a Szent István Házba, a Magyarok Nagyasszonya Kápolnába, a Római Magyar Akadémia és a Pápai Magyar Egyházi Intézet épületébe, a freskók, domborművek, szakrális emlékek üzeneteit közvetítve.
A forgatási helyszínekről, a film születésének körülményeiről a vetítés előtt Vakler Lajos tartott élménybeszámolót.
„Erikáé a gondolat, az ötlet, illetőleg a megvalósítás alapjai is, hiszen ő járt több alkalommal is Rómában. Felvetette a lehetőséget, hogy ezt meg kellene örökíteni, természetes volt, hogy ő ezt elkészíti fotóban. A későbbiekben bennem is kikristályosodott, hogy hogyan is lehetne ezeket bemutatni filmben is.” - emelte ki Vakler Lajos.
„A királyok városában élünk, így mi sem természetesebb, hogy figyelünk arra, milyen emlékei vannak szerte Európában Szent István királyunknak, illetőleg az általa létrehozott Magyarországnak. Ezért természetes volt, hogy Rómába megyünk először, elsősorban azért, mert számtalan olyan római emlék van, amelyet méltatlanul keveset látogatnak.
Ha nem is a teljesség igényével, de megpróbáltunk olyan emlékeket kutatni és filmes eszközökkel megmutatni a nézőknek, amelyek Rómában alapvetően fontosak. Ebben benne van a Római Magyar Akadémia, a Pápai Magyar Egyházi Intézet, a Vatikáni Titkos Levéltár, a Szent István Ház, a Santo Stefano Rotondo, tehát a Szent István Körtemplom is.” - tette hozzá a rendező-szerkesztő.
„Ne csak a mának és a jövőnek éljünk, hanem figyeljünk a múltunkra, mert a múlt nagyon fontos. Ez nem arról szól, hogy a múltba révedezünk, hanem azért készült el a film, hogy azt az eredendőt kutassuk, illetőleg hozzuk felszínre, ami már-már elfeledett.” - foglalta össze filmje üzenetét az alkotó.