-
DON-82 Emlékmenet
A Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezred egykori laktanyájának falán elhelyezett emléktáblánál rótták le tiszteletüket pénteken reggel a doni hősök előtt a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség, a Történelmi Vitézi Rend, valamint a Lánczos Kornél Gimnázium képviselői. Innen indult útjára a DON-82 Emlékmenet is.
2025.01.10. -
Valóban megtörtént!
Szemléletesen mutatja be a holokauszt borzalmait az az óriásmakett kiállítás, melyet csütörtökön nyitottak meg a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Széchenyi István Műszaki Technikumában. Az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborokat ábrázoló, több mint 32 négyzetméteres alkotás az Experience History program keretében, az Élet Menete Alapítvány közreműködésével valósult meg.
2025.01.09. -
A doni hősökre emlékeztek
Emlékmenettel, koszorúzással tisztelegtek a doni hősök emléke előtt. A Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezred katonáira emlékeztek a Lánczos Kornél Gimnázium falán található emléktáblánál majd útjára indult a menet a megye hét pontjára.
2025.01.10. -
Hatékonyabban a tisztaságáért
Elektromos ipari hulladékporszívóval bővült a Városgondnokság gépparkja. A gép nemcsak a vegyes szemét felporszívózására alkalmas, hanem fertőtlenítő rendszerének köszönhetően különböző felületek hatékony tisztítására is.
2025.01.09.
A Vasútállomáson emléktábla őrzi a Don-kanyarba indult katonák emlékét
Az esemény emlékét őrző táblát katonai tiszteletadás keretében avatták fel pénteken délután.
Két hagyományőrző szervezet, a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség és a Honvéd Hagyományőrző Egyesület ez elmúlt év őszén határozta el, hogy emléktáblát állít annak emlékére, hogy 1942 áprilisában és novemberében Székesfehérvár és Tata-Tóváros vasútállomásairól indultak el azok a szerelvények, amelyek az orosz frontra szállították a város háziezrede, a magyar királyi “Szent István” 3. honvéd gyalogezred katonáit. A frontra indulókat a város ünnepélyesen búcsúztatta.
A vasút szerepe nemcsak napjainkban, hanem a múltban is jelentős volt, mondta dr. Pafféri László, a MÁV elnök-vezérigazgatója. Tanúi voltunk annak, amikor 1942 novemberében a 3. gyalogezred katonái elbúcsúztak családtagjaiktól, a várostól, és elindultak a doni harctérre. 822 szerelvény 4410 vagonnal indult meg, hogy az utánpótlást biztosítsa a hadszíntéren. A katonák mellett harckocsikat, nehézlövegeket, páncéltörő ágyúkat szállítottak, majd a vasút biztosította a magyar haderő élelmiszer utánpótlását is. „Tanúi lehettünk annak is, amikor 1943 tavaszán és nyarán a túlerővel küzdő hadsereg a harcokat követően megfogyatkozott létszámban tért haza. A fehérvári gyalogezred 20 százaléka érkezett csak vissza. Éppen ezért tartottuk fontosnak, hogy itt, ezen a helyen, ahol utoljára találkozhattak családtagjaikkal a hősként szolgáló katonák, legyen egy tábla, amely emlékeztet.” – hangsúlyozta az elnök-vezérigazgató.
A történelmi visszatekintést követően a Kisalföldi Szakképzési Centrum Szent István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskola diákja, Győri Zoltán Vid szavalta el dr. Zempléni Miklós egykori katonaorvos A boldog szunnyadókhoz című versét, majd Vargha Tamás, dr. Pafféri László, valamint a Honvéd Hagyományőrző Egyesület elnöke, Lévai Miklós és a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség elnöke, Berdó Gábor Károly közösen leplezték le az emléktáblát, amelyen az elhangzott versből álló idézet is olvasható. Az alkotást Spányi Antal megyéspüspök áldotta meg.
A táblát állító szervezetek képviselői mellett közös koszorút helyezett el a Honvédelmi Minisztérium képviseletében Vargha Tamás miniszterhelyettes, valamint a Magyar Honvédség képviseletében Dr. Lippai Péter dandártábornok és Vokla János ezredes. Az emlékezés virágaival tisztelgett dr. Pafféri László, a MÁV elnök-vezérigazgatója, Fejér Vármegye és Székesfehérvár Megyei Jogú Város képviseletében Dancs Norbert járási hivatalvezető és Viza Attila önkormányzati képviselő.
A megemlékezés a Magyar Takarodó hangjaival zárult.