-
Együttműködés a tudomány szolgálatában
Szakmai együttműködési megállapodást kötött az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar Geoinformatikai Intézete és a Szent István Király Múzeum. A csütörtökön délelőtt sajtónyilvános keretek között aláírt szerződés szerint a jövőben közös projektek és pályázatok kidolgozása mellett közös kutatóműhelyeket hoznak létre, valamint fórumot biztosítanak tudományos és gyakorlati eredményeik publikálására is.
2025.04.03. -
Prohászka Ottokár püspökre emlékeznek
Halálának 98. évfordulója alkalmából tudományos konferenciával és emlékmisével tisztelegnek április 5-én Prohászka Ottokár egykori székesfehérvári megyés püspök munkássága előtt Budapesten.
2025.04.03. -
Beethoven tavasza
Beethoven műveivel találkozhattak a Partitúra bérlet fiataljai a Művészetek Házában. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekart Dobszay Péter vezényelte.
2025.04.03. -
Vörösmarty emlékülés
Mgkezdődött a Vörösmarty emlékév. A jeles évfordulón a költő nevét viselő irodalmi társaaság tekintett viszza a legenda életművére.
2025.04.02.
A Nyitrai úti Közösségi Házban vetítették a Szent István emlékek Rómában című filmet

„Az egyházi cél, az istentiszteleti alkalmak mellett nagyon fontos az, hogy nyissunk a világ felé.” - hangsúlyozta köszöntőjében László Tibor, lelkipásztor.
Simon Erika, fotóriporter és Vakler Lajos, rendező-szerkesztő azzal a szándékkel indultak el Rómába 2016 őszén, hogy a történelmi, kegyeleti helyek felkutatásával bemutassák a Szent István-kultúrkörhöz kapcsolódó római-magyar emlékeket,
a Szent István-kultusz jelenleg is fellelhető és látható értékeit - a fotó és a film eszközeivel. A nézőket elkalauzolják többek között a Szent István Házba, a Magyarok Nagyasszonya Kápolnába, a Római Magyar Akadémia és a Pápai Magyar Egyházi Intézet épületébe, a freskók, domborművek, szakrális emlékek üzeneteit közvetítve.
A forgatási helyszínekről, a film születésének körülményeiről a vetítés előtt Vakler Lajos tartott élménybeszámolót.
„Erikáé a gondolat, az ötlet, illetőleg a megvalósítás alapjai is, hiszen ő járt több alkalommal is Rómában. Felvetette a lehetőséget, hogy ezt meg kellene örökíteni, természetes volt, hogy ő ezt elkészíti fotóban. A későbbiekben bennem is kikristályosodott, hogy hogyan is lehetne ezeket bemutatni filmben is.” - emelte ki Vakler Lajos.
„A királyok városában élünk, így mi sem természetesebb, hogy figyelünk arra, milyen emlékei vannak szerte Európában Szent István királyunknak, illetőleg az általa létrehozott Magyarországnak. Ezért természetes volt, hogy Rómába megyünk először, elsősorban azért, mert számtalan olyan római emlék van, amelyet méltatlanul keveset látogatnak.
Ha nem is a teljesség igényével, de megpróbáltunk olyan emlékeket kutatni és filmes eszközökkel megmutatni a nézőknek, amelyek Rómában alapvetően fontosak. Ebben benne van a Római Magyar Akadémia, a Pápai Magyar Egyházi Intézet, a Vatikáni Titkos Levéltár, a Szent István Ház, a Santo Stefano Rotondo, tehát a Szent István Körtemplom is.” - tette hozzá a rendező-szerkesztő.
„Ne csak a mának és a jövőnek éljünk, hanem figyeljünk a múltunkra, mert a múlt nagyon fontos. Ez nem arról szól, hogy a múltba révedezünk, hanem azért készült el a film, hogy azt az eredendőt kutassuk, illetőleg hozzuk felszínre, ami már-már elfeledett.” - foglalta össze filmje üzenetét az alkotó.